Keresés a KIT archivumában:  
Könyvtár Információ Társadalom
Heti hírlevél információs és könyvtári szakemberek számára - Szemlék, hírek, kommentárok    angol zászló english flag  

Könyvtártudományi folyóiratok az új évezredben

A technológiai forradalom hatására a folyóirat-kiadás új modelljei jöttek létre. Ezzel együtt színre lépett a könyvtári szakemberek és olvasók egy új generációja, amely az eddigitől eltérő módon, az interaktivitás igényével viszonyul a folyóirat-kiadás kérdéséhez. Az újszerű modellek egyfelől lehetőséget nyújtanak a társadalmi diskurzus kiszélesítésére, a közösségi kreativitás teremtő erejének megélésére, másfelől jogosan merül fel az aggodalom, hogy a töménytelen ellenőrizetlen szöveg miatt a 'bóvli' térnyerésével kell számolnunk, valamint szétválaszthatatlanul 'elkeveredik az ocsú a búzával'. A cikk a blogok kapcsán megemlíti, hogy a lengyel bíróságot is zavarba hozta a műfaj megítélése, s egy időben fölmerült, hogy szükséges volna a webnaplókat is folyóiratként regisztrálni. A szerző általában úgy látja, a blogírás előnye, hogy a fiatal, illetve kevésbé jól pozícionált könyvtáros kollégák is kifejezhetik véleményüket szakmai kérdésekben. Egy blog életben tartásához azonban a kellő önbizalmon kívül kitartó szorgalomra is szükség van. A "civil újságírás" lehetőséget biztosít arra, hogy a magukban arra késztetést érző "amatőrök" is hozzájáruljanak az információk áramoltatásához pl. az őket közelebbről érintő, lokális eseményekről való híradások által. Ezekből a forrásokból sokszor profi újságírók is merítenek. Ami a könyvtári szakmát illeti, az Ulrich's adatbázis 2007-ben 3734, a világ különböző pontjain megjelenő könyvtártudományi szakfolyóiratot tartott számon. Ezek jelentős részéhez van valamilyen típusú elektronikus hozzáférés. Lengyelországban a könyvtártudomány terén csakúgy, mint nagy általánosságban, az elektronikus folyóirat-kiadás gyerekcipőben jár. Továbbra is a hagyományos, papíralapú kiadás dominál, s míg az alig olvasott főiskolai-egyetemi jegyzetek rengeteg pénzébe kerülnek az államnak, elektronikus folyóiratok, repozitóriumok létrehozására nem futja a költségvetésből. (ref.: Dancs Sz.) In. könyvtári Figyelő, 2008/4.

Hírforrás: könyvtári Figyelő, 2008/4.
2009. március 11.  •  Továbbküldöm a hírt
Link e hírhez:
http://www.kithirlevel.hu/index.php?kh=konyvtartudomanyi_folyoiratok_az_uj_evezredben
Régebbi hírforrás(ok): könyvtári Figyelő, 2008/4.
legyenek kit hírei saját honlapján

Feliratkozás

A heti ingyenes KIT Hírlevelet megrendelheted a kit@gmconsulting.hu-ra írt "Megrendelés" tárgyú levéllel, név és intézmény megadásával, mellyel jelzed az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltak elfogadását.

A hírlevél lemondása: ugyanígy, de „Lemondás” tárgymegjelöléssel.




Hírlevélről

A hírlevél hetente (júliusban, augusztusban kéthetente), térítésmentesen, csak elektronikus formában jelenik meg. A KIT nyomtatott példányai megtalálhatók a Könyvtörténeti és Könyvtártudományi Szakkönyvtárban is (Könyvtári Intézet, Budapest).

A KIT-archívum tartalma:
Közel 28.000 hír, 2002-től
A KIT-et az EPA (Elektronikus Periodika Adatbázis) is archiválja.

A megrendelők száma kb.:
700 fő

Olvasói létszám:
kb. 1000 fő

Adatvédelem
A KIT szerkesztői a birtokukba kerülő használói adatokat bizalmasan kezelik, azt csak az eredetileg megjelölt célra használják, harmadik fél részére nem adják át. A használati adatokat csak az egyedi adatközlőket (ha tudomásukra jut) nem visszafejthető módon, összegezve teszik közzé. Pl.: összes olvasói létszám, vagy felmérés eredményeképpen: a KIT-olvasók x%-a vezető beosztású. A használói felmérésekben a válaszadás anonim.
A szerkesztők a KIT-tel kapcsolatos visszajelzéseket egymás között megbeszélik, és visszajeleznek a levélírónak.
Adatkezelési tájékoztató

A KIT tulajdonosa:

GM Info Consulting Kft.
www.gmconsulting.hu


impresszum | szerkesztők | észrevétel e portálról