Keresés a KIT archivumában:  
Könyvtár Információ Társadalom
Heti hírlevél információs és könyvtári szakemberek számára - Szemlék, hírek, kommentárok    angol zászló english flag  

A könyvtári jog anomáliái

A könyvtárügy jogi szabályozásának nincs szakmai kritikája, mivel a téma nem áll a jogászság érdeklődésének középpontjában, felsőbírósági határozatok sem konkretizálják, s gyakorlatilag nincs a szakterülettel kapcsolatos jogirodalmi háttér -- kezdte előadását Horváth Sándor Domonkos. Úgy látja, az 1997. évi CXL. törvény megalkotásakor ezzel a jogi normával a teljes könyvtárügy problémáira átfogó megoldást, valamiféle szakmai megújhodást, mindenkire kiterjedő szabályozási 'ernyőt' igyekeztek részben rejtetten létrehozni. Az 5. § (3) bekezdésébe végül is 'belekódolták' a szakmai szabályozás általánosságát: a könyvtári szabályokat a törvény ugyanis az alkalmazottak és a könyvtári tevékenység tekintetében kiterjesztette a nem nyilvános könyvtárakra is. Ám e vonal a végrehajtási rendeletek egy részében (pl. hétéves továbbképzés, szakfelügyelet, áfa-visszatérítési támogatás) csak részben következetes, másutt (pl. a dokumentumvásárlási juttatás) pedig -- feltehetően gazdasági okból -- egyáltalán nem. Ismertette a törvény több ellentmondását; elmondta: a Szerzői jogi törvény megfelelő módosításával a nem nyilvános könyvtárak jogszerű haszonkölcsönzésének problémája nemrégiben megoldódott. Előadását azzal zárta, hogy a nyilvános könyvtári rendszer jelentősége -- szakmai és fiskális okok miatt is, de legfőképp nyitottsága miatt -- halványuló félben lévőnek látszik. A bekerülés tekintetében zárt ODR szolgáltató könyvtárak összessége lett az új szakmai elit, amely fogalomhoz a jogszabályban hozzá kapcsolt szolgáltatáshoz képest egyre tágabb és gazdagabb jelentéstartalom asszociálható.
- A prezentáció: link -- Az exkluzivitás és költséghatékonyság általában nem egy irányú erőt fejt ki -- s ez komolyan felmerül az ODR-könyvtárak esetében is. Érdemes megvizsgálni például az egy 'ODR-dokumentumra' eső (átlag)költséget, összevetni a dokumentum megvásárolásának teljes költségével. Piaci megoldás lehet a mikrotenderezés, amikor a virtuális piactéren a legkedvezőbb szállítási időt és szolgáltatási árat kínáló könyvtár kaphatná a megbízást. A modell alapja idehaza is kipróbált, ld. a virtuális piacterek működési elvét. Mivel esetünkben közpénz-felhasználásról van szó, az ODR rendszerét, exkluzivitást minél hamarabb érdemes felülvizsgálni.

Hírforrás: MG
2005. március 16.  •  Továbbküldöm a hírt
Link e hírhez:
http://www.kithirlevel.hu/index.php?kh=a_konyvtari_jog_anomaliai
Régebbi hírforrás(ok): MG
legyenek kit hírei saját honlapján

Feliratkozás

A heti ingyenes KIT Hírlevelet megrendelheted a kit@gmconsulting.hu-ra írt "Megrendelés" tárgyú levéllel, név és intézmény megadásával, mellyel jelzed az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltak elfogadását.

A hírlevél lemondása: ugyanígy, de „Lemondás” tárgymegjelöléssel.




Hírlevélről

A hírlevél hetente (júliusban, augusztusban kéthetente), térítésmentesen, csak elektronikus formában jelenik meg. A KIT nyomtatott példányai megtalálhatók a Könyvtörténeti és Könyvtártudományi Szakkönyvtárban is (Könyvtári Intézet, Budapest).

A KIT-archívum tartalma:
Közel 28.000 hír, 2002-től
A KIT-et az EPA (Elektronikus Periodika Adatbázis) is archiválja.

A megrendelők száma kb.:
700 fő

Olvasói létszám:
kb. 1000 fő

Adatvédelem
A KIT szerkesztői a birtokukba kerülő használói adatokat bizalmasan kezelik, azt csak az eredetileg megjelölt célra használják, harmadik fél részére nem adják át. A használati adatokat csak az egyedi adatközlőket (ha tudomásukra jut) nem visszafejthető módon, összegezve teszik közzé. Pl.: összes olvasói létszám, vagy felmérés eredményeképpen: a KIT-olvasók x%-a vezető beosztású. A használói felmérésekben a válaszadás anonim.
A szerkesztők a KIT-tel kapcsolatos visszajelzéseket egymás között megbeszélik, és visszajeleznek a levélírónak.
Adatkezelési tájékoztató

A KIT tulajdonosa:

GM Info Consulting Kft.
www.gmconsulting.hu


impresszum | szerkesztők | észrevétel e portálról