Keresés a KIT archivumában:  
Könyvtár Információ Társadalom
Heti hírlevél információs és könyvtári szakemberek számára - Szemlék, hírek, kommentárok    angol zászló english flag  

A könyvtárközi együttműködés krónikusan alacsony foka - további gondolatok

Múlt heti anyagunkra link Balázs László konkrét, dokumentulfeldolgozással kapcsolatos, minőséget és ráfordításokat egyaránt negatívan befolyásoló együttműködési hiány példáival válaszolt a Könyvtárosok Facebook-csoportban:

Néhány adalék:
1. Az oktatásban sem domborítják ki a rekordátvétel megtanítását. A Corvinában át lehet venni a besorolási rekordokat is, de nagyon kevesen tudnak róla.
2. A KözElKat projekt közben az derült ki, hogy még azonos könyvtári rendszert használó könyvtárak között sem megy a rekordátvétel, mert más mezőket másképpen töltenek ki,
3. A könyvtárakban nagyobb értéknek tartják a régi katalogizálási hagyományok folytatását, mint a teljesebb rekordok beépítését
4. Amikor még rálátásom volt a MOKKA működésére, az látszott, hogy a kötelespéldányokra épülő feldolgozás az OSZK-ban nagyon későn tudja elkészíteni a rekordot. A leggyorsabb az FSZEK volt mindig.
5. Nincs egységesen elfogadott magyar nyelvű tárgyszórendszer, bár a MOKKA-ból átvehető az LCSH, LCSH HUN, MESH, Köztaurusz, SZTE tárgyszórendszer.
6. Nincs egységesen elfogadott magyar írókat tartalmazó személynévtér, a VIAF magyar adatait sem tartja karban az OSZK, bár a MOKKA-ból átvehetőek a besorolási nevek.
7. Legalább 10 éve a MOKKA lehetőségeit sem használjuk ki. A legfontosabb a szemléletformálás lett volna, ami talán még az informatikai rendszereknél is fontosabb lett volna.
8. A könyvtári rendszer teljesen atomizálódott, már nincsenek közös projektek, nem dolgozunk együtt semmin, ez 25 éve nem így volt.
9. Sokat ront a helyzeten, hogy még mindig a HUNMARC a szabvány, 20 éve nincs hozzá Ügynökség, így nem követi a Marc21 változásait.
10. Viszont jelenleg még a MOKKA működik és a könyvtárak átveszik, mint mondjuk 25 éve.

Régebbi hírforrás(ok): A könyvtárközi együttműködés krónikusan alacsony fokának lehetséges okai link
legyenek kit hírei saját honlapján

Feliratkozás

A heti ingyenes KIT Hírlevelet megrendelheted a kit@gmconsulting.hu-ra írt "Megrendelés" tárgyú levéllel, név és intézmény megadásával, mellyel jelzed az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltak elfogadását.

A hírlevél lemondása: ugyanígy, de „Lemondás” tárgymegjelöléssel.




Hírlevélről

A hírlevél hetente (júliusban, augusztusban kéthetente), térítésmentesen, csak elektronikus formában jelenik meg. A KIT nyomtatott példányai megtalálhatók a Könyvtörténeti és Könyvtártudományi Szakkönyvtárban is (Könyvtári Intézet, Budapest).

A KIT-archívum tartalma:
Közel 28.000 hír, 2002-től
A KIT-et az EPA (Elektronikus Periodika Adatbázis) is archiválja.

A megrendelők száma kb.:
700 fő

Olvasói létszám:
kb. 1000 fő

Adatvédelem
A KIT szerkesztői a birtokukba kerülő használói adatokat bizalmasan kezelik, azt csak az eredetileg megjelölt célra használják, harmadik fél részére nem adják át. A használati adatokat csak az egyedi adatközlőket (ha tudomásukra jut) nem visszafejthető módon, összegezve teszik közzé. Pl.: összes olvasói létszám, vagy felmérés eredményeképpen: a KIT-olvasók x%-a vezető beosztású. A használói felmérésekben a válaszadás anonim.
A szerkesztők a KIT-tel kapcsolatos visszajelzéseket egymás között megbeszélik, és visszajeleznek a levélírónak.
Adatkezelési tájékoztató

A KIT tulajdonosa:

GM Info Consulting Kft.
www.gmconsulting.hu


impresszum | szerkesztők | észrevétel e portálról