Keresés a KIT archivumában:  
Könyvtár Információ Társadalom
Heti hírlevél információs és könyvtári szakemberek számára - Szemlék, hírek, kommentárok    angol zászló english flag  
 


A könyvtárközi együttműködés krónikusan alacsony fokának lehetséges okai

Nagy-Britanniában két egyetemi könyvtárban végeznek bibliográfiai leírást - hallották elképedve tanulmányútjukon magyar könyvtárosok 30 éve. A kifejtésben elhangzott: jóval hatékonyabb, ha a leírásokat egy szempont szerint végzik a témában magasan képzett szakemberek, és a többiek - különféle szintű csomagokban - megvásárolják tőlük a tételeket. Így elég "optimálisan kevés" helyre koncentrálni a vonatkozó tudást, az informatikai rendszer gond nélkül továbbítja azt, nem merülnek fel kompatibilitási problémák, és a könyvtárosképzésben sem kell optimális minimum szint felett oktatni a leírást. Mindenki jól jár. De miért tudnak Nagy-Britanniában is ilyen magas szinten együttműködni a könyvtárosok, s nálunk miért nem?!
Nézzünk okokat, a nemzeti szinttől az egyéniig...

1. Hankiss Elemérék értékszociológiai felméréséből már a hetvenes évek végén látszott, hogy Magyarországon nagyon magas fokú az individualizáció. A közösségi értékeket hangsúlyozó államszocializmusban magasabbnak mérték az individualizáció attitűdökre ható erejét, mint a piacra és versenyre épülő Egyesült Államokban. Nálunk már akkor mindenki arra volt szocializálva, hogy egyedül oldja meg a problémáit, és nem kell összefogni másokkal. (Qubit)
2. A könyvtárosok a társadalmi presztízshierarchia alacsony fokán magas hatalmi távolságban gondolkodnak (vö. pl.: link ), ami együtt jár azzal, hogy erősen tartanak - a kísérletezéssel, tanulással együtt járó - lehetséges tévedésektől, ezért a saját kontroll magasabb fokára törekednek. Mindez gátolja az együttműködést, mert a kontroll részben a saját hatáskörön kívülre kerül.
3. A könyvtárosvezetői kompetenciák a fentiekkel összhangban hatnak a vezetőkiválasztásban: hagyományosan alacsony azon döntéshozók száma, akik a források és felelősségek megosztása érdekében alakíta(ná)nak ki rendszereket.

Ugyanazon a tanulmányúton az East England University könyvtárában magyar kérdés volt: hol tárolják a muzeális dokumentumokat? A meglepett vendéglátó visszakérdezett: "Muzeális dokumentumok?! Mi egyetemi könyvtár vagyunk, nem múzeum". Kiderült: voltak muzeális értékek a könyvtában, mert azokat átadták az ilyen típusú kiadványok kezelésére és tárolására megfelelő szellemi és fizikai kapacitásokkal bíró muzeális gyűjteménynek - ezzel pedig a könyvtár a kurrens tájékoztatásra tud összpontosítani. (MG)

legyenek kit hírei saját honlapján

Feliratkozás

A heti ingyenes KIT Hírlevelet megrendelheted a kit@gmconsulting.hu-ra írt "Megrendelés" tárgyú levéllel, név és intézmény megadásával, mellyel jelzed az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltak elfogadását.

A hírlevél lemondása: ugyanígy, de „Lemondás” tárgymegjelöléssel.




Hírlevélről

A hírlevél hetente (júliusban, augusztusban kéthetente), térítésmentesen, csak elektronikus formában jelenik meg. A KIT nyomtatott példányai megtalálhatók a Könyvtörténeti és Könyvtártudományi Szakkönyvtárban is (Könyvtári Intézet, Budapest).

A KIT-archívum tartalma:
Közel 28.000 hír, 2002-től
A KIT-et az EPA (Elektronikus Periodika Adatbázis) is archiválja.

A megrendelők száma kb.:
700 fő

Olvasói létszám:
kb. 1000 fő

Adatvédelem
A KIT szerkesztői a birtokukba kerülő használói adatokat bizalmasan kezelik, azt csak az eredetileg megjelölt célra használják, harmadik fél részére nem adják át. A használati adatokat csak az egyedi adatközlőket (ha tudomásukra jut) nem visszafejthető módon, összegezve teszik közzé. Pl.: összes olvasói létszám, vagy felmérés eredményeképpen: a KIT-olvasók x%-a vezető beosztású. A használói felmérésekben a válaszadás anonim.
A szerkesztők a KIT-tel kapcsolatos visszajelzéseket egymás között megbeszélik, és visszajeleznek a levélírónak.
Adatkezelési tájékoztató

A KIT tulajdonosa:

GM Info Consulting Kft.
www.gmconsulting.hu


impresszum | szerkesztők | észrevétel e portálról