Keresés a KIT archivumában:  
Könyvtár Információ Társadalom
Heti hírlevél információs és könyvtári szakemberek számára - Szemlék, hírek, kommentárok    angol zászló english flag  

A könyvtárosi sztereotípiák története és leleplezése (olvasóink szavazatára)

A könyvtáros sztereotípia régóta tartja magát a megsavanyodott, kardigános könyvtárosnőkről. De mi igaz és mi nem a sztereotípiákból?
A könyvtárosok többsége valóban nőnemű. Ez még Melvil Dewey tevékenységéig vezethető vissza. A könyvtárak azóta "nőbaráttá" váltak. Régebben sokan választották második karrierként. Legalábbis Amerikában, drága volt a mesterfokozat, ezért a fiatalok nem engedhették meg maguknak.
A könyvtárosoknak tulajdonított pisszegés még abból az időből ered, mikor a könyvtárak "sírbolthoz hasonló" épületek voltak. Akkor a látogatók csak a könyvtárost kérdezhették könyvről vagy információról. Ezt ábrázolja a Nancy Pearl akciófigura vagy a Miranda könyvtáros epizódja. A csendesség alapvetően már nem jellemző a mai könyvtárakra. Továbbra is vannak elkerített csendes részek. És ha valaki kiabál, arra ugyanúgy rá fognak mások szólni, ahogy mondjuk egy boltban is megtennék.
A filmek erősítik az egyedülálló, nem vonzó könyvtárosnőkről szóló képet. Az élet csodaszép (1946) filmben Donna Reed alakítása. A The Music Man (1962) filmben Marian szerepe. A szexizmus szintén a nőies szakmához köthető. A szerző szerint ha egy nő szereti a könyveket, a karrierjét és okos, az túl sok egy átlag férfinak.
Amerikában eleve van egy furcsa viszony az okos emberekkel. A Jóbarátokban a legokosabb ember a legfurább. Az Agymenőkben (The Big Bang Theory) is a fő karakterek mind furák. A könyvtárosokra pedig kifejezetten furcsa okos emberekként (nerd) tekintenek. Az egyensúly fenntartása miatt a nem okosaknak néha hozzájuk kell fordulni tanácsért. A társadalmi narratíva fenntartása miatt kell a könyvtárosoknak a sztereotípiában csúnyának és elhagyatottnak tűnni.
A legveszélyesebb a "dühös könyvszörny" sztereotípia. Eszerint a könyvtárosok ijesztőek és megszállottan imádják a könyveket. A szerző szerint főleg emiatt kerülik a könyvtárosokat. Például a Seinfeld sorozat 22. része erről a típusról szól (The Shusher). De a Monster University könyvtárosa is ebbe a típusba tartozik. Pedig egyáltalán nem igaz a valóságban.
A könyvárosokat ezek a sztereotípiák megbélyegzik a társadalmi kapcsolataikban. valóságban a könyvek helyett sokkal inkább az emberekkel dolgoznak. Úgyhogy érdemes megtagadni a sztereotípiákat. Főleg, hogy a többségük teljesen nonszensz. (ref.: Habók Lilla)

legyenek kit hírei saját honlapján

Feliratkozás

A heti ingyenes KIT Hírlevelet megrendelheted a kit@gmconsulting.hu-ra írt "Megrendelés" tárgyú levéllel, név és intézmény megadásával, mellyel jelzed az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltak elfogadását.

A hírlevél lemondása: ugyanígy, de „Lemondás” tárgymegjelöléssel.




Hírlevélről

A hírlevél hetente (júliusban, augusztusban kéthetente), térítésmentesen, csak elektronikus formában jelenik meg. A KIT nyomtatott példányai megtalálhatók a Könyvtörténeti és Könyvtártudományi Szakkönyvtárban is (Könyvtári Intézet, Budapest).

A KIT-archívum tartalma:
Közel 28.000 hír, 2002-től
A KIT-et az EPA (Elektronikus Periodika Adatbázis) is archiválja.

A megrendelők száma kb.:
700 fő

Olvasói létszám:
kb. 1000 fő

Adatvédelem
A KIT szerkesztői a birtokukba kerülő használói adatokat bizalmasan kezelik, azt csak az eredetileg megjelölt célra használják, harmadik fél részére nem adják át. A használati adatokat csak az egyedi adatközlőket (ha tudomásukra jut) nem visszafejthető módon, összegezve teszik közzé. Pl.: összes olvasói létszám, vagy felmérés eredményeképpen: a KIT-olvasók x%-a vezető beosztású. A használói felmérésekben a válaszadás anonim.
A szerkesztők a KIT-tel kapcsolatos visszajelzéseket egymás között megbeszélik, és visszajeleznek a levélírónak.
Adatkezelési tájékoztató

A KIT tulajdonosa:

GM Info Consulting Kft.
www.gmconsulting.hu


impresszum | szerkesztők | észrevétel e portálról