Keresés a KIT archivumában:  
Könyvtár Információ Társadalom
Heti hírlevél információs és könyvtári szakemberek számára - Szemlék, hírek, kommentárok    angol zászló english flag  

A lé és a tudat -- két szakma és piacaik. Impotencia konjunktúra idején?

A HVG 2008/30. számában a zöldség--gyümölcs-piaci csatározásokról ír. Nagy kérdése, hogy a jelentősen megnövekedett élelmiszerárakból a hazai mezőgazdasági termelők miért nem profitálnak. Sőt: veszteségeik és túltermelés esetén egyaránt közpénzekből származó támogatásokat követelnek. (Adódik a párhuzam: a könyvtárosok sem lovagolják meg az információ értékének felívelését, és hatékonyságnövelés helyett a pénzcsapok megnyitására ácsingóznak.) Mindkét piac vásárlóit kívülről behozott termékekre szoktatták rá. Vajon miért alakult így a helyzet? Maga a szakma teszi tönkre saját piacát? (MG)
A hetilap az alábbi belső, majd külső körülményeket jegyzi meg: 'Az együttműködési hajlandóság (...) mérsékelt, az átlátható tészekbe (termelői értékesítő szervezetekbe) tömörülést gátolja a feketekereskedelem...' (a könyvtárosok esetében inkább: minőségi szolgáltatás a kiválasztottaknak -- MG) 'Talán a legnagyobb gond az, hogy a magyar gyümölcstermelők legtöbbje a kevésbé értékes termékszegmensekben, tömegáruval próbálkozik [vö.: elenyésző a piacra vihető személyre szabott szolg. - MG]. A konzervalapanyag meggy és alma, a vegyes méretű, ládába dobált dinnye termesztése, szüretelése, szállítása egyszerűbb, de ára is nyomott és ingadozó. Számos jó példa és sikeres üzem mellett a termelők zömének hiányosak a technológiai, menedzsment- és marketingismeretei. Szabó Márton szerint a termelők számlájára írható az is, hogy ragaszkodnak az elavult módszerekhez [vö.: elzárkózás a piaci tényezőktől, pl. ODR - MG], változtatni, tanulni nemigen hajlandók. Nemzetközi összehasonlításban alacsonyak a hozamok, elavult a fajtaösszetétel -- az alma fele még ma is a nyugatiak által nem túlságosan kedvelt jonatán és idared --, a gyümölcsültetvények 15-20 százalékát öntözik csak, és kezdetleges a fagy elleni védelem.' 'Helyzetük javítása mindenekelőtt magukon a termelőkön múlik, ehhez azonban az eddiginél több és másféle segítséget kell kapniuk az agrárkormányzattól. 'A nemrég indított, uniós forrásokból finanszírozott beruházási programok esélyt kínálnak a technológiai lemaradás csökkentésére [vö.: számítógépek a könyvtárban - MG] , emellett azonban szerkezet- és fajtaváltásra, jobb termésidőzítésre és általában stratégiai gondolkodásra van szükség. Márkákat kell teremteni, minőségi védjegyeket létrehozni, itthon és az exportpiacokon fel kellene építeni a kiváló minőségű friss magyar termékeket...' 'Ehhez korszerűsíteni kell az oktatási, képzési, szaktanácsadási rendszert [kurrens szakértelem a szaktanácsadási rendszerbe - MG]. Az agrárkormányzatnak ezen a téren is vannak adósságai, ahogyan a közösségi marketing fejlesztésében, a színvonalas piacelemzésben, a tájékoztatásban...' 'Termelői összefogás tehát van, csak éppen mégsem a várt módon működik. Szakértők szerint ennek alapvető oka, hogy a tészek nem termékalapon, hanem területileg [párhuzam: megyei könyvtárak megerősített szerepe - MG] szerveződtek. Vagyis például nem a paprikatermelők álltak össze, hanem a környékbeliek, és a sokféle terméket előállító gazdáknak eltérőek az érdekeik.' - F: júl. 23.

Régebbi hírforrás(ok): HVG, regisztrációval: link , link
legyenek kit hírei saját honlapján

Feliratkozás

A heti ingyenes KIT Hírlevelet megrendelheted a kit@gmconsulting.hu-ra írt "Megrendelés" tárgyú levéllel, név és intézmény megadásával, mellyel jelzed az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltak elfogadását.

A hírlevél lemondása: ugyanígy, de „Lemondás” tárgymegjelöléssel.




Hírlevélről

A hírlevél hetente (júliusban, augusztusban kéthetente), térítésmentesen, csak elektronikus formában jelenik meg. A KIT nyomtatott példányai megtalálhatók a Könyvtörténeti és Könyvtártudományi Szakkönyvtárban is (Könyvtári Intézet, Budapest).

A KIT-archívum tartalma:
Közel 28.000 hír, 2002-től
A KIT-et az EPA (Elektronikus Periodika Adatbázis) is archiválja.

A megrendelők száma kb.:
700 fő

Olvasói létszám:
kb. 1000 fő

Adatvédelem
A KIT szerkesztői a birtokukba kerülő használói adatokat bizalmasan kezelik, azt csak az eredetileg megjelölt célra használják, harmadik fél részére nem adják át. A használati adatokat csak az egyedi adatközlőket (ha tudomásukra jut) nem visszafejthető módon, összegezve teszik közzé. Pl.: összes olvasói létszám, vagy felmérés eredményeképpen: a KIT-olvasók x%-a vezető beosztású. A használói felmérésekben a válaszadás anonim.
A szerkesztők a KIT-tel kapcsolatos visszajelzéseket egymás között megbeszélik, és visszajeleznek a levélírónak.
Adatkezelési tájékoztató

A KIT tulajdonosa:

GM Info Consulting Kft.
www.gmconsulting.hu


impresszum | szerkesztők | észrevétel e portálról