Keresés a KIT archivumában:  
Könyvtár Információ Társadalom
Heti hírlevél információs és könyvtári szakemberek számára - Szemlék, hírek, kommentárok    angol zászló english flag  

A nyílt hozzáférés hatásai a könyvtárakra

A könyvtárak számára új fejlemény, hogy az új forrásokért nem kell könyvtárba menni, ezért fokozni kell közvetítő szerepüket, hiszen sok olvasó számára ismeretlenek az új lehetőségek. Több adatbank és aggregátor szolgáltat már nyílt hozzáférésű anyagokat, de nem szabad csak rájuk hagyatkozni. Fontos kérdés a minőség ellenőrzése is, hiszen a nyílt hozzáférésű folyóiratok is eltérnek egymástól tartalom és szerkesztői ellenőrzés tekintetében. (A minőség főleg a szakterületi intézményi és magán archívumok esetében problematikus.) Sok feladat hárul a szakreferensekre: mind szakterületük, mind a dokumentumok esetében lépest kell tartaniuk a fejlődéssel -- speciális eszközök és olyan adatbankok segítségével, mint a DOAJ (link az OAIster (link vagy a Google két fontos segédlete, a Nyílt hozzáférésű források útmutatója (link és tudományos keresője, a Google Scholar (link Az összegyűjtött anyagokat integrálni kell a gyűjteménybe, és folyamatosan gondozni is kell. (A nehézségek sokkal összetettebben jelentkeznek, mint a hagyományos folyóiratok esetében.) Az olvasószolgálatra is többlet feladatok hárulnak mind az oktatásban, mind a tájékoztatásban. A könyvtárak hagyományos szerepéből, vagyis tudományos információk tárházaként való működéséből következik, hogy maguk is létrehozhatnak és működtethetnek intézményi archívumokat, illetve bizonyos feladatokért (pl. a bennük található információk szervezéséért) felelhetnek. Ennek a kialakításához nyújt segítséget a Nyílt Archívumok Kezdeményezés metaadatokat gyűjtő protokollja (link Több könyvtár már anyagilag is támogatja a nyílt hozzáférésű publikálást. A cikk a 'hibrid' állapotnak a könyvtári költségvetésre gyakorolt hatását mérlegelve megállapítja: az biztos, hogy a hagyományos dokumentumok áremelkedése mellett nem telik majd a nyílt hozzáférésű dokumentumok támogatására, de talán a hagyományos folyóiratok előfizetési költsége csökken, és majd az eddigi, áremelések okozta károk is helyrehozhatók lesznek. Az összegzésben a szerzők a nyílt hozzáférés adta új lehetőségeknek és a könyvtárosok kreativitásának a fontosságát hangsúlyozzák.

Régebbi hírforrás(ok): link
legyenek kit hírei saját honlapján

Feliratkozás

A heti ingyenes KIT Hírlevelet megrendelheted a kit@gmconsulting.hu-ra írt "Megrendelés" tárgyú levéllel, név és intézmény megadásával, mellyel jelzed az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltak elfogadását.

A hírlevél lemondása: ugyanígy, de „Lemondás” tárgymegjelöléssel.




Hírlevélről

A hírlevél hetente (júliusban, augusztusban kéthetente), térítésmentesen, csak elektronikus formában jelenik meg. A KIT nyomtatott példányai megtalálhatók a Könyvtörténeti és Könyvtártudományi Szakkönyvtárban is (Könyvtári Intézet, Budapest).

A KIT-archívum tartalma:
Közel 28.000 hír, 2002-től
A KIT-et az EPA (Elektronikus Periodika Adatbázis) is archiválja.

A megrendelők száma kb.:
700 fő

Olvasói létszám:
kb. 1000 fő

Adatvédelem
A KIT szerkesztői a birtokukba kerülő használói adatokat bizalmasan kezelik, azt csak az eredetileg megjelölt célra használják, harmadik fél részére nem adják át. A használati adatokat csak az egyedi adatközlőket (ha tudomásukra jut) nem visszafejthető módon, összegezve teszik közzé. Pl.: összes olvasói létszám, vagy felmérés eredményeképpen: a KIT-olvasók x%-a vezető beosztású. A használói felmérésekben a válaszadás anonim.
A szerkesztők a KIT-tel kapcsolatos visszajelzéseket egymás között megbeszélik, és visszajeleznek a levélírónak.
Adatkezelési tájékoztató

A KIT tulajdonosa:

GM Info Consulting Kft.
www.gmconsulting.hu


impresszum | szerkesztők | észrevétel e portálról