Keresés a KIT archivumában:  
Könyvtár Információ Társadalom
Heti hírlevél információs és könyvtári szakemberek számára - Szemlék, hírek, kommentárok    angol zászló english flag  
 


A tévénézés - akár az olvasás - ésszel lehet hatékony

A rendszeres tévézés kifejezetten jótékonyan befolyásolhatja a mentális egészséget, feltéve, hogy tudatosan válogatjuk a műsorokat. A járvány miatti bezártságban bizonyára sokak figyelmét felkeltő kijelentést a Kelet-londoni Egyetem kutatói tették, akik a pozitív pszichológia felől közelítették meg a jelenséget. Abból indultak ki, hogy az emberek azért (is) néznek filmeket, musicaleket, művészeti programokat és egyéb tévéműsorokat, mert intenzív érzelmeket szeretnének átélni. A lélektan kutatói pedig bizonyították, hogy a pozitív érzelmek jelentősen, hosszú távon hozzájárulhatnak a pszichés jólléthez. Sőt, az ilyen érzelmeknek egy sor egyéb hatásuk is van a szervezetben, a rugalmas megküzdés (reziliencia) erősítésétől kezdve a stressz és a szorongás csökkentéséig. Nincs más dolgunk - vélik a brit pszichológusok -, mint ezt a hatásmechanizmust tudatosan beindítani, ha már amúgy is rengeteg időnk van a streamingszolgáltatók műsorait nézni. A tudatosság elsősorban azt jelenti, hogy a távirányító ész (és kontroll) nélküli nyomkodása helyett megválogatjuk, mit nézünk. Érdemes kerülni a "sötét", felzaklató témákat, helyettük olyanokat keresni, amelyek a felfedezés örömét, a bátorságot, a bizalomerősítő pillanatokat, a sebezhetőséget, a humort vagy éppen a társas kapcsolatok fontosságát közvetítik igényesen. Ha van rá lehetőség, beszéljük meg a filmeket a barátainkkal - ajánlják a kutatók -, és tanúsítsunk önmérsékletet: a jó műsorokat se habzsoljuk, hanem hagyjunk rá időt, hogy leülepedjenek.

legyenek kit hírei saját honlapján

Feliratkozás

A heti ingyenes KIT Hírlevelet megrendelheted a kit@gmconsulting.hu-ra írt "Megrendelés" tárgyú levéllel, név és intézmény megadásával, mellyel jelzed az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltak elfogadását.

A hírlevél lemondása: ugyanígy, de „Lemondás” tárgymegjelöléssel.




Hírlevélről

A hírlevél hetente (júliusban, augusztusban kéthetente), térítésmentesen, csak elektronikus formában jelenik meg. A KIT nyomtatott példányai megtalálhatók a Könyvtörténeti és Könyvtártudományi Szakkönyvtárban is (Könyvtári Intézet, Budapest).

A KIT-archívum tartalma:
Közel 28.000 hír, 2002-től
A KIT-et az EPA (Elektronikus Periodika Adatbázis) is archiválja.

A megrendelők száma kb.:
700 fő

Olvasói létszám:
kb. 1000 fő

Adatvédelem
A KIT szerkesztői a birtokukba kerülő használói adatokat bizalmasan kezelik, azt csak az eredetileg megjelölt célra használják, harmadik fél részére nem adják át. A használati adatokat csak az egyedi adatközlőket (ha tudomásukra jut) nem visszafejthető módon, összegezve teszik közzé. Pl.: összes olvasói létszám, vagy felmérés eredményeképpen: a KIT-olvasók x%-a vezető beosztású. A használói felmérésekben a válaszadás anonim.
A szerkesztők a KIT-tel kapcsolatos visszajelzéseket egymás között megbeszélik, és visszajeleznek a levélírónak.
Adatkezelési tájékoztató

A KIT tulajdonosa:

GM Info Consulting Kft.
www.gmconsulting.hu


impresszum | szerkesztők | észrevétel e portálról