Keresés a KIT archivumában:  
Könyvtár Információ Társadalom
Heti hírlevél információs és könyvtári szakemberek számára - Szemlék, hírek, kommentárok    angol zászló english flag  

A web 3.0 és a könyvtárak végzete

Ismételten meghúzták a vészharangot a könyvtárak felett? 'A web első évtizede arról szólt, hogy a gépeket megtanítottuk olvasni, most jön az, hogy megtanulják a szövegeket értelmezni'. A webhárom víziójáról, a webkettő jelenéről Szakadát István, a Budapesti Műszaki Egyetem Gazdaságtudományi Karának docense ápr. 27-én, az ELTE-n tartott in4 -- innováció, integráció, információszabadság, intelligens web: link -- konferencián beszélt. A tudósok arra szeretnék megtanítani a számítógépeket, hogy a nekik átadott információt ugyanúgy értelmezzék, mint ahogyan az ember megért egy olvasott szöveget. Ennek megvalósítása nem egyszerű, és Szakadát professzor szavai szerint még most sem más, mint egy ígéret. Bár a Web 3.0 még messze van, a Web 2.0 már kialakított egy, a hagyományosnál jóval eredményesebb módszert az információ visszakereshetővé tételére: a felhasználói tartalomszolgáltatást, amelynek során a felhasználók jellemzően maguk kategorizálják azt, amit az Interneten megosztanak. Az előadó szerint a tartalmak felhasználók általi rendszerezése, a folkszonómia elve olyannyira hatékony, hogy egyenesen az a kérdés vetődik fel, lesznek-e a jövőben egyáltalán könyvtárak? A professzor szerint ugyan szükség van a könyvtáros szakemberek tudására, de munkájukat át kell szervezni úgy, hogy abba beépüljenek a folkszonómia által nyújtott lehetőségek. Az új kihívásoknak pedig véleménye szerint csak úgy lehet megfelelni, ha az egyes tudományterületek képviselői ebben együttműködnek egymással, és a jogrendet is ennek megfelelően alakítják. Az előadó ez utóbbi kapcsán a Creative Commonst említette, mint az új korszak követelményeinek megfelelő szerzői jogkezelő rendszert, mivel 'a kultúrát nem lehet copyright-olni'.
Egy másik előadó Douglas Engelbart, az egér feltalálója ötven évvel ezelőtti figyelmeztetését aktualizálta: az emberiség számára nem az a legfontosabb feladat, hogy újabb és újabb tudást halmozzon fel, hanem a valaki által már leírt tudást valahogyan elérhetővé tegye. A szemantikus weben munkálkodók egyik legfontosabb célja pontosan az, hogy az információt visszakereshetővé tegyék. Ugyanis ha a számítógép nem csak tárolja, hanem meg is érti az információt, akkor helyes választ tud adni annak, aki azt keresi. A konferencián bemutatott, talán egyik legérdekesebb fejlesztés az Elektronikus Magyar Irodalom (EMIR). Az online adatbázisba tetszőleges paramétereket lehet majd felvenni. Így a rendszer akár a bajuszos, kék szemű magyar írók kilistázására is alkalma ...

Hírforrás: link A konferenciáról ld. még: link
2007. május 02.  •  Továbbküldöm a hírt
Link e hírhez:
http://www.kithirlevel.hu/index.php?kh=a_web_30_es_a_konyvtarak_vegzete
Régebbi hírforrás(ok): link A konferenciáról ld. még: link
legyenek kit hírei saját honlapján

Feliratkozás

A heti ingyenes KIT Hírlevelet megrendelheted a kit@gmconsulting.hu-ra írt "Megrendelés" tárgyú levéllel, név és intézmény megadásával, mellyel jelzed az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltak elfogadását.

A hírlevél lemondása: ugyanígy, de „Lemondás” tárgymegjelöléssel.




Hírlevélről

A hírlevél hetente (júliusban, augusztusban kéthetente), térítésmentesen, csak elektronikus formában jelenik meg. A KIT nyomtatott példányai megtalálhatók a Könyvtörténeti és Könyvtártudományi Szakkönyvtárban is (Könyvtári Intézet, Budapest).

A KIT-archívum tartalma:
Közel 28.000 hír, 2002-től
A KIT-et az EPA (Elektronikus Periodika Adatbázis) is archiválja.

A megrendelők száma kb.:
700 fő

Olvasói létszám:
kb. 1000 fő

Adatvédelem
A KIT szerkesztői a birtokukba kerülő használói adatokat bizalmasan kezelik, azt csak az eredetileg megjelölt célra használják, harmadik fél részére nem adják át. A használati adatokat csak az egyedi adatközlőket (ha tudomásukra jut) nem visszafejthető módon, összegezve teszik közzé. Pl.: összes olvasói létszám, vagy felmérés eredményeképpen: a KIT-olvasók x%-a vezető beosztású. A használói felmérésekben a válaszadás anonim.
A szerkesztők a KIT-tel kapcsolatos visszajelzéseket egymás között megbeszélik, és visszajeleznek a levélírónak.
Adatkezelési tájékoztató

A KIT tulajdonosa:

GM Info Consulting Kft.
www.gmconsulting.hu


impresszum | szerkesztők | észrevétel e portálról