Keresés a KIT archivumában:  
Könyvtár Információ Társadalom
Heti hírlevél információs és könyvtári szakemberek számára - Szemlék, hírek, kommentárok    angol zászló english flag  

Adat-történetmesélés könyvtárak számára (olvasóink szavazatára)

A legjobb adattörténetek alapján mindenki tudja, hogy mi legyen a következő lépés. A jól összeállított adatok segítik a döntéstámogatást, érvek alátámasztását, adatok bizonyítékként való felhasználását. A Múzeumok és Könyvtári szolgáltatások Intézete (IMLS link ) által finanszírozott Könyvtáros Adattörténeti Eszköztár (DSTL) célja, hogy minél többen képesek legyenek az adatokat történet formájában kommunikálni, és így érthetőbbé tenni. Az adatok elé kell helyezni a történetet.
Az adattörténetek inspirálódnak más területekből, például az újságírás, üzlet, epidemiológia, oktatás narratíváiból. Minden egyes konkrét elbeszélés a mesélő és a közönség között jön létre. A közönség reakciói meghatározzák a történet elbeszélésének folyamatát, valamint életben tartják a történetet a tovább meséléssel.

Hol kezdjük? Szükséges egy kiindulópont. Milyen információs problémát próbálsz megoldani? Nézzük meg az ehhez kapcsolódó adatforrásokat. Alkossunk hozzá cselekményt, és keressünk egy konfliktusos pontot is, mert ezek minden történethez szükségesek. Válasszuk ki jól az összefüggéseket. Csak azokat az elemeket hagyjuk benne, amire a konkrét célközönségnek szüksége van.
Például ilyen információs probléma lehet: miért kellene a közösségnek befektetnie egy nyilvános számítógép-laboratórium felújításába? Kellenek hozzá használati statisztikák időrendben és kontextus. El kell magyarázni, hogy az elavult rész milyen technológiai gondokat okoz, miben gátolja a felhasználókat.

Három narratív struktúra létezik.
1. A folytonossági narratív struktúra a ciklusokról szól, a stabilitási zavartól az új stabilitás felé vezető útról.
2. A transzformációs struktúrában egy főhős az akadályok legyőzése közben átalakul. Ne magunkat fényezzük, hanem a közösség hőséről szóljon, akinek a könyvtár segített.
3. A felfedezés narratív struktúrája a rejtélykódokból származik, ahol a közönség követi a mesélő detektív nyomozását.
Nagy az érdeklődés a könyvtárosok részéről a terület iránt. Az első DSTL workshopra 680 fő regisztrált, a webinár online megtekinthető link . Public Library Association "Adattörténetek: A könyvtár és a közösség támogatása" webinárja pedig 400 résztvevőt vonzott link . Ezek megnézésével érdemes folytatni, akit érdekel a téma. (ref.: Habók Lilla)

legyenek kit hírei saját honlapján

Feliratkozás

A heti ingyenes KIT Hírlevelet megrendelheted a kit@gmconsulting.hu-ra írt "Megrendelés" tárgyú levéllel, név és intézmény megadásával, mellyel jelzed az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltak elfogadását.

A hírlevél lemondása: ugyanígy, de „Lemondás” tárgymegjelöléssel.




Hírlevélről

A hírlevél hetente (júliusban, augusztusban kéthetente), térítésmentesen, csak elektronikus formában jelenik meg. A KIT nyomtatott példányai megtalálhatók a Könyvtörténeti és Könyvtártudományi Szakkönyvtárban is (Könyvtári Intézet, Budapest).

A KIT-archívum tartalma:
Közel 28.000 hír, 2002-től
A KIT-et az EPA (Elektronikus Periodika Adatbázis) is archiválja.

A megrendelők száma kb.:
700 fő

Olvasói létszám:
kb. 1000 fő

Adatvédelem
A KIT szerkesztői a birtokukba kerülő használói adatokat bizalmasan kezelik, azt csak az eredetileg megjelölt célra használják, harmadik fél részére nem adják át. A használati adatokat csak az egyedi adatközlőket (ha tudomásukra jut) nem visszafejthető módon, összegezve teszik közzé. Pl.: összes olvasói létszám, vagy felmérés eredményeképpen: a KIT-olvasók x%-a vezető beosztású. A használói felmérésekben a válaszadás anonim.
A szerkesztők a KIT-tel kapcsolatos visszajelzéseket egymás között megbeszélik, és visszajeleznek a levélírónak.
Adatkezelési tájékoztató

A KIT tulajdonosa:

GM Info Consulting Kft.
www.gmconsulting.hu


impresszum | szerkesztők | észrevétel e portálról