Keresés a KIT archivumában:  
Könyvtár Információ Társadalom
Heti hírlevél információs és könyvtári szakemberek számára - Szemlék, hírek, kommentárok    angol zászló english flag  
 


Alig található szabványos weboldal az interneten

A böngészőiről ismert norvég Opera Software nyilvánosságra hozta egy folyamatban lévő kutatásának részeredményeit, betekintést engedve a jelenleg működő weboldalak szerkezetébe. A cég a kutatáshoz létrehozott egy eszközt (MAMA -- Metadata Analysis and Mining Application), mely átrágta magát 3,5 millió weboldalon, indexelve azok felépítését, programozási megoldásait és egyéb statisztikai adatait. Az összegyűjtött adatok elemzésével az Opera mérnökei a webfejlesztésben felmerülő trendekkel kapcsolatban jutottak meglepő eredményekre, emellett megvizsgálhatták azt is, hogyan használják a szabványos technológiákat szerte a világhálón. Szabványok? Dehogy! Az eredmények igazán kínosak, a meglátogatott weblapoknak csak 4,13 százaléka volt a szabványoknak megfelelő. Ennél csak az elképesztőbb, hogy az oldalak több mint fele viselt valamilyen tanúsítványt arról, hogy teljesen megfelel az előírásoknak és szabványoknak. A kutatók nem feltételezik a rosszindulatot, inkább arról lehet szó, hogy az eredeti tartalom valóban szabványos volt, de a később végrehajtott változtatások, hozzáadott részek már nem. Kíváncsiságból az Opera elemezte azt is, hogy ezek az oldalak mely webszerkesztővel készültek, és van-e összefüggés a hibák előfordulása és a használt szoftverek között. Meglepetésre az Apple iWeb hozta a legmagasabb arányban az érvényes oldalakat 81 százalékkal, míg a népszerű Adobe Dreameweaver mindössze 3,4 százalékot produkált. A kutatás következő lépéseként egy keresőmotort építenek az indexelt adatbázisra, így a web- és böngészőfejlesztők, illetve a szabványokkal foglalkozó szakemberek könnyen juthatnának valós adatokhoz az élő weboldalakkal kapcsolatban. A MAMA-projekt során többek közt a webszerverek megoszlásáról, a dokumentumok átlagos méretéről, felépítéséről is gyűjtöttek adatokat. Aki kíváncsi a részletes számokra, az böngészheti az eredményeket angolul az Opera fejlesztői oldalán (link - okt. 16.

Régebbi hírforrás(ok): HWSW, link
legyenek kit hírei saját honlapján

Feliratkozás

A heti ingyenes KIT Hírlevelet megrendelheted a kit@gmconsulting.hu-ra írt "Megrendelés" tárgyú levéllel, név és intézmény megadásával, mellyel jelzed az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltak elfogadását.

A hírlevél lemondása: ugyanígy, de „Lemondás” tárgymegjelöléssel.




Hírlevélről

A hírlevél hetente (júliusban, augusztusban kéthetente), térítésmentesen, csak elektronikus formában jelenik meg. A KIT nyomtatott példányai megtalálhatók a Könyvtörténeti és Könyvtártudományi Szakkönyvtárban is (Könyvtári Intézet, Budapest).

A KIT-archívum tartalma:
Közel 28.000 hír, 2002-től
A KIT-et az EPA (Elektronikus Periodika Adatbázis) is archiválja.

A megrendelők száma kb.:
700 fő

Olvasói létszám:
kb. 1000 fő

Adatvédelem
A KIT szerkesztői a birtokukba kerülő használói adatokat bizalmasan kezelik, azt csak az eredetileg megjelölt célra használják, harmadik fél részére nem adják át. A használati adatokat csak az egyedi adatközlőket (ha tudomásukra jut) nem visszafejthető módon, összegezve teszik közzé. Pl.: összes olvasói létszám, vagy felmérés eredményeképpen: a KIT-olvasók x%-a vezető beosztású. A használói felmérésekben a válaszadás anonim.
A szerkesztők a KIT-tel kapcsolatos visszajelzéseket egymás között megbeszélik, és visszajeleznek a levélírónak.
Adatkezelési tájékoztató

A KIT tulajdonosa:

GM Info Consulting Kft.
www.gmconsulting.hu


impresszum | szerkesztők | észrevétel e portálról