Keresés a KIT archivumában:  
Könyvtár Információ Társadalom
Heti hírlevél információs és könyvtári szakemberek számára - Szemlék, hírek, kommentárok    angol zászló english flag  

Az állampolgári tudomány előretörése -- könyvtárosi feladat: együttműködni az 'amatőrökkel'

A helyismereti könyvtárosok 15. konferenciájának nyitóelőadásában -- link -- hangzott el: A nagy bejövő adat-igényű tudományokban jóideje bevett gyakorlat, hogy a tudomány oszlopcsarnokai 'megnyílnak', és alkotó szövetségesként vonják be azokat, akik képesek idejüket, tudásukat és legfőképpen megfigyelőképességüket tudományosan is értékelhető célok szolgálatába állítani. A 'hobbytudomány' képviselőinek 'klasszikus' terepe a csillagászat: az asztronómusok régóta partnerként tekintenek az őket létszámban sokszorosan felülmúló 'amatőr' kollégáikra, akiknek sok értékes felismerést, felfedezést, adatot köszönhetnek. Az amatőr ornitológusok egyfajta világhálózatot (Global Bird Brain) is alkotnak. Ezt a jelenséget szokás 'állampolgári tudománynak' (citizen science) vagy 'részvételi tudománynak' (participatory science) hívni. Csakhogy a 'hobbytudósok bevonásának' e hagyományos módjai még a tudomány predigitális korszakának világát tükrözik: oka a kiegészítő és előfeldolgozott információk termelésére, az adatgyűjtésre való képesség. A megfigyelők afféle 'humán szenzorok', akik elsősorban környezeti kérdésekben tekinthetők teljes értékű szakértőknek. A cybertudomány számára azonban már az válik szükségessé, hogy túlcsorduló adatsilóinak a feldolgozására vegye rá, mégpedig tömegesen, az együttműködésre hajlandó 'agyakat' -- másképpen nem tudna az éppen általa létrehozott jeltömegből hasznos információkat faragni. ... Az út, mint láttuk, sokoldalúan megnyílt ahhoz, hogy a tudományos problémamegoldó gépezetek 'emberi komponenseinek' gyarapítása szerves, logikus és számtalan gyakorlati megerősítésre alapozó módon induljon el -- és ebben elsősorban a tanárok és a könyvtárosok játszhatnak különleges szerepet. (Az előadás szöveges változata rövidesen konferencia-kötetben jelenik meg.) - F: Z. Karvalics László
-- A könyvtárosok újabban sok olyan könyvtár-jellegű (amatőr) tartalomszolgáltatással találkozhatnak, mely építői nagy motivációval rendelkeznek, de munkájuk nem felel meg a könyvtárosok szakmailag indokolható és használó szempontokból már aligha igazolható elvárásainak. Új könyvtárosi képesség szükséges tehát: ezen értékes források feltérképezése, kapcsolatépítés és együttműködés. Egyelőre mindhárom terület jelentősen fejleszthető állapotban van. (MG)

Régebbi hírforrás(ok): Z. Karvalics László, MG
legyenek kit hírei saját honlapján

Feliratkozás

A heti ingyenes KIT Hírlevelet megrendelheted a kit@gmconsulting.hu-ra írt "Megrendelés" tárgyú levéllel, név és intézmény megadásával, mellyel jelzed az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltak elfogadását.

A hírlevél lemondása: ugyanígy, de „Lemondás” tárgymegjelöléssel.




Hírlevélről

A hírlevél hetente (júliusban, augusztusban kéthetente), térítésmentesen, csak elektronikus formában jelenik meg. A KIT nyomtatott példányai megtalálhatók a Könyvtörténeti és Könyvtártudományi Szakkönyvtárban is (Könyvtári Intézet, Budapest).

A KIT-archívum tartalma:
Közel 28.000 hír, 2002-től
A KIT-et az EPA (Elektronikus Periodika Adatbázis) is archiválja.

A megrendelők száma kb.:
700 fő

Olvasói létszám:
kb. 1000 fő

Adatvédelem
A KIT szerkesztői a birtokukba kerülő használói adatokat bizalmasan kezelik, azt csak az eredetileg megjelölt célra használják, harmadik fél részére nem adják át. A használati adatokat csak az egyedi adatközlőket (ha tudomásukra jut) nem visszafejthető módon, összegezve teszik közzé. Pl.: összes olvasói létszám, vagy felmérés eredményeképpen: a KIT-olvasók x%-a vezető beosztású. A használói felmérésekben a válaszadás anonim.
A szerkesztők a KIT-tel kapcsolatos visszajelzéseket egymás között megbeszélik, és visszajeleznek a levélírónak.
Adatkezelési tájékoztató

A KIT tulajdonosa:

GM Info Consulting Kft.
www.gmconsulting.hu


impresszum | szerkesztők | észrevétel e portálról