Keresés a KIT archivumában:  
Könyvtár Információ Társadalom
Heti hírlevél információs és könyvtári szakemberek számára - Szemlék, hírek, kommentárok    angol zászló english flag  

Az oktatás, a könyvtárak és a makerspace újragondolása (olvasóink szavazatára)

2020-ban sok üzletnek és szervezetnek, köztük a könyvtáraknak is át kellett alakítaniuk a működésüket. Nem csak arról volt szó, hogy a bezárások után hogyan folytassák a meglévő szolgáltatásaikat. Kreatívan kell kitalálni, hogy mire van a legnagyobb szükség.

KÉRDEZD A KÖNYVTÁROST - Fizikai szolgáltatások kiterjesztése: sok adatbázis, integrált könyvtárirendszer-kereső eddig is elérhető volt. Egy következő lépés lehet a "kérdezz egy könyvtárost" kiterjesztése a mesterséges intelligencia segítségével a gyakran ismételt kérdésekben, pl. Ocelot, Intercom, Engati eszközökkel (angolul). Egy algoritmus körbe tudja vezetni a nézelődő felhasználót az oldal funkcióin. Felismerheti a tanácstalan keresgélést, és segítséget ajánl.

ALKOTÓI TÉR - A makerspace virtuális térbe helyezése valamivel nagyobb kihívás. Előre össze lehet készíteni csomagokat, amit az érdeklődők elvisznek, majd a Zoomon megtartani a közös online foglalkozást. Jó példák: Brown Dog Gadgets (browndoggadgets.com), Squishy Circuits (squishycircuits.com), Griddly Games (griddlygames.com).

ONLINE TANULÁSI ESZKÖZÖK - Meg kell fontolni, mi érdekelheti a könyvtár közösségét, és YouTube videókat készíteni számukra a ház körül végezhető tevékenységekről. Pl. jógázás, kertészkedés. Akár online tanfolyamok, workshopok, tréningek is tarthatók, amit amúgy a könyvtárban szoktak tartani. Felolvashatók könyvek, és feldolgozható a tartalom egy online könyvklubban.

VIRTUÁLIS SZOLGÁLTATÁSOK - A lehetőségek tovább terjednek a Zoomon vagy a Teamsen. A Spatial (spatial.io) segít virtuális formában, avatárokkal találkozni. Egy szentpétervári innovációs laborvezető AR/VR tapasztalatait itt osztja meg: link és további hasznos ötletek itt: lightup.io

EGYÜTTMŰKÜDÉS, ÚJ MÓDON - Az online térbe költözött referensz szolgáltatásra gyakran a munkaidőn kívül is szükség van. Akár a közösségi médiában, chaten vagy Zoomon. Megfontolható a reggeli vagy késő délutáni órkára való kiterjesztés (vagy a már említett AI eszközök, legalábbis angolul). Az előfizetett eszközök akár kölcsön is adhatók egy plusz szolgáltatásként. Korábban a virtuális szobafoglalás lehetőségéről itt írtunk: link

BIZTONSÁGOS KÖLCSÖNZÉS - A fertőtlenítés vagy az ideiglenes karanténozás szokását érdemes lehet a pandémia után is megtartani. Korábbi tippjeink a témában:(link (ref.: Habók Lilla)

legyenek kit hírei saját honlapján

Feliratkozás

A heti ingyenes KIT Hírlevelet megrendelheted a kit@gmconsulting.hu-ra írt "Megrendelés" tárgyú levéllel, név és intézmény megadásával, mellyel jelzed az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltak elfogadását.

A hírlevél lemondása: ugyanígy, de „Lemondás” tárgymegjelöléssel.




Hírlevélről

A hírlevél hetente (júliusban, augusztusban kéthetente), térítésmentesen, csak elektronikus formában jelenik meg. A KIT nyomtatott példányai megtalálhatók a Könyvtörténeti és Könyvtártudományi Szakkönyvtárban is (Könyvtári Intézet, Budapest).

A KIT-archívum tartalma:
Közel 28.000 hír, 2002-től
A KIT-et az EPA (Elektronikus Periodika Adatbázis) is archiválja.

A megrendelők száma kb.:
700 fő

Olvasói létszám:
kb. 1000 fő

Adatvédelem
A KIT szerkesztői a birtokukba kerülő használói adatokat bizalmasan kezelik, azt csak az eredetileg megjelölt célra használják, harmadik fél részére nem adják át. A használati adatokat csak az egyedi adatközlőket (ha tudomásukra jut) nem visszafejthető módon, összegezve teszik közzé. Pl.: összes olvasói létszám, vagy felmérés eredményeképpen: a KIT-olvasók x%-a vezető beosztású. A használói felmérésekben a válaszadás anonim.
A szerkesztők a KIT-tel kapcsolatos visszajelzéseket egymás között megbeszélik, és visszajeleznek a levélírónak.
Adatkezelési tájékoztató

A KIT tulajdonosa:

GM Info Consulting Kft.
www.gmconsulting.hu


impresszum | szerkesztők | észrevétel e portálról