Keresés a KIT archivumában:  
Könyvtár Információ Társadalom
Heti hírlevél információs és könyvtári szakemberek számára - Szemlék, hírek, kommentárok    angol zászló english flag  

Csapatmunkává vált a gyűjteményszervezés a felsőoktatási könyvtárakban (olvasóink szavazatára)

A felsőoktatási könyvtárak küzdenek, hogy teljesítsék a felhasználók igényeit. A szűkös költségvetés és a fizikai terek miatt. Egyre népszerűbb megoldás a problémára a megosztott és konzorciális alapú gyűjtemény. Könyvtárak fognak össze, hogy költséghatékony dokumentumokat adjanak át egymás közt. A forrásmegosztásnak már régi gyakorlata van a könyvtáraknak. De ez a módszer a duplikáció csökkentésén, hiányos gyűjteményeken is segít. A technológia hatékonyabbá, gyorsabbá teszi.
A terek megosztása a legelőremutatóbb. A ReCAP (Research Collections and Preservation Consortium) 2000 óta fogja össze a Princeton link és a Columbia egyetemi könyvtárát link , a New York-i Közkönyvtárat link . Hamarosan a Harvard link is csatlakozik. A központi gyűjtemény Princetonban található. Közel 15 millió dokumentumot oszt meg a partnerekkel. Évente 250 ezer cserét bonyolít. Naponta dolgozzák fel az igényeket. 1-2 munkanapon belül teljesítik a kéréseket. A könyvtárközi kölcsönzéssel ellentétben ezek a dokumentumok megjelennek a partnerkönyvtárak katalógusaiban.
A megosztott gyűjtemények nem igényelnek közös épületet. Erre példa az IPLC (Ivy Plus Libraries Confederation) konzorcium, 13 felsőoktatási könyvtárral. Köztük pl. Chicago link , Columbia, Princeton, MIT link , Stanford link , Yale egyetemi könyvtára link . Közös könyvtárközi kölcsönző hálózaton működnek. Az együttműködés az 1999-ben indult BorrowDirectre nyúlik vissza. A tagok célja a kutatókat minél szélesebb körű irodalomhoz hozzájuttatni. Tudatosan kezelni a duplikátumokat is. A partnerségen belül felosztják a témaspecifikus gyűjteményeket. Emellett viszont azt is látják, hogy közösen hatékonyabban tudnak előremozdulni. Megtárgyalják a jó gyakorlatokat, költségvetés-felhasználást és közösen ügyelnek az állomány megóvására. Céljuk, hogy az IPLC hálózata kifelé egy lokális könyvtárnak tűnjön. (ref.: Habók Lilla)

legyenek kit hírei saját honlapján

Feliratkozás

A heti ingyenes KIT Hírlevelet megrendelheted a kit@gmconsulting.hu-ra írt "Megrendelés" tárgyú levéllel, név és intézmény megadásával, mellyel jelzed az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltak elfogadását.

A hírlevél lemondása: ugyanígy, de „Lemondás” tárgymegjelöléssel.




Hírlevélről

A hírlevél hetente (júliusban, augusztusban kéthetente), térítésmentesen, csak elektronikus formában jelenik meg. A KIT nyomtatott példányai megtalálhatók a Könyvtörténeti és Könyvtártudományi Szakkönyvtárban is (Könyvtári Intézet, Budapest).

A KIT-archívum tartalma:
Közel 28.000 hír, 2002-től
A KIT-et az EPA (Elektronikus Periodika Adatbázis) is archiválja.

A megrendelők száma kb.:
700 fő

Olvasói létszám:
kb. 1000 fő

Adatvédelem
A KIT szerkesztői a birtokukba kerülő használói adatokat bizalmasan kezelik, azt csak az eredetileg megjelölt célra használják, harmadik fél részére nem adják át. A használati adatokat csak az egyedi adatközlőket (ha tudomásukra jut) nem visszafejthető módon, összegezve teszik közzé. Pl.: összes olvasói létszám, vagy felmérés eredményeképpen: a KIT-olvasók x%-a vezető beosztású. A használói felmérésekben a válaszadás anonim.
A szerkesztők a KIT-tel kapcsolatos visszajelzéseket egymás között megbeszélik, és visszajeleznek a levélírónak.
Adatkezelési tájékoztató

A KIT tulajdonosa:

GM Info Consulting Kft.
www.gmconsulting.hu


impresszum | szerkesztők | észrevétel e portálról