Keresés a KIT archivumában:  
Könyvtár Információ Társadalom
Heti hírlevél információs és könyvtári szakemberek számára - Szemlék, hírek, kommentárok    angol zászló english flag  

Digitális forradalom, irodalom és psziché - 3. Felszabadító vaskos könyvek az internet korában

Sok olyan hang van, hogy a kortárs irodalom avíttas, hogy valamiképpen a regény, vagy a bonyolult esztétikai, irodalmi, esztétikai formák azok egy olyan világban, ami gyors, pattog egyszerűen nem működik. Szoktak olyanokat is mondani, hogy a versek jobban működnek - főleg a rövid versek - ebben a digitális kapitalista világban, hiszen az Instagramon tök jól néz ki egy vers. Pár perc elolvasni, de el lehet benne mélyedni, ha elakad az ember. A novella is jól működik ebben a világban. Lehet tehát novellákat rakni a Telexre, de a regény meg ezek a nagyepikai formák, amelyek sok időt és figyelmet kívánnak, nem fognak működni az internet világában. ... Vannak ... rövid, száz oldalas kis regények, pattogós, gyors, a lényegre tér, átugorja... Lényegében nincs az, mint egy Tolsztoj regényben, hogy oldalakon keresztül a természetről vagy egy karakterről írunk, és nagyon aprólékosan belemegyünk és kiteljesedünk ebben. ... Azt veszem észre magamon - de lehet, hogy öreg vagyok - hogy untatnak ezek a szövegek, hogy valahogy ez a fajta gyors felszínesség nem elég. Azt érzem, hogy bátortalanok, vagy gyávák.

Amikor elém kerül egy [Bartók Imre:] Jerikó épül, ami ötszáz oldal, vagy egy Kemény Lili [: Nem c. műve], vagy [David Foster Valace:] Végtelen tréfa. Jó vastag szöveg... És azt látom rajta, hogy ez a szöveg az bátor. Hogy ebben a világban, ahol minden gyorsan történik és rohanni kell - és az internetes kultúra éppen ilyen - a felgyorsított világban ... helyez minket.
- Én rakok eléd egy tényleg egy lexikon vastagságú könyvet, és a könyv ... vagy a szerzője azt üzeni számomra, hogy hogy nem érdekel. Hogy még mindig képes vagy erre. Felszabadítónak érzékelem. ... Ha egy könyv azt mondja nekem, hogy én mindig képes vagyok elolvasni ötszáz oldalt, ha nem is egy ültő helyemben, de rövid idő alatt. Az szerintem felszabadító, és sokkal, sokkal izgalmasabb válasz az irodalom részéről, mint amikor idomulni próbál ezekhez a trendekhez. Nyilván ez is egy idomulás, mert ezek sem olyan könyvek, mint egy régi nagy romantikus regény. Teljesen máshogy működnek, ezek is idomulnak vagy alakulnak, de egy izgalmasabb választ adnak. - Mondja Kőszeghy Ferenc, digitális bölcsészettel foglalkozó irodalomtudós.

legyenek kit hírei saját honlapján

Feliratkozás

A heti ingyenes KIT Hírlevelet megrendelheted a kit@gmconsulting.hu-ra írt "Megrendelés" tárgyú levéllel, név és intézmény megadásával, mellyel jelzed az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltak elfogadását.

A hírlevél lemondása: ugyanígy, de „Lemondás” tárgymegjelöléssel.




Hírlevélről

A hírlevél hetente (júliusban, augusztusban kéthetente), térítésmentesen, csak elektronikus formában jelenik meg. A KIT nyomtatott példányai megtalálhatók a Könyvtörténeti és Könyvtártudományi Szakkönyvtárban is (Könyvtári Intézet, Budapest).

A KIT-archívum tartalma:
Közel 28.000 hír, 2002-től
A KIT-et az EPA (Elektronikus Periodika Adatbázis) is archiválja.

A megrendelők száma kb.:
700 fő

Olvasói létszám:
kb. 1000 fő

Adatvédelem
A KIT szerkesztői a birtokukba kerülő használói adatokat bizalmasan kezelik, azt csak az eredetileg megjelölt célra használják, harmadik fél részére nem adják át. A használati adatokat csak az egyedi adatközlőket (ha tudomásukra jut) nem visszafejthető módon, összegezve teszik közzé. Pl.: összes olvasói létszám, vagy felmérés eredményeképpen: a KIT-olvasók x%-a vezető beosztású. A használói felmérésekben a válaszadás anonim.
A szerkesztők a KIT-tel kapcsolatos visszajelzéseket egymás között megbeszélik, és visszajeleznek a levélírónak.
Adatkezelési tájékoztató

A KIT tulajdonosa:

GM Info Consulting Kft.
www.gmconsulting.hu


impresszum | szerkesztők | észrevétel e portálról