Keresés a KIT archivumában:  
Könyvtár Információ Társadalom
Heti hírlevél információs és könyvtári szakemberek számára - Szemlék, hírek, kommentárok    angol zászló english flag  
 


Dokumentumállomány - az eredményességi opciók - Nagypál Lászlótól

A "legeredményesebben" azt jelentené-e, hogy a lehető legtöbb, legerősebb - hosszabb távú - pozitív hatással? Lehet-e ebből a szempontból általában - egyéb kategorizálás nélkül - beszélni könyvtárakról? Hogy a használót mi mozgatja, azt kereskedelmi részről a könyvtárakra nézve gyakran tabunak tartják. Dokumentumot beszerzésre javasolni komoly olvasók is esetlegesen és csak a saját szűkebb szakterületükről hajlandók, míg a könyvtár profilja általában szélesebb. Figyelembe kell venni a kutatói kéréseket, sőt időnként bátorítani is kellene az ilyesmit, ha van rá fedezet, de csak kizárólag rájuk hagyatkozni szerintem nem szabad.
A szakértők - meglátásom szerint - azok, akik szakkritikát írnak az egyes dokumentumokról. Jó, ha a gyarapító könyvtáros képes megérteni ezeket, és netán hagynak is neki időt az elolvasásukra. Buta tekintélyelvűség, ha egy vezető úgy hiszi, pusztán attól, hogy valakinek tudományos fokozata van mondjuk XX. sz.-i magyar történelemből, mindjárt a Shakespeare-filológia legújabb szakirodalmából is ki tudná emelni a legfontosabbat anélkül, hogy alaposabban utánaolvasna. Nem elég az időleges hozzáférést biztosítani, hanem gyűjteni kell a szakirodalmat. Nagy (külföldi) hagyatékok rendszeres befogadása országos szakkönyvtárakba (egyetemi könyvtárakba) egy nagyon vitatható kérdés. Szelektálása, feldolgozása, a fel nem vett anyag továbbítása munkát, megélhetést ad könyvtárosoknak, növeli a gyarapítási statisztikát, béleli a raktárakat, de az új szakirodalmat nem pótolja. Olyan könyvtárvezetők, akik elsősorban a könyvtártörténet iránt érdeklődnek, szívesebben veszik, ha hagyatékok inkább könyvtárba kerülnek, mintsem az antikváriumi, használt könyves forgalomba, - és ezzel vissza a körforgásba. A hagyatékok egy része itt is ott is kiszelektálódik persze.
Az felsorolásban sugallt utolsó pont, hogy az "integrált rendszer szolgáltatója" fogja uralni a gyarapítást sajnos a legvalószínűbb tendencia, és ez az, amitől a legjobban félek. A tudomány igazságkereső szempontjai és pártatlanságra törekvése helyett üzleti érdekek, továbbá hatalmi célok és törzsi elköteleződések érvényesülhetnek majd, különösen a provinciálisabb tájakon. (NpL)

legyenek kit hírei saját honlapján

Feliratkozás

A heti ingyenes KIT Hírlevelet megrendelheted a kit@gmconsulting.hu-ra írt "Megrendelés" tárgyú levéllel, név és intézmény megadásával, mellyel jelzed az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltak elfogadását.

A hírlevél lemondása: ugyanígy, de „Lemondás” tárgymegjelöléssel.




Hírlevélről

A hírlevél hetente (júliusban, augusztusban kéthetente), térítésmentesen, csak elektronikus formában jelenik meg. A KIT nyomtatott példányai megtalálhatók a Könyvtörténeti és Könyvtártudományi Szakkönyvtárban is (Könyvtári Intézet, Budapest).

A KIT-archívum tartalma:
Közel 28.000 hír, 2002-től
A KIT-et az EPA (Elektronikus Periodika Adatbázis) is archiválja.

A megrendelők száma kb.:
700 fő

Olvasói létszám:
kb. 1000 fő

Adatvédelem
A KIT szerkesztői a birtokukba kerülő használói adatokat bizalmasan kezelik, azt csak az eredetileg megjelölt célra használják, harmadik fél részére nem adják át. A használati adatokat csak az egyedi adatközlőket (ha tudomásukra jut) nem visszafejthető módon, összegezve teszik közzé. Pl.: összes olvasói létszám, vagy felmérés eredményeképpen: a KIT-olvasók x%-a vezető beosztású. A használói felmérésekben a válaszadás anonim.
A szerkesztők a KIT-tel kapcsolatos visszajelzéseket egymás között megbeszélik, és visszajeleznek a levélírónak.
Adatkezelési tájékoztató

A KIT tulajdonosa:

GM Info Consulting Kft.
www.gmconsulting.hu


impresszum | szerkesztők | észrevétel e portálról