Keresés a KIT archivumában:  
Könyvtár Információ Társadalom
Heti hírlevél információs és könyvtári szakemberek számára - Szemlék, hírek, kommentárok    angol zászló english flag  
 


Ezektől vérzik az amerikai könyvtári rendszer - hogyan tovább? (olvasóink szavazatára)

A világ számára egykor modellként szolgáló amerikai könyvtári rendszert politikusok, jobboldali aktivisták és könyvkiadó cégek támadják. Rekordszinten vannak a könyvtilalmak. A könyvtárak országszerte katasztrofális költségvetési megszorításokkal link néznek szembe, amit pl. csak hajszál híján tudtak elkerülni a New York-i közkönyvtárak a nyáron.
Egy másik támadássorozatban a könyvtári gyűjteményeket drákói licencmegállapodások link sújtják, sőt, még a digitalizált könyvek kölcsönzésének leállítása miatt is perelnek link .
Az iskolai könyvtárak szerepéről ezt a cikket ajánlja a szerző: link .

Napjainkban a digitális könyvek tulajdonjogát sorra megtagadják a könyvtáraktól. Sok könyvet csak elektronikus formában, korlátozó ideiglenes licencek alapján kínálnak a könyvtáraknak. A könyvtárak sohasem lehetnek ezeknek az e-könyveknek a tulajdonosai, és mindig újra fizetniük kell értük, mint a Netflix-filmekért.
Néhány kiadó még a könyvtárakat is közvetlen gazdasági versenytársának tekintette link .
A digitális könyveket a könyvtárosok tudta vagy beleegyezése nélkül eltávolították a könyvtárakból vagy átszerkesztették azokat. A digitális könyveket kölcsönző könyvtári látogatók többé nem számíthatnak a magánélet védelmére link , mivel a nagy kiadók, forgalmazók és e-könyv-kiskereskedők az olvasók tudta nélkül szimatolnak adatbázisok építése céljából, majd azokat eladhassák a hirdetőknek, és megoszthassák a bűnüldöző szervekkel, a bérbeadókkal vagy a bevándorlási ügynökökkel.

A fentiek ügyében ezeket lehetne tenni:
- A kiadók és az Amerikai Kiadók Szövetsége az eddigiek szerint értékesíthetik az e-könyveket a könyvtáraknak, és ne pereljék tovább őket.
- A szerzők kiköthetik a szerződéseikben, hogy műveik e-könyveit a könyvtáraknak ugyanolyan tulajdonjoggal, kölcsönzési jogokkal és árakon adják el, mint a fizikai könyveket.
- Az újság- és magazinkiadók eladhatják (nem pedig licencelhetik) műveik digitális másolatait a könyvtáraknak. Ezzel biztosítják a sajtóarchívumok megőrzését.
- A jogalkotók és a törvényhozók kiállhatnak a digitális tulajdonjog és kölcsönzés mellett.
- A trösztellenes szabályozó hatóságoknak meg kell állítani, hogy a kiadók néhány globális médiabirodalomba tömörüljenek, továbbá, hogy túl nagyra nőjenek.
- Az olvasók minden könyvtárnak adományozhatnak és támogathatják azokat. (Ref.: Szabó Eszter)

legyenek kit hírei saját honlapján

Feliratkozás

A heti ingyenes KIT Hírlevelet megrendelheted a kit@gmconsulting.hu-ra írt "Megrendelés" tárgyú levéllel, név és intézmény megadásával, mellyel jelzed az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltak elfogadását.

A hírlevél lemondása: ugyanígy, de „Lemondás” tárgymegjelöléssel.




Hírlevélről

A hírlevél hetente (júliusban, augusztusban kéthetente), térítésmentesen, csak elektronikus formában jelenik meg. A KIT nyomtatott példányai megtalálhatók a Könyvtörténeti és Könyvtártudományi Szakkönyvtárban is (Könyvtári Intézet, Budapest).

A KIT-archívum tartalma:
Közel 28.000 hír, 2002-től
A KIT-et az EPA (Elektronikus Periodika Adatbázis) is archiválja.

A megrendelők száma kb.:
700 fő

Olvasói létszám:
kb. 1000 fő

Adatvédelem
A KIT szerkesztői a birtokukba kerülő használói adatokat bizalmasan kezelik, azt csak az eredetileg megjelölt célra használják, harmadik fél részére nem adják át. A használati adatokat csak az egyedi adatközlőket (ha tudomásukra jut) nem visszafejthető módon, összegezve teszik közzé. Pl.: összes olvasói létszám, vagy felmérés eredményeképpen: a KIT-olvasók x%-a vezető beosztású. A használói felmérésekben a válaszadás anonim.
A szerkesztők a KIT-tel kapcsolatos visszajelzéseket egymás között megbeszélik, és visszajeleznek a levélírónak.
Adatkezelési tájékoztató

A KIT tulajdonosa:

GM Info Consulting Kft.
www.gmconsulting.hu


impresszum | szerkesztők | észrevétel e portálról