Keresés a KIT archivumában:  
Könyvtár Információ Társadalom
Heti hírlevél információs és könyvtári szakemberek számára - Szemlék, hírek, kommentárok    angol zászló english flag  

Ezzel a nyolc technikával örömmel olvasnak a gyerekek - multiszenzoros olvasás (olvasóink szavazatára)

Multiszenzoros oktatásnak hívják azt a tanítási módszert, amely egyszerre több érzékszervet is igénybe vesz. A gyerekek a látás, a hallás, a mozgás és a tapintás használatával egynél több módon kapcsolódhatnak a tanultakhoz. A multiszenzoros technikák különösen azoknak a gyerekeknek segíthetünk, akiknek nehezen megy az olvasás. Íme néhány példa:

1. Homok- vagy borotvahab-írás: a betűk és hangjaik összekapcsolását, összeolvasását lehet így gyakoroltatni. Elég hozzá egy marék homok vagy egy púpozott borotvahab. A látás, a tapintás és a hangok segítségével hangoztatják az egyes betűket, majd hangosan felolvassák az egész szót.
2. Levegőben (égben) való írás: ez az írás az "izommemória" révén az egyes betűk hangzását erősíti. A gyerekek két ujjal a levegőbe írják a betűket. Írás közben kimondják az egyes betűk hangját. Bátorítsuk a gyerekeket, hogy képzeljék el a betűt, miközben írják!
3. Homokpapír betűk: a homokpapírból kivágott betűk segíthetnek a gyerekeknek megtartani a betűk és hangjaik tapintásos (érintéses) emlékezetét. A gyerekek az ujjaikkal követik az egyes betűket, miközben hangosan kimondják a betű hangját, így írás közben is érezhetik a betűk formáját. A homokpapír betűket akár ki is színezhetik.
4. Szóépítés: a gyerekek szavakat építhetnek csempékkel vagy mágneses betűkkel. A Barton Reading Program link színkódolt lapkákat használ, hogy a gyerekek összekapcsolhassák a hangokat a betűkkel. Olyan mágneses betűket is használhatnak, amelyeken a magánhangzók egy színnel, a mássalhangzók pedig egy másik színnel vannak jelölve. A gyerekek minden egyes betű hangját kimondják. Miután felépítették a szót, hangosan felolvassák.
5. Olvasd el, építsd fel, írd le! Ezzel a technikával a látott szavakat taníthatjuk meg. Minden gyerek kap egy papírlapot "Olvasás", "Építés" és "Írás" felirattal. Vannak még látószavakat tartalmazó kártyáik, mágneses betűik (lapkáik) és egy filctolluk. A gyerekek felolvassák a pedagógussal együtt az "Olvasd" dobozban lévő látószót. Ezután a betűkből megépítik a szót az "Építés" dobozban. Végül gyakorolják a szó leírását az "Írás" dobozban.
6. Hangok tapogatása. A tapogatással a gyerekek megtapasztalhatják és hallhatják, hogyan tagolódnak és keverednek a hangok, hogy szavakat alkossanak. A Wilson Reading System (WRS) vagy Orton-Gillingham módszer volt az első ilyen technika link . A gyerekek az egyes hangokat az ujjaikkal és a hüvelykujjukkal kopogtatják.
7. Történetpálcikák: az olvasásértéssel küzdő gyerekeknek segíthetünk vizualizálni a történet elemeit. Különböző színű pálcikát használunk, pl. a sárga pálcikák ezt kérdezhetik: "Kik a szereplők?", míg a kék pálcikák azt, hogy "Mi a helyszín?" Közös olvasás közben a gyerekek egy pálcikát kapnak, hogy válaszoljanak a rajta szereplő kérdésre. Színekkel kiemelhetik a nyomtatott történet elemeit.
Történetpálcák: link .
8. Közös olvasás: a felolvasó vagy a hangoskönyv hallgatásakor a gyerekek interakcióba léphetnek a szöveggel, pl. aláhúzhatják a látott szavakat, bekarikázhatják a rövid vagy hosszú magánhangzókat, beírhatják a hiányzó szót, rajzolhatnak a mondatokhoz illeszkedő képeket stb. (Ref.: Szabó Eszter)

legyenek kit hírei saját honlapján

Feliratkozás

A heti ingyenes KIT Hírlevelet megrendelheted a kit@gmconsulting.hu-ra írt "Megrendelés" tárgyú levéllel, név és intézmény megadásával, mellyel jelzed az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltak elfogadását.

A hírlevél lemondása: ugyanígy, de „Lemondás” tárgymegjelöléssel.




Hírlevélről

A hírlevél hetente (júliusban, augusztusban kéthetente), térítésmentesen, csak elektronikus formában jelenik meg. A KIT nyomtatott példányai megtalálhatók a Könyvtörténeti és Könyvtártudományi Szakkönyvtárban is (Könyvtári Intézet, Budapest).

A KIT-archívum tartalma:
Közel 28.000 hír, 2002-től
A KIT-et az EPA (Elektronikus Periodika Adatbázis) is archiválja.

A megrendelők száma kb.:
700 fő

Olvasói létszám:
kb. 1000 fő

Adatvédelem
A KIT szerkesztői a birtokukba kerülő használói adatokat bizalmasan kezelik, azt csak az eredetileg megjelölt célra használják, harmadik fél részére nem adják át. A használati adatokat csak az egyedi adatközlőket (ha tudomásukra jut) nem visszafejthető módon, összegezve teszik közzé. Pl.: összes olvasói létszám, vagy felmérés eredményeképpen: a KIT-olvasók x%-a vezető beosztású. A használói felmérésekben a válaszadás anonim.
A szerkesztők a KIT-tel kapcsolatos visszajelzéseket egymás között megbeszélik, és visszajeleznek a levélírónak.
Adatkezelési tájékoztató

A KIT tulajdonosa:

GM Info Consulting Kft.
www.gmconsulting.hu


impresszum | szerkesztők | észrevétel e portálról