Keresés a KIT archivumában:  
Könyvtár Információ Társadalom
Heti hírlevél információs és könyvtári szakemberek számára - Szemlék, hírek, kommentárok    angol zászló english flag  

FSZEK-indulás - A Symbolikus Nagypáholytól a Rottenbillerig

Az idén 120 éves Fővárosi Szabó Ervin könyvtár története tulajdonképpen a Podmaniczky utca 45. alól, a szabadkőművesek Symbolikus Nagypáholyából indult, ahol az első tervek szerint az 1901 óta működő "ingyenkenyér-bolt" mellett nyitottak volna könyvtárat, méghozzá azért, hogy a rászorulók az "anyagi táplálék kiegészítésére" használják - írja Remete László.

... Az "ingyenkenyér-boltban" napi három alkalommal bárki kérhetett két szelet kenyeret, kettőt pedig elvihetett magával; ha a Podmaniczkyn megnyílt volna valaha a könyvtár, ott hasonló rendszerben könyvet lehetett volna igényelni. Ebben az esetben kész is lett volna "a szép alkotás", amit a páholy tagjai maguk elé tűztek: a könyvtárat a Deák Ferencz páholy alapításának 25. évfordulójára időzítették volna, és ebben az esetben a kenyérbolthoz hasonlóan az üzemeltetésről, az üzlethelyiségről és a könyvtár fenntartásáról is kizárólag a páholy gondoskodott volna.

A[z Almássy téri] könyvtár Szabó Ervin szakmai felügyelete mellett készült el, és azért kapta a kettes számot (hiába itt indult meg először a kölcsönzés), mert az egyes számot egy később létesülő mintakönyvtárnak tartogatták. Ennek szintén kacifántos a története, mindenesetre Szabó Ervin az Almássy téri könyvtárat tekintette az első public librarynek, azaz nyilvános könyvtárnak, ahol "lehetőleg minden megkötöttség nélkül kell könyvvel ellátni a lakosság legszélesebb rétegét". Erre az ellátásra szükség is volt: az 1900-as évek elején "Bécs tíz lakosa átlag 15 könyvet olvasott el annyi idő alatt, míg tíz budapesti lakos egyet".

legyenek kit hírei saját honlapján

Feliratkozás

A heti ingyenes KIT Hírlevelet megrendelheted a kit@gmconsulting.hu-ra írt "Megrendelés" tárgyú levéllel, név és intézmény megadásával, mellyel jelzed az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltak elfogadását.

A hírlevél lemondása: ugyanígy, de „Lemondás” tárgymegjelöléssel.




Hírlevélről

A hírlevél hetente (júliusban, augusztusban kéthetente), térítésmentesen, csak elektronikus formában jelenik meg. A KIT nyomtatott példányai megtalálhatók a Könyvtörténeti és Könyvtártudományi Szakkönyvtárban is (Könyvtári Intézet, Budapest).

A KIT-archívum tartalma:
Közel 28.000 hír, 2002-től
A KIT-et az EPA (Elektronikus Periodika Adatbázis) is archiválja.

A megrendelők száma kb.:
700 fő

Olvasói létszám:
kb. 1000 fő

Adatvédelem
A KIT szerkesztői a birtokukba kerülő használói adatokat bizalmasan kezelik, azt csak az eredetileg megjelölt célra használják, harmadik fél részére nem adják át. A használati adatokat csak az egyedi adatközlőket (ha tudomásukra jut) nem visszafejthető módon, összegezve teszik közzé. Pl.: összes olvasói létszám, vagy felmérés eredményeképpen: a KIT-olvasók x%-a vezető beosztású. A használói felmérésekben a válaszadás anonim.
A szerkesztők a KIT-tel kapcsolatos visszajelzéseket egymás között megbeszélik, és visszajeleznek a levélírónak.
Adatkezelési tájékoztató

A KIT tulajdonosa:

GM Info Consulting Kft.
www.gmconsulting.hu


impresszum | szerkesztők | észrevétel e portálról