Keresés a KIT archivumában:  
Könyvtár Információ Társadalom
Heti hírlevél információs és könyvtári szakemberek számára - Szemlék, hírek, kommentárok    angol zászló english flag  

Gigantikus szuperagy lesz az internet következő keresője?

Keresni olyan lesz, mintha egy mindentudó könyvtárossal beszélgetnénk. De nem borítja fel, hanem megerősíti a világ rendjét, mert ezen is a Google dolgozik.
A közelmúltban azonban felmerült egy radikális újítási javaslat - írja a MIT Technology Review. Egy csapata a hipertexuális kapcsolatok vizsgálata helyett csupán egy mesterségesintelligencia-alapú nyelvi modellt használna mint Google BERT-je.
Az elképzelés szerint az MI-alapú kereső is úgy működne mint egy rendkívül tájékozott könyvtáros: a felhasználó kérdéseket tesz fel neki, az MI pedig válaszol, ahogy teszi most például a digitális asszisztens is. Csak itt a válasz egy találati lista, ahogy a könyvtáros is sokszor csak orientál, ha a kérdés sem válaszolható meg egzaktul. A kutatók szerint a keresőmotorok az MI révén sokkal gyorsabbá válhatnak, és nem fog számukra nehézséget okozni az internetes információk robbanásszerű növekedése.
A Google-tanulmány egyik szerzője, Donald Metzler szerint az elmúlt húsz évben azért nem volt szükség a keresés újragondolására, mert az alaplogika (robotok indexelik az weblapokat, az algoritmusok rangsorolnak, és ez alapján jelenítenek meg találatot a felhasználónak) tökéletesen kielégítette az internetezők igényeit. Ma viszont a felhasználók nem listákat akarnak, hanem válaszokat a kérdéseikre. A jelenlegi technikák azonban arra már nem képesek, hogy több forrásból szintetizáljanak releváns választ. Metzler szerint ez olyan, mintha valaki egy hosszú olvasmányjegyzéket kapna az orvosától, akitől csupán tanácsot kért.
Ez lenne a internet szuperagya? - Metzlerék viszont a virtuális "orvost" szeretnék előállítani, amely több forrást feldolgozva természetes nyelven adja meg a kérdésre a választ, és összegyűjti azokat a hivatkozásokat, melyekből a választ szintetizálta. A leghatékonyabb MI-modellekkel - a GPT-3-mal is - egyelőre az a baj, hogy nem tartják nyilván a feldogozott forrásokat, így nem is ellenőrizhető, hogy megbízható információkat ad, vagy csak saját maga gyártotta hülyeségeket locsog.
A kutatók szerint itt lehetne megfogni a problémát: a jövőben a természetes nyelvi MI algoritmusokat úgy kellene tanítani, hogy a válaszoknál azt is ellenőrizni lehessen, milyen forrásokból dolgozott.

legyenek kit hírei saját honlapján

Feliratkozás

A heti ingyenes KIT Hírlevelet megrendelheted a kit@gmconsulting.hu-ra írt "Megrendelés" tárgyú levéllel, név és intézmény megadásával, mellyel jelzed az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltak elfogadását.

A hírlevél lemondása: ugyanígy, de „Lemondás” tárgymegjelöléssel.




Hírlevélről

A hírlevél hetente (júliusban, augusztusban kéthetente), térítésmentesen, csak elektronikus formában jelenik meg. A KIT nyomtatott példányai megtalálhatók a Könyvtörténeti és Könyvtártudományi Szakkönyvtárban is (Könyvtári Intézet, Budapest).

A KIT-archívum tartalma:
Közel 28.000 hír, 2002-től
A KIT-et az EPA (Elektronikus Periodika Adatbázis) is archiválja.

A megrendelők száma kb.:
700 fő

Olvasói létszám:
kb. 1000 fő

Adatvédelem
A KIT szerkesztői a birtokukba kerülő használói adatokat bizalmasan kezelik, azt csak az eredetileg megjelölt célra használják, harmadik fél részére nem adják át. A használati adatokat csak az egyedi adatközlőket (ha tudomásukra jut) nem visszafejthető módon, összegezve teszik közzé. Pl.: összes olvasói létszám, vagy felmérés eredményeképpen: a KIT-olvasók x%-a vezető beosztású. A használói felmérésekben a válaszadás anonim.
A szerkesztők a KIT-tel kapcsolatos visszajelzéseket egymás között megbeszélik, és visszajeleznek a levélírónak.
Adatkezelési tájékoztató

A KIT tulajdonosa:

GM Info Consulting Kft.
www.gmconsulting.hu


impresszum | szerkesztők | észrevétel e portálról