Keresés a KIT archivumában:  
Könyvtár Információ Társadalom
Heti hírlevél információs és könyvtári szakemberek számára - Szemlék, hírek, kommentárok    angol zászló english flag  

Google-jövő - kiváltja-e az MI?

Lehet, hogy nem a mesterséges intelligencia jelenti a legnagyobb veszélyt a Google üzleti modelljére, hanem az emberi, amely rájött, hogyan lehet bizonyítani, amit évek óta mindenki lát: a kereső szinte példa nélküli monopóliumát. De most jön a neheze: miként lehet rendet tenni a torz piacon?

A Google keresője mögött meghúzódó technológia és adatbázis valóban nagyon jó. Az előbbi megismételhető és könnyebben felülmúlható: még ötletesebb logikára épülő és pontosabb találatokat hozó keresési módszert nyilvánvalóan nem lehetetlen kitalálni.
A probléma inkább az utóbbival van. Nagyon leegyszerűsítve azt kell megoldani, hogy a szolgáltatás szó szerint folyamatosan begyűjtse, frissítse és rendszerezze a világ összes, beláthatatlan mennyiségű weboldalának minden szavát. (Ezt hívják indexelésnek, amit természetesen automata szoftverek végeznek.) Egy ilyen adatbázis felépítése és lényegében valós idejű frissen tartása olyannyira nagy, erőforrás-igényes és emiatt drága mulatság, hogy valamirevaló indexe csak a Google-nak, a Bingnek, az orosz Yandexnek és a kínai Baidunak van. A többi szolgáltató pusztán afféle viszonteladó, vagyis Európában a Google vagy a Bing eredményeit közvetíti a maga felületén. Némelyikük más forrásokat is bevon (például a Wikipédiát), esetleg saját, kisebb adatbázisával finomítja a találatokat.

Egyfajta természetes rendszerváltást eredményezhet, ha a MI-chatbotok valóban kényelmesebb megoldásnak bizonyulnak, és elegen megszeretik őket. A Gartner tavaszi előrejelzése szerint 2026-ra a mainál 25 százalékkal kevesebb keresést végeznek majd az olyan, hagyományos keresőkben, mint a Google vagy a Bing. Helyette a chatbotoknak, köznapi nyelven beírt kérdésekkel tájékozódnak majd az emberek. Ilyesmit a Google (Gemini nevű) rendszere is tud, de ezen a pályán nem indul nagyobb esélyekkel, mint a Microsoft vagy éppen a ChatGPT-t fejlesztő, a SearchGPT nevű szolgáltatás prototípusával éppen néhány napja előrukkolt OpenAI.

legyenek kit hírei saját honlapján

Feliratkozás

A heti ingyenes KIT Hírlevelet megrendelheted a kit@gmconsulting.hu-ra írt "Megrendelés" tárgyú levéllel, név és intézmény megadásával, mellyel jelzed az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltak elfogadását.

A hírlevél lemondása: ugyanígy, de „Lemondás” tárgymegjelöléssel.




Hírlevélről

A hírlevél hetente (júliusban, augusztusban kéthetente), térítésmentesen, csak elektronikus formában jelenik meg. A KIT nyomtatott példányai megtalálhatók a Könyvtörténeti és Könyvtártudományi Szakkönyvtárban is (Könyvtári Intézet, Budapest).

A KIT-archívum tartalma:
Közel 28.000 hír, 2002-től
A KIT-et az EPA (Elektronikus Periodika Adatbázis) is archiválja.

A megrendelők száma kb.:
700 fő

Olvasói létszám:
kb. 1000 fő

Adatvédelem
A KIT szerkesztői a birtokukba kerülő használói adatokat bizalmasan kezelik, azt csak az eredetileg megjelölt célra használják, harmadik fél részére nem adják át. A használati adatokat csak az egyedi adatközlőket (ha tudomásukra jut) nem visszafejthető módon, összegezve teszik közzé. Pl.: összes olvasói létszám, vagy felmérés eredményeképpen: a KIT-olvasók x%-a vezető beosztású. A használói felmérésekben a válaszadás anonim.
A szerkesztők a KIT-tel kapcsolatos visszajelzéseket egymás között megbeszélik, és visszajeleznek a levélírónak.
Adatkezelési tájékoztató

A KIT tulajdonosa:

GM Info Consulting Kft.
www.gmconsulting.hu


impresszum | szerkesztők | észrevétel e portálról