Keresés a KIT archivumában:  
Könyvtár Információ Társadalom
Heti hírlevél információs és könyvtári szakemberek számára - Szemlék, hírek, kommentárok    angol zászló english flag  

Használók által adott címkékből kutatási eredmények (filmadatbázis)

Digitális effektek ide vagy oda, többet újítottak az amerikai filmek az 1960-as években, mint az elmúlt évtizedekben -- állítja a Rensselaer Műegyetem (RPI) hálózatkutatója egy számítógépes adatbányászat eredményei alapján. Sameet Sreenivasan azt vizsgálta, hogy az Internet Movie Database (IMDb) online filmadatbázisban egy-egy filmhez milyen fogalmi címkéket csatoltak az oldal látogatói. A felhasználók százai által otthagyott besorolások utalhatnak a film témájára, műfajára vagy formai elemeire. A legtöbb olyan címke, amelyet korábban nem -- vagy olyan kombinációban nem -- használtak, a hatvanas évek filmjeinek leírásában bukkant föl. Ez új módszerrel erősíti meg a filmtörténeti közmegegyezést, hiszen akkor jelent meg az az új rendezőgeneráció, amelynek a munkásságát utólag az Új Hollywood, más néven az amerikai új hullám jelenségeihez kapcsolják a filmkritikusok (a kor emblematikus alkotása a Bonnie és Clyde 1967-ből, Arthur Penn rendezésében). De a korszak, ahogy erre most a címszavak vizsgálata ismételten rávilágított, új fejezetet nyitott az akciófilmek történetében is -- a filmtudomány eddig is fordulópontnak tartotta e műfajban az első James Bond-film 1962-es megjelenését. Sreenivasan adatbányászata kiterjedt a korabeli jegyeladásokra is, amelyek most azt mutatták, hogy a nézők előnyben részesítik ugyan az újdonságot, de csak mértékkel: a felforgatóan új munkák iránt már drasztikusan esik az érdeklődés.

legyenek kit hírei saját honlapján

Feliratkozás

A heti ingyenes KIT Hírlevelet megrendelheted a kit@gmconsulting.hu-ra írt "Megrendelés" tárgyú levéllel, név és intézmény megadásával, mellyel jelzed az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltak elfogadását.

A hírlevél lemondása: ugyanígy, de „Lemondás” tárgymegjelöléssel.




Hírlevélről

A hírlevél hetente (júliusban, augusztusban kéthetente), térítésmentesen, csak elektronikus formában jelenik meg. A KIT nyomtatott példányai megtalálhatók a Könyvtörténeti és Könyvtártudományi Szakkönyvtárban is (Könyvtári Intézet, Budapest).

A KIT-archívum tartalma:
Közel 28.000 hír, 2002-től
A KIT-et az EPA (Elektronikus Periodika Adatbázis) is archiválja.

A megrendelők száma kb.:
700 fő

Olvasói létszám:
kb. 1000 fő

Adatvédelem
A KIT szerkesztői a birtokukba kerülő használói adatokat bizalmasan kezelik, azt csak az eredetileg megjelölt célra használják, harmadik fél részére nem adják át. A használati adatokat csak az egyedi adatközlőket (ha tudomásukra jut) nem visszafejthető módon, összegezve teszik közzé. Pl.: összes olvasói létszám, vagy felmérés eredményeképpen: a KIT-olvasók x%-a vezető beosztású. A használói felmérésekben a válaszadás anonim.
A szerkesztők a KIT-tel kapcsolatos visszajelzéseket egymás között megbeszélik, és visszajeleznek a levélírónak.
Adatkezelési tájékoztató

A KIT tulajdonosa:

GM Info Consulting Kft.
www.gmconsulting.hu


impresszum | szerkesztők | észrevétel e portálról