Keresés a KIT archivumában:  
Könyvtár Információ Társadalom
Heti hírlevél információs és könyvtári szakemberek számára - Szemlék, hírek, kommentárok    angol zászló english flag  

Hogyan fejlődjön tovább a könyvtári weboldal?

A Lyoni Városi Könyvtár 1995-ben hozta létre honlapját. Tíz év elteltével feltették a kérdéseket: a honlap segítségével, a hálózati elérhetőséggel nyert-e a könyvtár új látogatókat, új célközönséget? Ha igen, kik ők? Használnak-e más virtuális könyvtárat és hogyan? Mely online, virtuális könyvtári kínálatot tartják a leghasznosabbnak és miért? Milyen javaslataik lennének a webhely továbbfejlesztéséhez? Minek érzik hiányát?
A kérdőív összeállításához elsősorban az angolszász gyakorlatot és a kereskedelmi honlapok felmérésének a gyakorlatát követték, mivel azok sokkal szerteágazóbbak, mint amit a francia könyvtárak általában használnak.
A kérdések öt témakört öleltek át: 1) Mérték a weboldal felkeresésének gyakoriságát a helyi lakosság, a rendszeres és az új látogatók köréből. 2) Külön kérdéscsoportot állítottak össze a látogatók szociológiai vizsgálatához, amelyben a nem, kor, iskolázottság stb. adatait elemezték. 3) A könyvtár internetoldalát használók a valóságban is felkeresik-e a könyvtárat? A 4-5.
kérdéskör a webhely gyakorlati használhatóságát, majd az olvasók és látogatók elégedettségét vizsgálta.
Összességében tehát elmondható, hogy az internetes változatot zömében azok használják, akik a valóságban is olvasók. Világosan érzékelhető, hogy ők a könyvtárban végzendő munkájukat készítik elő azzal, hogy először felkeresik a könyvtár internetes oldalát, és ott megnézik az adott dokumentumra vonatkozó lelőhely-információkat. A felmérés bizonyítja, hogy a leggyakrabban az OPAC katalógust (58%) és a hasznos információk (21%) részt keresik fel. Az online referensz szolgáltatást is csak 68-an ismerik az 1370-ből! A fejlesztési javaslatok körében felmerült, hogy ezt a szolgáltatást talán úgy kellene integrálni a honlap egészébe, hogy aki online referensz segítséget kér, az láthassa a könyvtár egyéb szolgáltatásait is. A jövőre mutató kívánságok között szerepel még a blogírás és a honlap könyvtári portállá fejlesztése is. - F: Internethelyek látogatottsága: a Lyoni Városi Könyvtár tapasztalatai.

Hírforrás: Könyvtári Figyelő, 2007/2., link
2007. november 14.  •  Továbbküldöm a hírt
Link e hírhez:
http://www.kithirlevel.hu/index.php?kh=hogyan_fejlodjon_tovabb_a_konyvtari_weboldal
Régebbi hírforrás(ok): Könyvtári Figyelő, 2007/2., link
legyenek kit hírei saját honlapján

Feliratkozás

A heti ingyenes KIT Hírlevelet megrendelheted a kit@gmconsulting.hu-ra írt "Megrendelés" tárgyú levéllel, név és intézmény megadásával, mellyel jelzed az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltak elfogadását.

A hírlevél lemondása: ugyanígy, de „Lemondás” tárgymegjelöléssel.




Hírlevélről

A hírlevél hetente (júliusban, augusztusban kéthetente), térítésmentesen, csak elektronikus formában jelenik meg. A KIT nyomtatott példányai megtalálhatók a Könyvtörténeti és Könyvtártudományi Szakkönyvtárban is (Könyvtári Intézet, Budapest).

A KIT-archívum tartalma:
Közel 28.000 hír, 2002-től
A KIT-et az EPA (Elektronikus Periodika Adatbázis) is archiválja.

A megrendelők száma kb.:
700 fő

Olvasói létszám:
kb. 1000 fő

Adatvédelem
A KIT szerkesztői a birtokukba kerülő használói adatokat bizalmasan kezelik, azt csak az eredetileg megjelölt célra használják, harmadik fél részére nem adják át. A használati adatokat csak az egyedi adatközlőket (ha tudomásukra jut) nem visszafejthető módon, összegezve teszik közzé. Pl.: összes olvasói létszám, vagy felmérés eredményeképpen: a KIT-olvasók x%-a vezető beosztású. A használói felmérésekben a válaszadás anonim.
A szerkesztők a KIT-tel kapcsolatos visszajelzéseket egymás között megbeszélik, és visszajeleznek a levélírónak.
Adatkezelési tájékoztató

A KIT tulajdonosa:

GM Info Consulting Kft.
www.gmconsulting.hu


impresszum | szerkesztők | észrevétel e portálról