Keresés a KIT archivumában:  
Könyvtár Információ Társadalom
Heti hírlevél információs és könyvtári szakemberek számára - Szemlék, hírek, kommentárok    angol zászló english flag  

Hogyan gondolkodik és dönt helyettünk a mesterséges intelligencia? Hogyan az ember?

A mesterséges intelligencia szakértője, Viktor Mayer-Schönberger, az Internet Governance and Regulation at Oxford professzora szerint a jó döntésekhez ismernünk kell gondolkodási modelljeinket. Erről (is) szól a Framers: Human Advantage in an Age of Technology and Turmoil című könyv, amelyet Kenneth Cukier és Francis de Véricourt szerzőtársával együtt írt - [New York], Dutton, [2021].
Az interjúkból kiderül:
- A "keret" azokat a korlátokat, gondolati modelleket jelöli, amelyek meghatározzák, milyennek látják az emberek a világot és hogyan kezelik azt.
- A könyv írása előtt a gép és az ember döntéseinek másságán elmélkedtek a szerzők. Két szempont merült fel:
1. A mesterséges intelligencia (MI) nagy előnye, hogy azzal racionálisan lehet dönteni, viszont hátránya, hogy a döntéshez szükséges alternatívák között még nem képes mérlegelni.
2. Ha hibás feltételezéseken alapul egy döntés, akkor a jól meggondolt döntés is tévútra vezet. Ilyen korlát pl. az előítélet, a szociális sokszínűségre való vakság.
- A változások kezeléséhez megfelelő kommunikáció, előítéletek nélküli gondolkodás, mentális sokszínűség kell. Mindenkiben megvan a "framing" képessége. Azok döntenek jobban, akik többféle gondolkodási modellt alkalmaznak. A gép tanítását Mayer-Schönberger egy kutya idomításához hasonlítja. Könyvében a professzor az autóiparból hozza példáit e döntésekre, de azok akár a könyvtárakra is alkalmazhatók - amennyiben ismétlődő, mechanikus munkafolyamatok automatizálását érintik.
Magánvéleményem: emberi, pszichológiai szempontokra ekkor is tekintettel kell lennie a menedzsmentnek és a könyvtári személyzetnek. (Összeáll.: Szabó Eszter)

legyenek kit hírei saját honlapján

Feliratkozás

A heti ingyenes KIT Hírlevelet megrendelheted a kit@gmconsulting.hu-ra írt "Megrendelés" tárgyú levéllel, név és intézmény megadásával, mellyel jelzed az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltak elfogadását.

A hírlevél lemondása: ugyanígy, de „Lemondás” tárgymegjelöléssel.




Hírlevélről

A hírlevél hetente (júliusban, augusztusban kéthetente), térítésmentesen, csak elektronikus formában jelenik meg. A KIT nyomtatott példányai megtalálhatók a Könyvtörténeti és Könyvtártudományi Szakkönyvtárban is (Könyvtári Intézet, Budapest).

A KIT-archívum tartalma:
Közel 28.000 hír, 2002-től
A KIT-et az EPA (Elektronikus Periodika Adatbázis) is archiválja.

A megrendelők száma kb.:
700 fő

Olvasói létszám:
kb. 1000 fő

Adatvédelem
A KIT szerkesztői a birtokukba kerülő használói adatokat bizalmasan kezelik, azt csak az eredetileg megjelölt célra használják, harmadik fél részére nem adják át. A használati adatokat csak az egyedi adatközlőket (ha tudomásukra jut) nem visszafejthető módon, összegezve teszik közzé. Pl.: összes olvasói létszám, vagy felmérés eredményeképpen: a KIT-olvasók x%-a vezető beosztású. A használói felmérésekben a válaszadás anonim.
A szerkesztők a KIT-tel kapcsolatos visszajelzéseket egymás között megbeszélik, és visszajeleznek a levélírónak.
Adatkezelési tájékoztató

A KIT tulajdonosa:

GM Info Consulting Kft.
www.gmconsulting.hu


impresszum | szerkesztők | észrevétel e portálról