Keresés a KIT archivumában:  
Könyvtár Információ Társadalom
Heti hírlevél információs és könyvtári szakemberek számára - Szemlék, hírek, kommentárok    angol zászló english flag  

Így használd jobban a Google programozható keresőmotorját! (olvasóink szavazatára)

A Google Programmable Search Engine megoldása hasznos segítség lehet a könyvtárosok és a könyvtárlátogatók számára. A megoldás 2020-ban kapta ezt a nevet a Google Custom Search Engine (CSE) helyett. A szolgáltatás alapvető része megmaradt, de néhány funkció a névváltással megváltozott.
A megoldás lényege, hogy a felhasználók előre megadhatják a publikus URL-listát, amelyet a keresésekben viszont szeretnének látni. A többi oldal találatait a programozott kereső nem jeleníti meg. Ennek alternatívája lehet egy saját keresőmotor létrehozása, de néhány weboldal csak az ismert feltérképező robotokat engedi be a tartalmai közé, ezért a Google használata ebből a szempontból jobb választás.
A hagyományos keresőhöz hasonlóan működnek a következők:
- A találatok sorrendje megegyezik a normál Google keresővel, csak éppen a megadott oldalakra szűrt listát tartalmazza.
- Már működik a keresőkifejezések automatikus kiegészítése.
- A megoldás része a képalapú keresést támogató Image Search is.
- A keresés már jól működik mobilon is.
Egy PSE létrehozása és tesztelése a gyakorlott felhasználók számára kb. 2 órát vesz igénybe. A kezdőknek viszont a tanulás és próbálkozások napokig eltarthatnak. Például egy kezdeti buktató, hogy a betöltött URL lista minden elemének meg kell felelnie a kisméretet megkövetelő feltöltési szabályoknak. A listákat mindenképp be kell tölteni, korábban lehetett saját tárhelyen lévő listára hivatkozni, de ez már nem lehetséges. Azonban a korábbi megkötéssel ellentétben az URL-ek száma már 5000 fölé is mehet, mivel helyettesítő karakter is használható az elérési utak megadásakor (* jelöléssel).
A felhasználók számára mindenképp érdemes oktatást nyújtani, mert a PSE használata kifinomultabb lekérdezések megfogalmazását igényli. A tulajdonosok láthatják a legnépszerűbb felhasználói kereséseket.
A nonprofit szervezetek és az oktatási intézmények kikapcsolhatják a felületen megjelenő szöveges reklámokat. Már amennyiben regisztráltak előtte a Google for Nonprofits link vagy a Google for Education link szolgáltatásba.
Akit érdekel a keresési találatok eredményeinek befolyásolása egyéb szempontból, a következő programoknak is nézzen utána: Google Hit Hider domain blokkolásra link , uBlock Origin a zavaró oldalelemek blokkolására link . (ref.: Habók Lilla)

legyenek kit hírei saját honlapján

Feliratkozás

A heti ingyenes KIT Hírlevelet megrendelheted a kit@gmconsulting.hu-ra írt "Megrendelés" tárgyú levéllel, név és intézmény megadásával, mellyel jelzed az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltak elfogadását.

A hírlevél lemondása: ugyanígy, de „Lemondás” tárgymegjelöléssel.




Hírlevélről

A hírlevél hetente (júliusban, augusztusban kéthetente), térítésmentesen, csak elektronikus formában jelenik meg. A KIT nyomtatott példányai megtalálhatók a Könyvtörténeti és Könyvtártudományi Szakkönyvtárban is (Könyvtári Intézet, Budapest).

A KIT-archívum tartalma:
Közel 28.000 hír, 2002-től
A KIT-et az EPA (Elektronikus Periodika Adatbázis) is archiválja.

A megrendelők száma kb.:
700 fő

Olvasói létszám:
kb. 1000 fő

Adatvédelem
A KIT szerkesztői a birtokukba kerülő használói adatokat bizalmasan kezelik, azt csak az eredetileg megjelölt célra használják, harmadik fél részére nem adják át. A használati adatokat csak az egyedi adatközlőket (ha tudomásukra jut) nem visszafejthető módon, összegezve teszik közzé. Pl.: összes olvasói létszám, vagy felmérés eredményeképpen: a KIT-olvasók x%-a vezető beosztású. A használói felmérésekben a válaszadás anonim.
A szerkesztők a KIT-tel kapcsolatos visszajelzéseket egymás között megbeszélik, és visszajeleznek a levélírónak.
Adatkezelési tájékoztató

A KIT tulajdonosa:

GM Info Consulting Kft.
www.gmconsulting.hu


impresszum | szerkesztők | észrevétel e portálról