Keresés a KIT archivumában:  
Könyvtár Információ Társadalom
Heti hírlevél információs és könyvtári szakemberek számára - Szemlék, hírek, kommentárok    angol zászló english flag  

Keresi a webes szövegkörnyezetet is -- szakértői kérdésekre keres választ

Az ismert internetes kereső- és a kulcsszavazó adatbázisprogramok a hagyományos könyvtári katalógusok srófjára járnak. A beírt szavak alapján a szoftverek (szakargóban: motorok) a kulcsszavakkal előre felcímkézett dokumentumokat (weboldalakat) találják meg és tálalják -- többnyire ömlesztve. További keresésekkel szűkíthetők ugyan a találatok, ám azokból már alapvetően a felhasználónak kell kihüvelyeznie a kívánt információt. A szövegbányászati alkalmazások ezzel szemben nem konkrét dokumentumokat keresnek, hanem válaszokat a használójuk által feltett kérdésekre. Például arra, hogy egy kutatóorvos eredményeit hol, kik és hányszor használták fel a világon. A folyamat hasonlít a vírusirtó programok technológiájára. Vagyis a szövegbányászmotor is "rárepül" a kezelője által kijelölt szöveges adathalmazra, és az előre meghatározott szűrőkifejezések mentén átrágja magát a betűtengeren. Csakhogy -- a beépített speciális algoritmusok révén --- nem csupán azt jelzi, hogy hol és hány kifejezésre bukkant, hanem azok szövegkörnyezetét is felméri, osztályozza, hierarchiába állítja, majd kiértékeli őket például a gyakoriság vagy a szöveg-összefüggés alapján. A Kampis Györgyék fejlesztette eszközzel állítólag vizsgálható lesz az is, milyen változásokat generál a társadalomban egy-egy kormányzati döntés. Az internetes fórumok, blogok és hírportálok szövegtengeréből kimutatható a pozitív és negatív vélemények aránya, az elutasítás és az elfogadás mértéke, a különféle irattári nyilvántartások forgalmából és az adatbázisok tartalmi változásaiból pedig az, hogy szokatlanul nagy forgalmat generált-e a döntés az államgépezetben, keletkezett-e több peres ügy, vagy épp fordítva. Mindez akár egyből kördiagram vagy grafikon formájában. A kutatóknak szánt alkalmazás használata bonyolultabb lesz, mint egy átlagos keresőé, hiszen az említett kérdéseket egy áttekinthető, ámde összetett szűrő segítségével a különböző adatbázisok nyelvéhez kell igazítani.

Régebbi hírforrás(ok): HVG, jan. 28., link
legyenek kit hírei saját honlapján

Feliratkozás

A heti ingyenes KIT Hírlevelet megrendelheted a kit@gmconsulting.hu-ra írt "Megrendelés" tárgyú levéllel, név és intézmény megadásával, mellyel jelzed az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltak elfogadását.

A hírlevél lemondása: ugyanígy, de „Lemondás” tárgymegjelöléssel.




Hírlevélről

A hírlevél hetente (júliusban, augusztusban kéthetente), térítésmentesen, csak elektronikus formában jelenik meg. A KIT nyomtatott példányai megtalálhatók a Könyvtörténeti és Könyvtártudományi Szakkönyvtárban is (Könyvtári Intézet, Budapest).

A KIT-archívum tartalma:
Közel 28.000 hír, 2002-től
A KIT-et az EPA (Elektronikus Periodika Adatbázis) is archiválja.

A megrendelők száma kb.:
700 fő

Olvasói létszám:
kb. 1000 fő

Adatvédelem
A KIT szerkesztői a birtokukba kerülő használói adatokat bizalmasan kezelik, azt csak az eredetileg megjelölt célra használják, harmadik fél részére nem adják át. A használati adatokat csak az egyedi adatközlőket (ha tudomásukra jut) nem visszafejthető módon, összegezve teszik közzé. Pl.: összes olvasói létszám, vagy felmérés eredményeképpen: a KIT-olvasók x%-a vezető beosztású. A használói felmérésekben a válaszadás anonim.
A szerkesztők a KIT-tel kapcsolatos visszajelzéseket egymás között megbeszélik, és visszajeleznek a levélírónak.
Adatkezelési tájékoztató

A KIT tulajdonosa:

GM Info Consulting Kft.
www.gmconsulting.hu


impresszum | szerkesztők | észrevétel e portálról