Keresés a KIT archivumában:  
Könyvtár Információ Társadalom
Heti hírlevél információs és könyvtári szakemberek számára - Szemlék, hírek, kommentárok    angol zászló english flag  
 


Ki védi a műtárgyakat - és kinek?

A kastélyok után az állami tulajdonú műtárgyak is elveszthetik közkincs jellegüket: Lázár János most a műtárgyvédelemnek megy neki. Úgy kedvezne a történelmi arisztokráciának, hogy a NER elitjét is helyzetbe hozza.

A jelenleg a Lázár János építési és közlekedési tárcájánál működő Műtárgyfelügyeleti Hatóság és az élén álló Buzinkay Péter - bár a területet az utóbbi években egyik tárcától a másikig dobálták - mindvégig képes volt megőrizni autonómiáját. Nem túlzás azt mondani, hogy a hivatal és vezetője volt az egyik legbiztosabb pont a magyar örökségvédelemben. A HVG azonban megtudta, hogy Buzinkayt leváltották, utóda az aukciós házak világából érkező Tűzkő Péter művészeti tanácsadó, igazságügyi szakértő lett. Információnkat a tárca sajtóosztálya megerősítette. Úgy tudjuk, hogy a hivatal mellett működő szakmai tanácsadó testületet, a Kulturális Javak Bizottságát pedig szétzavarják.

A NER újsütetű arisztokráciája egyre intenzívebben érdeklődik a műkincsek után, elsősorban befektetési célból. Annyira már nem csinálják nyíltan, mint 2015-ben, amikor a Kieselbach Galéria árverésén Martonyi János és Giró-Szász Krisztina társaságában Orbán Ráhel és férje, Tiborcz István is személyesen emelgette a tárcsákat, de a műtárgykereskedelmet ismerő forrásaink szerint a NER-es elit igen aktív a piacon. Mivel a legkelendőbb XIX. század végi és XX. századi festészet kiemelkedő alkotásai egyre kisebb számban cserélnek gazdát, már ráfanyalodtak a kortársakra, mostanában pedig a nemzetközi piacon is jól teljesítő magyar neoavantgárdra is. Egyik forrásunk legutóbb a nem éppen NER-kompatibilis Ladik Katalin müncheni kiállításán találkozott NER-es cégek műtárgyak vásárlása után érdeklődő vezetőivel. De állítólag könyvekbe, sőt már levéltári anyagokba is előszeretettel fektetnek. Így aztán a restitúció jóvoltából a közgyűjteményekből kikerülő műtárgyak, könyvek, iratok etetik majd a műtárgypiacot. Mások szerint azért is áll a bál a műtárgyak védelme körül, mert a magántulajdonba vagy vagyonkezelésbe adandó kastélyokról szóló törvénytervezet alapján a múzeumok által kölcsönzött berendezési tárgyak is gazdát cserélnének.

legyenek kit hírei saját honlapján

Feliratkozás

A heti ingyenes KIT Hírlevelet megrendelheted a kit@gmconsulting.hu-ra írt "Megrendelés" tárgyú levéllel, név és intézmény megadásával, mellyel jelzed az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltak elfogadását.

A hírlevél lemondása: ugyanígy, de „Lemondás” tárgymegjelöléssel.




Hírlevélről

A hírlevél hetente (júliusban, augusztusban kéthetente), térítésmentesen, csak elektronikus formában jelenik meg. A KIT nyomtatott példányai megtalálhatók a Könyvtörténeti és Könyvtártudományi Szakkönyvtárban is (Könyvtári Intézet, Budapest).

A KIT-archívum tartalma:
Közel 28.000 hír, 2002-től
A KIT-et az EPA (Elektronikus Periodika Adatbázis) is archiválja.

A megrendelők száma kb.:
700 fő

Olvasói létszám:
kb. 1000 fő

Adatvédelem
A KIT szerkesztői a birtokukba kerülő használói adatokat bizalmasan kezelik, azt csak az eredetileg megjelölt célra használják, harmadik fél részére nem adják át. A használati adatokat csak az egyedi adatközlőket (ha tudomásukra jut) nem visszafejthető módon, összegezve teszik közzé. Pl.: összes olvasói létszám, vagy felmérés eredményeképpen: a KIT-olvasók x%-a vezető beosztású. A használói felmérésekben a válaszadás anonim.
A szerkesztők a KIT-tel kapcsolatos visszajelzéseket egymás között megbeszélik, és visszajeleznek a levélírónak.
Adatkezelési tájékoztató

A KIT tulajdonosa:

GM Info Consulting Kft.
www.gmconsulting.hu


impresszum | szerkesztők | észrevétel e portálról