Keresés a KIT archivumában:  
Könyvtár Információ Társadalom
Heti hírlevél információs és könyvtári szakemberek számára - Szemlék, hírek, kommentárok    angol zászló english flag  

Kiadhatják-e a könyvtárak olvasóik adatait a nemzetbiztonságiaknak?

Hogyan érvényesül a magánélet, a személyes adatok tiszteletben tartásának elve a könyvtári gyakorlatban? A polgári szabadságjogokat nagyra értékelő Egyesült Államokban máig nincs szövetségi szintű jogi szabályozás a könyvtárhasználattal kapcsolatos magántermészetű adatok védelmére. A Library Awareness Program anno egyik eszköz volt a Reagan-korszakban a nemzetbiztonsági kockázatot jelentő (elsősorban a kommunista országokból érkező, azokkal kapcsolatban álló) személyek könyvtárhasználati szokásainak ellenőrzésére. Segítségével évi kb. 30 ezer ember adatait vizsgálták. Mivel törvényi háttér hiányában az adatgyűjtés illegálisnak minősült, ma sem tudható, hogy a szakma mennyire volt partner az effajta akciókban. Maradt tehát az egyes államok szabályozása: ez 50-ből 48-ban létezik is valamilyen formában. Többségükben titkosan kezelik a felhasználó regisztrációs és kölcsönzési adatait, de kiadhatják az illető számítógépes jelszavát vagy keresési listáját a hatóságoknak, sőt bizonyos esetekben az előbbieket is. A legszigorúbb ezen a téren Colorado állam gyakorlata, ahol a könyvtár és a használó közötti kommunikáció valamennyi formáját bizalmasan kezelik. Ma két szövetségi törvény befolyásolhatja a könyvtári adatvédelmet. A FISA (Foreign Intelligence Surveillance Act, 1978) célja megvédeni az állampolgárokat a felügyelet nélkül ellenük folyó esetleges titkos adatgyűjtéstől. 2001. szeptember 11-ével azonban ezen a téren is új korszak kezdődött: a USA PATRIOT Act (amely felülírja az egyes államok törvényeit) lazította a FISA-megkötéseket. Ma elég a megfigyeléshez a gyanú, hogy valaki kapcsolatba hozható egy bizonyos üggyel, és könyvtári adataihoz rögtön hozzáférhetnek -- az illető tudomása nélkül. A terrorizmusellenes törvény négy évre szólt, ám a lejárat közeledtével egyre gyakrabban merült fel az igény meghosszabbítására, sőt, az időbeli korlátozás eltörlésére. Ha a hatóságok is megfogadnák a New York-i Könyvtáros Egyesület 1988-as elveit, minimálisra csökkentenék a bizalmasnak tekinthető adatok körét, azok megőrzési idejét. - F: Az adatvédelem és a könyvtári nyilvántartások.

Hírforrás: Könyvtári Figyelő, 2007/2. link
2007. november 07.  •  Továbbküldöm a hírt
Link e hírhez:
http://www.kithirlevel.hu/index.php?kh=kiadhatjak-e_a_konyvtarak_olvasoik_adatait_a_nemzetbiztonsagiaknak
Régebbi hírforrás(ok): Könyvtári Figyelő, 2007/2. link
legyenek kit hírei saját honlapján

Feliratkozás

A heti ingyenes KIT Hírlevelet megrendelheted a kit@gmconsulting.hu-ra írt "Megrendelés" tárgyú levéllel, név és intézmény megadásával, mellyel jelzed az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltak elfogadását.

A hírlevél lemondása: ugyanígy, de „Lemondás” tárgymegjelöléssel.




Hírlevélről

A hírlevél hetente (júliusban, augusztusban kéthetente), térítésmentesen, csak elektronikus formában jelenik meg. A KIT nyomtatott példányai megtalálhatók a Könyvtörténeti és Könyvtártudományi Szakkönyvtárban is (Könyvtári Intézet, Budapest).

A KIT-archívum tartalma:
Közel 28.000 hír, 2002-től
A KIT-et az EPA (Elektronikus Periodika Adatbázis) is archiválja.

A megrendelők száma kb.:
700 fő

Olvasói létszám:
kb. 1000 fő

Adatvédelem
A KIT szerkesztői a birtokukba kerülő használói adatokat bizalmasan kezelik, azt csak az eredetileg megjelölt célra használják, harmadik fél részére nem adják át. A használati adatokat csak az egyedi adatközlőket (ha tudomásukra jut) nem visszafejthető módon, összegezve teszik közzé. Pl.: összes olvasói létszám, vagy felmérés eredményeképpen: a KIT-olvasók x%-a vezető beosztású. A használói felmérésekben a válaszadás anonim.
A szerkesztők a KIT-tel kapcsolatos visszajelzéseket egymás között megbeszélik, és visszajeleznek a levélírónak.
Adatkezelési tájékoztató

A KIT tulajdonosa:

GM Info Consulting Kft.
www.gmconsulting.hu


impresszum | szerkesztők | észrevétel e portálról