Keresés a KIT archivumában:  
Könyvtár Információ Társadalom
Heti hírlevél információs és könyvtári szakemberek számára - Szemlék, hírek, kommentárok    angol zászló english flag  

Kiszervezések japán könyvtárakban is

Az állami egyetemeken 2004-ben döntő jelentőségű reorganizációs és konszolidációs lépések történtek; állami egyetemi vállalatokká alakultak át annak érdekében, hogy az egyetemi menedzsment autonómiája nagyobb legyen a költségvetés és a személyi ügyek tekintetében. Ebben a keretben az egyetemi könyvtáraknak is egyértelműen igazolniuk kell létük szükségességét. Japánban majd minden egyetemi könyvtár él az osztott katalogizálás előnyeivel az NII által működtetett NACSIS-CAT rendszer révén. A katalogizálásban is érvényesül az outsourcing, azaz a munka szerződéses kiadása, vagy a rekordok megvásárlása külső cégektől. Az egyetemi könyvtárak állományának általában több mint 60%-a japán, így a katalogizálásban az AACR mellett saját katalogizálási szabályzatot is használnak a japán és néhány ázsiai nyelven megjelent könyvek feldolgozására.
Az internet növekvő népszerűsége megkérdőjelezi a könyvtárak utolsó mentsvár szerepét, megváltoztatja a használóknak azt a szokását, hogy személyesen felkeressék a fizikailag létező könyvtárakat. Az i-mode lehetővé teszi, hogy a felhasználók mobiltelefonjaikon keresztül férhessenek hozzá az internethez.
Néhány könyvtár bevezette ezt a technológiát OPAC-jának elérhetőségére, elsőként a Toyama Egyetemi Könyvtár 2000-ben. A japán egyetemi könyvtáraknak több súlyos nehézséggel kell szembenézniük. Az első mindjárt a költségvetési megszorítás mind az állománygyarapításban, mind a személyi kiadásokban. Ez alól egyetlen könyvtár sem kivétel. Mivel a szakképzett munkatársak száma csökken, a könyvtárak rákényszerülnek a feladatok kiszervezésére, ami a minőség gyengülését hozhatja magával. - F: Hosono: Changes in university and public libraries in Japan. In: IFLA Journal, 2006/2. Rerálva: TMT 2007/5. ref.: Papp I.

Hírforrás: Könyvtári Figyelő
2007. június 20.  •  Továbbküldöm a hírt
Link e hírhez:
http://www.kithirlevel.hu/index.php?kh=kiszervezesek_japan_konyvtarakban_is
Régebbi hírforrás(ok): Könyvtári Figyelő
legyenek kit hírei saját honlapján

Feliratkozás

A heti ingyenes KIT Hírlevelet megrendelheted a kit@gmconsulting.hu-ra írt "Megrendelés" tárgyú levéllel, név és intézmény megadásával, mellyel jelzed az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltak elfogadását.

A hírlevél lemondása: ugyanígy, de „Lemondás” tárgymegjelöléssel.




Hírlevélről

A hírlevél hetente (júliusban, augusztusban kéthetente), térítésmentesen, csak elektronikus formában jelenik meg. A KIT nyomtatott példányai megtalálhatók a Könyvtörténeti és Könyvtártudományi Szakkönyvtárban is (Könyvtári Intézet, Budapest).

A KIT-archívum tartalma:
Közel 28.000 hír, 2002-től
A KIT-et az EPA (Elektronikus Periodika Adatbázis) is archiválja.

A megrendelők száma kb.:
700 fő

Olvasói létszám:
kb. 1000 fő

Adatvédelem
A KIT szerkesztői a birtokukba kerülő használói adatokat bizalmasan kezelik, azt csak az eredetileg megjelölt célra használják, harmadik fél részére nem adják át. A használati adatokat csak az egyedi adatközlőket (ha tudomásukra jut) nem visszafejthető módon, összegezve teszik közzé. Pl.: összes olvasói létszám, vagy felmérés eredményeképpen: a KIT-olvasók x%-a vezető beosztású. A használói felmérésekben a válaszadás anonim.
A szerkesztők a KIT-tel kapcsolatos visszajelzéseket egymás között megbeszélik, és visszajeleznek a levélírónak.
Adatkezelési tájékoztató

A KIT tulajdonosa:

GM Info Consulting Kft.
www.gmconsulting.hu


impresszum | szerkesztők | észrevétel e portálról