Keresés a KIT archivumában:  
Könyvtár Információ Társadalom
Heti hírlevél információs és könyvtári szakemberek számára - Szemlék, hírek, kommentárok    angol zászló english flag  

Könyvtári rendszerek piaca - lassan terjed az innováció

A könyvtári rendszerek világát jelenleg eltérő fejlesztési modellek jellemzik: míg a felsőoktatási intézmények könyvtáraiban az új technológiák, mindenekelőtt a könyvtári szolgáltatási platformok (KSZP-k) térhódításának vagyunk tanúi, addig a közkönyvtárakban a tartósan bevált, ugyanakkor öregedő architektúrájú rendszerek bővítésével kívánnak megfelelni a kor követelményeinek.
A piacvezetők közös jellemzője, hogy - a régi rendszereik "bütykölése" helyett - kifejezetten nyitottak az innovatív megoldásokra, ezzel összhangban az Ex Libris és az OCLC is elősorban a felsőoktatási és szakkönyvtárak rendszereinek KSZP-kbe való költöztetésén fáradozik. 2018-ban az Ex Libris Alma terméke volt a legkelendőbb, ez 115 új szerződéskötést jelentett összesen 448 könyvtárral. Emellett 113 licencmegállapodás született a cég Primo nevű discovery szolgáltatására. Az OCLC, kissé lemaradva, 53 új licencszerződést tudott kötni az adott évben a WorldShare Management Services KSZP-re. Az IKR-ek terén a SirsiDynix vitte el a pálmát a Symphony 107 eladásával, a cég BLUEcloud termékeit szintén szép számban értékesítették. A ByWater Solutions 43 darab, mintegy 225 könyvtárat érintő szerződést kötött a nyílt forráskódú Koha rendszerre.
Az eddigiek mellett említést érdemel az Innovative Interfaces, amelynek új fejlesztése egy, a kapcsolt adatok (linked data) technológiájára és a BIBFRAME-re épülő új könyvtári platform. Az innovatív megoldások elterjedése a könyvtári szakmában általában lassú, és ha megalapozott új technológiáról is van szó, át kell mennie mindenekelőtt a korai implementálók (early adopters) rostáján. Az utóbbi idők nagy bukásai a Kuali OLE és az Intota voltak, míg az Alma és a WorldShare Management Services a sikertörténetek közé tartoznak.
Az elmúlt időszakban megnövekedett a nyílt forráskódú rendszerek használóinak száma, az Egyesült Államokban az IKR-telepítések 14 százalékát teszik ki ilyen szoftverek. A rendszerek szállítóinak üzleti modellje eltér a többi vállalatétól, és főleg a támogatási (support) szolgáltatásra fekteti a hangsúlyt. (Könyvtári rendszerek 2019: az innováció ciklusai; ref.: Dancs Sz.)

legyenek kit hírei saját honlapján

Feliratkozás

A heti ingyenes KIT Hírlevelet megrendelheted a kit@gmconsulting.hu-ra írt "Megrendelés" tárgyú levéllel, név és intézmény megadásával, mellyel jelzed az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltak elfogadását.

A hírlevél lemondása: ugyanígy, de „Lemondás” tárgymegjelöléssel.




Hírlevélről

A hírlevél hetente (júliusban, augusztusban kéthetente), térítésmentesen, csak elektronikus formában jelenik meg. A KIT nyomtatott példányai megtalálhatók a Könyvtörténeti és Könyvtártudományi Szakkönyvtárban is (Könyvtári Intézet, Budapest).

A KIT-archívum tartalma:
Közel 28.000 hír, 2002-től
A KIT-et az EPA (Elektronikus Periodika Adatbázis) is archiválja.

A megrendelők száma kb.:
700 fő

Olvasói létszám:
kb. 1000 fő

Adatvédelem
A KIT szerkesztői a birtokukba kerülő használói adatokat bizalmasan kezelik, azt csak az eredetileg megjelölt célra használják, harmadik fél részére nem adják át. A használati adatokat csak az egyedi adatközlőket (ha tudomásukra jut) nem visszafejthető módon, összegezve teszik közzé. Pl.: összes olvasói létszám, vagy felmérés eredményeképpen: a KIT-olvasók x%-a vezető beosztású. A használói felmérésekben a válaszadás anonim.
A szerkesztők a KIT-tel kapcsolatos visszajelzéseket egymás között megbeszélik, és visszajeleznek a levélírónak.
Adatkezelési tájékoztató

A KIT tulajdonosa:

GM Info Consulting Kft.
www.gmconsulting.hu


impresszum | szerkesztők | észrevétel e portálról