Keresés a KIT archivumában:  
Könyvtár Információ Társadalom
Heti hírlevél információs és könyvtári szakemberek számára - Szemlék, hírek, kommentárok    angol zászló english flag  

Közösségépítés a fenntarthatóság érdekében - mi, hogyan és miért jó?

A fenntarthatósági átmenet leggyakoribb kérdése, hogy a transzformáció honnan indul. Alulról, az egyén szintjéről? Vagy felülről, állami esetleg globális szintekről? Ám a globális szinteken messze nem olyan sebességgel hozzák meg a kollektív döntéseket, amilyen sürgetőnek egy fenntarthatóságért aggódó egyén azt elfogadhatónak találná. A fenntarthatóság témáját fontosnak tartó emberek sokszor elveszettnek és tehetetlennek érzik magukat. Ilyenkor gyakran találjuk magunkat szembe a Zöld Egyenlőség szellemi műhelyében már gyakran emlegetett klímaszorongással, esetleg klímagyásszal. De mi történik, ha közösségeket hoznak létre? - írja bevezetőjében az Új Egyenlőség "Nem egyedül vergődsz: közösségek a fenntarthatóságért" zöld podcastja.

Kiss Gabriella, a Budapesti Corvinus Egyetem docense kutatásai alapján a fenntarthatóság valamely szeletével foglalkozó közösségek három hatását emelte ki:
1. Lefordítási funkció: értelmezhetővé teszik az egyének számára az összetett, bonyolult kérdéseket. Például hogy az újrahasznosítás érdekében megéri-e meleg vízzel elmosni a műanyag palackot. Az ilyen és hasonló kérdésekben a tagok megismerik egymás szempontjait és jó gyakorlatát, így cselekvésük eredményesebbé válik.
2. Továbbgyűrűző hatás: aki bicikliszerelő műhely igénybevevője vagy közösségi kert művelője, előbb utóbb a fenntarthatóság más kérdései iránt is érdeklődni kezd: mi többet tehetek közös céljainkért? Így majdnem mindegy, hogy melyik területen kapcsolódik be először az egyén a folyamatba [vagy a könyvtár mely fenntartható közösségi tevékenység támogatásával kezd - szerk.].
3. A pozitív hozzájárulás érzése: a tagok pozitív érzésekhez jutnak a hasonlóan gondolkodó emberek közösségben. A pszichés jobblétet és a tanulás örömét kínálja.

legyenek kit hírei saját honlapján

Feliratkozás

A heti ingyenes KIT Hírlevelet megrendelheted a kit@gmconsulting.hu-ra írt "Megrendelés" tárgyú levéllel, név és intézmény megadásával, mellyel jelzed az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltak elfogadását.

A hírlevél lemondása: ugyanígy, de „Lemondás” tárgymegjelöléssel.




Hírlevélről

A hírlevél hetente (júliusban, augusztusban kéthetente), térítésmentesen, csak elektronikus formában jelenik meg. A KIT nyomtatott példányai megtalálhatók a Könyvtörténeti és Könyvtártudományi Szakkönyvtárban is (Könyvtári Intézet, Budapest).

A KIT-archívum tartalma:
Közel 28.000 hír, 2002-től
A KIT-et az EPA (Elektronikus Periodika Adatbázis) is archiválja.

A megrendelők száma kb.:
700 fő

Olvasói létszám:
kb. 1000 fő

Adatvédelem
A KIT szerkesztői a birtokukba kerülő használói adatokat bizalmasan kezelik, azt csak az eredetileg megjelölt célra használják, harmadik fél részére nem adják át. A használati adatokat csak az egyedi adatközlőket (ha tudomásukra jut) nem visszafejthető módon, összegezve teszik közzé. Pl.: összes olvasói létszám, vagy felmérés eredményeképpen: a KIT-olvasók x%-a vezető beosztású. A használói felmérésekben a válaszadás anonim.
A szerkesztők a KIT-tel kapcsolatos visszajelzéseket egymás között megbeszélik, és visszajeleznek a levélírónak.
Adatkezelési tájékoztató

A KIT tulajdonosa:

GM Info Consulting Kft.
www.gmconsulting.hu


impresszum | szerkesztők | észrevétel e portálról