Keresés a KIT archivumában:  
Könyvtár Információ Társadalom
Heti hírlevél információs és könyvtári szakemberek számára - Szemlék, hírek, kommentárok    angol zászló english flag  

Már nem kérdés, hogy hatékonyabban tájékoztat a mesterséges intelligencia (videó)

Kínában bemutatták a mesterséges intelligencián alapuló tévébemondót, amely egyre pontosabban, élethűbben és széleskörűbben tájékoztat.
Pintér Róbert, információstársadalom-kutató a vonatkozó 10 perces videóanyagban kifejti: már ma is több helyen használunk mesterséges intelligenciát, pl. a mobiltelefonok kameráiban, vagy a Google-fordítóban. A jövővel foglalkozó filmek nagy része azt mutatja, hogy a gépi intelligencia által az ember embertelenné válik, és a gépek jelenítik meg a humánumot. A szakember ezzel szemben az ember-gép szimbiózisban hisz. Ennek leképezése a kentaur-modell: egy ember és egy gép együttesen hajt végre feladatokat [ahogyan pl. a KIT szerkesztője is mesterséges intelligenciát alkalmaz a referátum-készítéshez]. A kutató is tapasztalja: a gép és az ember is jobb a másiknál valamiben, ám ketten együtt mégjobbak. A gép nagyon jó analízisben, nagy mennyiségű adatok áttekintésében. Ám empátiában, intuícióban, kommunikációban stb. azonban még nem jobb, mint az ember. Az ember tehát nem válik feleslegessé, de várhatóan rengeteg szabadideje lesz, ami egyszerre átok és áldás is lehet. Képbe kerül így a feltétel nélküli alapjövedelem is. Lesznek, akik ezzel nem tudnak szabadidejükkel mit kezdeni. Pl. azok, akik számára a munka adja az élet értelmét. A kreatív elméknek azonban mindez sokkal nagyobb lehetőség lesz. Lehetséges szcenárió persze az is, hogy a gépek veszik át az uralmat. S előfordulhat: a lehetséges jövő országonként, kultúránként különböző lesz.
A munkaerő-piacról kiszoruló emberek konfliktusait már ma érezzük, praktikusan a rendszerváltozás óta. S ugyanennek a problémakörnek a része a klímaválság, globális felmelegedés is. A ma kihívása az, hogy a lehetséges forgatókönyvek közül a társadalom minél szélesebb köre számára megfelelő jövőre készítsük fel magunkat. (ref.: MG)

Régebbi hírforrás(ok): A Google más agyi területeket aktivál, mint egy könyvtári keresés - agyilag leszokunk a kötetekről link
legyenek kit hírei saját honlapján

Feliratkozás

A heti ingyenes KIT Hírlevelet megrendelheted a kit@gmconsulting.hu-ra írt "Megrendelés" tárgyú levéllel, név és intézmény megadásával, mellyel jelzed az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltak elfogadását.

A hírlevél lemondása: ugyanígy, de „Lemondás” tárgymegjelöléssel.




Hírlevélről

A hírlevél hetente (júliusban, augusztusban kéthetente), térítésmentesen, csak elektronikus formában jelenik meg. A KIT nyomtatott példányai megtalálhatók a Könyvtörténeti és Könyvtártudományi Szakkönyvtárban is (Könyvtári Intézet, Budapest).

A KIT-archívum tartalma:
Közel 28.000 hír, 2002-től
A KIT-et az EPA (Elektronikus Periodika Adatbázis) is archiválja.

A megrendelők száma kb.:
700 fő

Olvasói létszám:
kb. 1000 fő

Adatvédelem
A KIT szerkesztői a birtokukba kerülő használói adatokat bizalmasan kezelik, azt csak az eredetileg megjelölt célra használják, harmadik fél részére nem adják át. A használati adatokat csak az egyedi adatközlőket (ha tudomásukra jut) nem visszafejthető módon, összegezve teszik közzé. Pl.: összes olvasói létszám, vagy felmérés eredményeképpen: a KIT-olvasók x%-a vezető beosztású. A használói felmérésekben a válaszadás anonim.
A szerkesztők a KIT-tel kapcsolatos visszajelzéseket egymás között megbeszélik, és visszajeleznek a levélírónak.
Adatkezelési tájékoztató

A KIT tulajdonosa:

GM Info Consulting Kft.
www.gmconsulting.hu


impresszum | szerkesztők | észrevétel e portálról