Keresés a KIT archivumában:  
Könyvtár Információ Társadalom
Heti hírlevél információs és könyvtári szakemberek számára - Szemlék, hírek, kommentárok    angol zászló english flag  

Megváltozhat az internet archiválása az Internet Archive elmeszelésével

Elmeszelték a világ legnagyobb online könyvtárát, ami átírhatja az internetes archiválás jövőjét. Egy könyveket digitalizáló készüléket mutat be a Digital Archive munkatársa a cég 20. születésnapján.

A világ legérdekesebb milliárdosa, Elon Musk az utóbbi években jó sok hülyeségbe állt bele az interneten, de amikor csütörtök délelőtt kiírta az X-re, hogy "támogasd az @internetarchive-ot", azzal kivételesen egy érdekes témába sikerült beletenyerelnie. Musk azután írta ki ezt, hogy szerdán a fellebbviteli bíróság megerősítette a Hachette kontra Internet Archive nevű, évek óta húzódó ügyben hozott elsőfokú ítéletet, ezzel kimondta, hogy a nonprofit szervezet szerzői jogot sértett azzal, hogy egy rakás könyvet digitalizált és tett széles körben elérhetővé az interneten.

A döntés annyira nem meglepő, és az indoklások alapján abszolút megalapozottnak is tűnik, az viszont biztos, hogy precedenst teremthet abban, ahogy a bíróságok a jövőben kezelik a tartalmak digitális konzerválását. Miután pedig itt is a méltányos használat (fair use) volt az Internet Archive védekezésének központi eleme - amit a fellebbviteli bíróság végül lesöpört az asztalról -, a mesterséges intelligenciára, azon belül is a nagy nyelvi modellek fejlesztésére is hatása lehet.

Mielőtt rátérnénk erre, első körben érdemes gyorsan átvenni, hogy egyáltalán mi is az az Internet Archive, amit most másodjára is elmeszeltek a bíróságon. Az Internet Archive egy 1996-ban, Amerikában alapított nonprofit szervezet, amit eredetileg azzal a céllal hoztak létre, hogy megőrizzék az internetes tartalmakat.
2001-ben az alighanem sokaknak ismerős Wayback Machine-t is létrehozták, amellyel már bárki vissza is kereshette az archivált weboldalak korábbi változatait, illetve maga is archiválhatott bármilyen weboldalt.

legyenek kit hírei saját honlapján

Feliratkozás

A heti ingyenes KIT Hírlevelet megrendelheted a kit@gmconsulting.hu-ra írt "Megrendelés" tárgyú levéllel, név és intézmény megadásával, mellyel jelzed az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltak elfogadását.

A hírlevél lemondása: ugyanígy, de „Lemondás” tárgymegjelöléssel.




Hírlevélről

A hírlevél hetente (júliusban, augusztusban kéthetente), térítésmentesen, csak elektronikus formában jelenik meg. A KIT nyomtatott példányai megtalálhatók a Könyvtörténeti és Könyvtártudományi Szakkönyvtárban is (Könyvtári Intézet, Budapest).

A KIT-archívum tartalma:
Közel 28.000 hír, 2002-től
A KIT-et az EPA (Elektronikus Periodika Adatbázis) is archiválja.

A megrendelők száma kb.:
700 fő

Olvasói létszám:
kb. 1000 fő

Adatvédelem
A KIT szerkesztői a birtokukba kerülő használói adatokat bizalmasan kezelik, azt csak az eredetileg megjelölt célra használják, harmadik fél részére nem adják át. A használati adatokat csak az egyedi adatközlőket (ha tudomásukra jut) nem visszafejthető módon, összegezve teszik közzé. Pl.: összes olvasói létszám, vagy felmérés eredményeképpen: a KIT-olvasók x%-a vezető beosztású. A használói felmérésekben a válaszadás anonim.
A szerkesztők a KIT-tel kapcsolatos visszajelzéseket egymás között megbeszélik, és visszajeleznek a levélírónak.
Adatkezelési tájékoztató

A KIT tulajdonosa:

GM Info Consulting Kft.
www.gmconsulting.hu


impresszum | szerkesztők | észrevétel e portálról