Keresés a KIT archivumában:  
Könyvtár Információ Társadalom
Heti hírlevél információs és könyvtári szakemberek számára - Szemlék, hírek, kommentárok    angol zászló english flag  

Melyek a veszélyeztetett könyvtári munkahelyek? -- És lehetséges személyi stratégia

'Nem látjuk még előre, hogy a technikai fejlődés kiszorító hatása mennyivel mérsékli majd a munkahelyek számát' -- nyilatkozta Adler Judit, GKI Gazdaságkutató kutatásvezetője a Figyelőnek.
-- Veszélyeztetett könyvtári munkahelyek (gyakorlatilag bármelyik):
- Kölcsönzés. Nagyobb könyvtárakban akár egy éven belül is megtérülhet a kölcsönzőgép használata. A lehetőség másfél évtizede adott, de csak most indulnak ilyen projektek idehaza.
- Szerzeményezés. Jelentős hányadban központosítható; jóval kisebb az egyes közkönyvtárakkal kapcsolatos igénykülönbség, mint azt sokan gondolnák. A helyi, összetettebb, speciális igények kiszolgálása biztosabb munkát jelent. Nyugaton sok példa van arra, hogy e feladatot könyvesboltok és (külső) könyvtárellátók egymással versengve végzik.
- Dokumentumfeltárás, katalógusépítés: jelentős hányadban központosítható. Az MNB-adatok naprakész és széleskörű elérése, könnyű honosíthatóság jelentős munkaerőt szabadíthat fel. Jóval kevesebb katalógus is elég, mint könyvtár.
- Tájékoztatás. Részben központosítható, elektronizálható, leginkább a szaktájékoztatás területén, vö.: email, telefon és IM-kapcsolat.
- Menedzsment. Egyre gyakoribb a könyvtárak szervezeti összevonására, és az is, hogy több szervezetet egy vezető irányít. A tervezés, szervezés, irányítás és a humánerőforrás-gazdálkodás részben elektronizálható, a vezetés jóval kevésbé.
- Szociális--közösségi funkció. Építhető, sőt építendő virtuális közösség a könyvtár köré. A személyes törődéshez és az ehhez kapcsolódó tevékenységekhez azonban személyes jelenlét kell.
Lehetséges munkavállalói stratégia: önképzés, vállalkozás, illetve korábban nem létező tevékenységek kitalálása (pl.: onlineközösség-figyelés). Az eddig végzett munkák továbbra is elvégzendők, de jóval hatékonyabban és nagy hányadban elektronikusan, hálózatosodva. A legjobb feltáró, online rendezvényszervező, tájékoztató stb. munkatársak hosszabb távon egészen biztosan megtarthatják munkájukat -- ha nem is a korábbi formában. Aki nem e csoportba tartozik, annak a munkaviszonya egyre kevésbé biztos. Létező minta továbbá a felettesekre vagy a fenntartó képviselőire való hatásgyakorlás, a technológiai megoldások terjedésének akadályozása, továbbá a kivárás is. (MG)

legyenek kit hírei saját honlapján

Feliratkozás

A heti ingyenes KIT Hírlevelet megrendelheted a kit@gmconsulting.hu-ra írt "Megrendelés" tárgyú levéllel, név és intézmény megadásával, mellyel jelzed az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltak elfogadását.

A hírlevél lemondása: ugyanígy, de „Lemondás” tárgymegjelöléssel.




Hírlevélről

A hírlevél hetente (júliusban, augusztusban kéthetente), térítésmentesen, csak elektronikus formában jelenik meg. A KIT nyomtatott példányai megtalálhatók a Könyvtörténeti és Könyvtártudományi Szakkönyvtárban is (Könyvtári Intézet, Budapest).

A KIT-archívum tartalma:
Közel 28.000 hír, 2002-től
A KIT-et az EPA (Elektronikus Periodika Adatbázis) is archiválja.

A megrendelők száma kb.:
700 fő

Olvasói létszám:
kb. 1000 fő

Adatvédelem
A KIT szerkesztői a birtokukba kerülő használói adatokat bizalmasan kezelik, azt csak az eredetileg megjelölt célra használják, harmadik fél részére nem adják át. A használati adatokat csak az egyedi adatközlőket (ha tudomásukra jut) nem visszafejthető módon, összegezve teszik közzé. Pl.: összes olvasói létszám, vagy felmérés eredményeképpen: a KIT-olvasók x%-a vezető beosztású. A használói felmérésekben a válaszadás anonim.
A szerkesztők a KIT-tel kapcsolatos visszajelzéseket egymás között megbeszélik, és visszajeleznek a levélírónak.
Adatkezelési tájékoztató

A KIT tulajdonosa:

GM Info Consulting Kft.
www.gmconsulting.hu


impresszum | szerkesztők | észrevétel e portálról