Keresés a KIT archivumában:  
Könyvtár Információ Társadalom
Heti hírlevél információs és könyvtári szakemberek számára - Szemlék, hírek, kommentárok    angol zászló english flag  

Milyen jog vonatkozik a könyvtári dokumentumok nyilvánosságára?

Lapunk munkatársa tegnap délelőtt megpróbálta közelebbről szemügyre venni Orbán Viktor 1988-ban beadott, Társadalmi önszerveződés és mozgalom a politikai rendszerben című, 89 oldalas diplomamunkáját az ELTE Állam- és Jogtudományi Kar könyvtárában. A szöveg megtekintésére azonban nem volt módunk, mivel az -- a könyvtári dolgozók tájékoztatása szerint -- dékáni utasításra nem adható ki. Úgy tudjuk, egy korábbi, de már a Schmitt-ügy idején történt, megkeresés alkalmával döntöttek úgy, hogy az anyag 'nem nyilvános', majd az egyetem Péterfalvi Attilához, a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság vezetőjéhez fordult állásfoglalásért. Úgy tudjuk, Péterfalvi megerősítette az egyetemnek írt levelében, hogy az egyetemnek joga van a dolgozat nyilvánosságának korlátozásához. (NOL1)
Úgy tűnik, a felsőoktatás irányítói elkerülendő a további kínos bejelentéseket, doktori és más oklevelek visszavonását, úgy döntöttek, nem teszik széles körben hozzáférhetővé a politikusok évekkel, évtizedekkel ez előtt írt értekezéseit, diplomamunkáit. Miként beszámoltunk róla, ezt a gyakorlatot szerint Péterfalvi Attila is szentesíttette.
Ez azért is különösen érdekes, mert nem először fordul elő, hogy újságírók politikusok diplomamunkái, doktorijai felől érdeklődnek. Megtörtént ez anno Torgyán Józseffel és Horn Gyulával is, csak ők nem buktak le, vagy legalábbis az ő dolgozataikkal összefüggésben nem merült fel a plágium gyanúja. Persze akkor sem ment simán az oknyomozás, a felsőoktatás -- a hatalom iránti lojalitásból vagy más megfontolásból -- akkor is igyekezett megakadályozni 'az illetéktelen' újságírók kutakodását.
Akkor azonban -- miként azt Majtényi László 1997 augusztus 6-án kelt közleménye bizonyítja -- az adatvédelmi biztos nem asszisztált a cenzoroknak. (NOL2)
A legvalószínűbbnek az tűnik, hogy ha valóban lesz fideszes revans, akkor a Testnevelési Egyetem könyvtárában fellelhető disszertációk kerülhetnek terítékre. Legalábbis erre utal, hogy a tudósokkal és politikusokkal folytatott háttérbeszélgetésen olyan ismert személyek disszertációt említették példaként, akik a sportpolitika területén tevékenykedtek.

legyenek kit hírei saját honlapján

Feliratkozás

A heti ingyenes KIT Hírlevelet megrendelheted a kit@gmconsulting.hu-ra írt "Megrendelés" tárgyú levéllel, név és intézmény megadásával, mellyel jelzed az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltak elfogadását.

A hírlevél lemondása: ugyanígy, de „Lemondás” tárgymegjelöléssel.




Hírlevélről

A hírlevél hetente (júliusban, augusztusban kéthetente), térítésmentesen, csak elektronikus formában jelenik meg. A KIT nyomtatott példányai megtalálhatók a Könyvtörténeti és Könyvtártudományi Szakkönyvtárban is (Könyvtári Intézet, Budapest).

A KIT-archívum tartalma:
Közel 28.000 hír, 2002-től
A KIT-et az EPA (Elektronikus Periodika Adatbázis) is archiválja.

A megrendelők száma kb.:
700 fő

Olvasói létszám:
kb. 1000 fő

Adatvédelem
A KIT szerkesztői a birtokukba kerülő használói adatokat bizalmasan kezelik, azt csak az eredetileg megjelölt célra használják, harmadik fél részére nem adják át. A használati adatokat csak az egyedi adatközlőket (ha tudomásukra jut) nem visszafejthető módon, összegezve teszik közzé. Pl.: összes olvasói létszám, vagy felmérés eredményeképpen: a KIT-olvasók x%-a vezető beosztású. A használói felmérésekben a válaszadás anonim.
A szerkesztők a KIT-tel kapcsolatos visszajelzéseket egymás között megbeszélik, és visszajeleznek a levélírónak.
Adatkezelési tájékoztató

A KIT tulajdonosa:

GM Info Consulting Kft.
www.gmconsulting.hu


impresszum | szerkesztők | észrevétel e portálról