Keresés a KIT archivumában:  
Könyvtár Információ Társadalom
Heti hírlevél információs és könyvtári szakemberek számára - Szemlék, hírek, kommentárok    angol zászló english flag  

Nyilvánosak és rögzíthetők az önkormányzati ülések anyagai

Az egyéni cselekvés azért is fontos, mert ezek összeadódva fokozatosan változást hozhatnak, írja sorozatában a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) ügyvezető igazgatója. Hozzáteszi: az egyes megmozdulásoknak az egyénen túlmutató hatása van a szűkebb és tágabb közösségekben. Mindezt példákkal is alátámasztja.

Az önkormányzati képviselő-testület ülésein sok, a településen élők életét alapvetően befolyásoló döntés születik, így az ülések főszabály szerint nyilvánosak. Pencen, egy Pest megyei kistelepülésen az egyik ott lakó úgy gondolta, hogy elfogadhatatlan, hogy ezekről nem férhető hozzá elegendő információ a hozzávetőleg 1500 helyi lakos számára. Az ülésekről készült jegyzőkönyvek nem elég részletesek, az üléseken való részvétel nem megoldható minden érdeklődő számára. Ezért úgy döntött, hogy felveszi a nyilvános üléseket, és közzéteszi a felvételeket. Bár az önkormányzat megpróbálta ellehetetleníteni ezt a munkát, a helyi polgár kiállt igazáért, és folytatta a közösség érdekében végzett munkáját. Ebben az esetben egy karakán helyi lakos érvényt tudott szerezni jogainak a közösség érdekében. Az ügy jelentősége az átlátható döntéshozatal elvi fontosságán túl abban is rejlik, hogy a felvételek segítségével a döntések, az ahhoz vezető folyamat megjelenhetnek a helyi közbeszédben, kikerülnek az ülés falai közül. Ez arra ösztönözheti a képviselőket, hogy a helyi lakosok érdekeit figyelembe vevő döntések szülessenek, hiszen számonkérhetőek egy következő választáskor. Végső soron így a megválasztott képviselők ellenőrizhetőbbé válnak a választók által.

... A fenti történetekben közös, hogy nem hoznak gyors változást. Az egyéni cselekvés lehetséges erejéről szólnak, arról, hogy ezek összeadódva fokozatosan változást hozhatnak. Három okból nem érdemes ezeket lebecsülni. Mindezek az akciók demokratikus készségeket fejlesztenek: a résztvevők tapasztalatot szereznek részvételből, joggyakorlásból, például arról, hogy miként kell petíciót indítani, flashmobot szervezni, sokan először hallanak a polgári engedetlenségről is. Legközelebb talán ki is próbálják, mindenesetre a polgári részvétel ilyen megtapasztalásai nem megspórolhatóak. Ezen túl a résztvevők példát mutatnak másoknak a cselekvésre.

legyenek kit hírei saját honlapján

Feliratkozás

A heti ingyenes KIT Hírlevelet megrendelheted a kit@gmconsulting.hu-ra írt "Megrendelés" tárgyú levéllel, név és intézmény megadásával, mellyel jelzed az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltak elfogadását.

A hírlevél lemondása: ugyanígy, de „Lemondás” tárgymegjelöléssel.




Hírlevélről

A hírlevél hetente (júliusban, augusztusban kéthetente), térítésmentesen, csak elektronikus formában jelenik meg. A KIT nyomtatott példányai megtalálhatók a Könyvtörténeti és Könyvtártudományi Szakkönyvtárban is (Könyvtári Intézet, Budapest).

A KIT-archívum tartalma:
Közel 28.000 hír, 2002-től
A KIT-et az EPA (Elektronikus Periodika Adatbázis) is archiválja.

A megrendelők száma kb.:
700 fő

Olvasói létszám:
kb. 1000 fő

Adatvédelem
A KIT szerkesztői a birtokukba kerülő használói adatokat bizalmasan kezelik, azt csak az eredetileg megjelölt célra használják, harmadik fél részére nem adják át. A használati adatokat csak az egyedi adatközlőket (ha tudomásukra jut) nem visszafejthető módon, összegezve teszik közzé. Pl.: összes olvasói létszám, vagy felmérés eredményeképpen: a KIT-olvasók x%-a vezető beosztású. A használói felmérésekben a válaszadás anonim.
A szerkesztők a KIT-tel kapcsolatos visszajelzéseket egymás között megbeszélik, és visszajeleznek a levélírónak.
Adatkezelési tájékoztató

A KIT tulajdonosa:

GM Info Consulting Kft.
www.gmconsulting.hu


impresszum | szerkesztők | észrevétel e portálról