Keresés a KIT archivumában:  
Könyvtár Információ Társadalom
Heti hírlevél információs és könyvtári szakemberek számára - Szemlék, hírek, kommentárok    angol zászló english flag  
 


OA, mint Open Access, azaz nyílt hozzáférés

Idegen (szak)kifejezések honosítása ma minden nyelvben -- egy kivétellel -- deficites. Rengeteg szó kerül át az angolból változatlan írásmóddal, ám ez ellen még a leggallabb nyelvvédők se emelik föl a szavukat, tudván azt, hogy az ilyen szavak erőszakos kirekesztése a nyelvből szükségtelenül gátolja a nyelvi közösség részvételét-jelenlétét a nemzetközi fejlődésben. Ugyanakkor jogos a törekvés, hogy egy adott nyelv használói megfelelő, az eredeti fogalomhoz minél közelebb álló kifejezést keresnek, amely szinonimaként, közbeszédben való használatra gyökeret ereszt és gazdagítja a nyelvet. Ebből a meggondolásból került most elő az Open Access és annak 'magyar hangja'. Megmagyarázhatatlan számomra, hogy miért terjedt el egy más szemantikai holdudvarral rendelkező szókapcsolat -- 'szabad hozzáférés' -- ilyen értelemben a magyar szakirodalomban, amikor még azt se lehet mondani, hogy 'jobb kifejezés hiányában'. Három évvel ezelőtt, a TMT 2003. 6/7. számában már írtam egy összefoglalót az Open Accessről, amiben a Nyílt hozzáférést használtam. Abban a hiszemben, hogy magától értetődően, hiszen a németben is az elfogadott kifejezés az 'offene Zugang' ... Tudnivaló, hogy az Open Access (közkeletű rövidítéssel: OA) a "tudományos" világ több mint fél évtizedes mozgalma abból a célból, hogy a döntően közpénzen finanszírozott tudományos kutatások eredményei nyílt hozzáféréssel ingyenesen elérhetővé váljanak. A magyar szaksajtóban elharapózott terminus, a 'szabad hozzáférés' jelentéstartalma más, ráadásul megvan az angolban a tényleges megfelelője (free access): ez utóbbi egy teljesen általános, majdhogynem véletlen szókapcsolat, amely az ingyenleveshez való hozzáféréstől kezdve mindent jelent az égegy világon. Az Open Access azonban, amely mögött -- büszkék lehetünk rá -- egy magyar tudós, Hernád István (Stevan Harnad) áll, kifejezetten a tudományos kommunikáció egyik ágára, a tudományos publikálásra vonatkozik.
-- A témában a szerző a TMT 2006/3. számában ír részletesen.

Hírforrás: Bánhegyi Zsolt
2006. március 29.  •  Továbbküldöm a hírt
Link e hírhez:
http://www.kithirlevel.hu/index.php?kh=oa_mint_open_access_azaz_nyilt_hozzaferes
Régebbi hírforrás(ok): Bánhegyi Zsolt
legyenek kit hírei saját honlapján

Feliratkozás

A heti ingyenes KIT Hírlevelet megrendelheted a kit@gmconsulting.hu-ra írt "Megrendelés" tárgyú levéllel, név és intézmény megadásával, mellyel jelzed az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltak elfogadását.

A hírlevél lemondása: ugyanígy, de „Lemondás” tárgymegjelöléssel.




Hírlevélről

A hírlevél hetente (júliusban, augusztusban kéthetente), térítésmentesen, csak elektronikus formában jelenik meg. A KIT nyomtatott példányai megtalálhatók a Könyvtörténeti és Könyvtártudományi Szakkönyvtárban is (Könyvtári Intézet, Budapest).

A KIT-archívum tartalma:
Közel 28.000 hír, 2002-től
A KIT-et az EPA (Elektronikus Periodika Adatbázis) is archiválja.

A megrendelők száma kb.:
700 fő

Olvasói létszám:
kb. 1000 fő

Adatvédelem
A KIT szerkesztői a birtokukba kerülő használói adatokat bizalmasan kezelik, azt csak az eredetileg megjelölt célra használják, harmadik fél részére nem adják át. A használati adatokat csak az egyedi adatközlőket (ha tudomásukra jut) nem visszafejthető módon, összegezve teszik közzé. Pl.: összes olvasói létszám, vagy felmérés eredményeképpen: a KIT-olvasók x%-a vezető beosztású. A használói felmérésekben a válaszadás anonim.
A szerkesztők a KIT-tel kapcsolatos visszajelzéseket egymás között megbeszélik, és visszajeleznek a levélírónak.
Adatkezelési tájékoztató

A KIT tulajdonosa:

GM Info Consulting Kft.
www.gmconsulting.hu


impresszum | szerkesztők | észrevétel e portálról