Keresés a KIT archivumában:  
Könyvtár Információ Társadalom
Heti hírlevél információs és könyvtári szakemberek számára - Szemlék, hírek, kommentárok    angol zászló english flag  

Segédlet a mély web tanulmányozásához

Magyar fejlesztésű adatbázisok az interneten címmel írt szakdolgozatot Szabó Judit, aki frissen végzett a SZTE JGYTFK-n, informatikus könyvtáros szakon. A dolgozat terméke egy internetes katalógus, a magyar fejlesztésű és/vagy magyar nyelvű webhelyek rendezett, annotált gyűjteménye. Az információ menüpontban pedig a magyar fejlesztésű vagy magyar nyelven a mély webet is jól kereső internetes keresőszolgáltatások, magyar nyelvű internetes katalógusok, tájékoztató szolgáltatások gyűjteményét találják, például a magyar nyelv sajátosságait is figyelembe vevő SZTAKI keresőjét, a HuDir és a Hungaroo.com internetes katalógusokat és új fejlesztésű magyar metakeresőket, mint az Ariadnet és a Polymeta. További lehetőség például a Magyar tudakozó és a Tudakozó centrum cégadatbázisok, a Közhasznú Információs Szolgálat és a Libinfo. A mély web oldalait az internetes keresőszolgáltatások technikai vagy egyéb okok miatt nem vagy csak nehezen tudják elérni. Az itteni oldalakat ebben nehéz megtalálni, hacsak nem tudjuk pontosan, hol keressük. A fejlesztők igyekezete ellenére a web ezen értékesebb és nagyobb része még mindig láthatatlan. Az internetes katalógusok egyik előnye az indexelő keresőkkel szemben, hogy a mély webhez tartozó weboldalakat is tartalmazhatnak. A szakdolgozat gyakorlati részét is egy ilyen internetes katalógus képezi. Az mű taglalja a különböző típusú internetes keresőszolgáltatások előnyeit és hátrányait, sajátosságait, pl. röviden ismertetve az indexelő keresők működési elvét és jellemzőit. Az internetes katalógust is bemutatja: pl. az Általános információk főmenüben az online 'kézikönyveket': enciklopédiákat, lexikonokat és szótárakat találnak. Az enciklopédiák közé nemcsak a klasszikus értelemben vett online enciklopédiák kerültek, hanem a Mindentudás Egyeteme is, az enciklopédikus jellegű információk miatt. Hasonló módon a szótárak között is található Rövidítések szótára és a Hallatlan, amely egy jelnyelvi szótár videoklipekkel. Az internetes katalógus további technikai és tartalmi fejlesztést követően hamarosan az interneten is elérhető lesz.

Hírforrás: Szabó Judit, myletters@freemail.hu
2006. június 28.  •  Továbbküldöm a hírt
Link e hírhez:
http://www.kithirlevel.hu/index.php?kh=segedlet_a_mely_web_tanulmanyozasahoz
Régebbi hírforrás(ok): Szabó Judit, myletters@freemail.hu
legyenek kit hírei saját honlapján

Feliratkozás

A heti ingyenes KIT Hírlevelet megrendelheted a kit@gmconsulting.hu-ra írt "Megrendelés" tárgyú levéllel, név és intézmény megadásával, mellyel jelzed az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltak elfogadását.

A hírlevél lemondása: ugyanígy, de „Lemondás” tárgymegjelöléssel.




Hírlevélről

A hírlevél hetente (júliusban, augusztusban kéthetente), térítésmentesen, csak elektronikus formában jelenik meg. A KIT nyomtatott példányai megtalálhatók a Könyvtörténeti és Könyvtártudományi Szakkönyvtárban is (Könyvtári Intézet, Budapest).

A KIT-archívum tartalma:
Közel 28.000 hír, 2002-től
A KIT-et az EPA (Elektronikus Periodika Adatbázis) is archiválja.

A megrendelők száma kb.:
700 fő

Olvasói létszám:
kb. 1000 fő

Adatvédelem
A KIT szerkesztői a birtokukba kerülő használói adatokat bizalmasan kezelik, azt csak az eredetileg megjelölt célra használják, harmadik fél részére nem adják át. A használati adatokat csak az egyedi adatközlőket (ha tudomásukra jut) nem visszafejthető módon, összegezve teszik közzé. Pl.: összes olvasói létszám, vagy felmérés eredményeképpen: a KIT-olvasók x%-a vezető beosztású. A használói felmérésekben a válaszadás anonim.
A szerkesztők a KIT-tel kapcsolatos visszajelzéseket egymás között megbeszélik, és visszajeleznek a levélírónak.
Adatkezelési tájékoztató

A KIT tulajdonosa:

GM Info Consulting Kft.
www.gmconsulting.hu


impresszum | szerkesztők | észrevétel e portálról