Keresés a KIT archivumában:  
Könyvtár Információ Társadalom
Heti hírlevél információs és könyvtári szakemberek számára - Szemlék, hírek, kommentárok    angol zászló english flag  

Sok könyvről kiderült, hogy már nem védi őket a szerzői jog

A New York-i közkönyvtár link rendbe szedte az amerikai szerzői jogi adatbázis könyves részét, egy fickó meg elindította az adatbányászatot.
Január elsején hosszú szünet után újra közkinccsé váltak műalkotások Amerikában - ezt eddig ugyebár az akadályozta, hogy a főleg Mickey egér jogdíjainak védelmében kilobbizott szerzői jogi módosítás miatt az USA-ban a megalkotástól számított 75 helyett 95 év lett 1999-től a közkinccsé válás határideje. Most azonban az is kiderült, hogy az 1924 és 1963 között kiadott könyvek nyolcvan százaléka ettől a dologtól teljesen függetlenül közkincsnek számíthat.
A szerzői jogok liberalizációjával sokat foglalkozó sci-fi író és blogger, Cory Doctorow számolt be a BoingBoingon arról, hogy amerikai műalkotások úgy is közkinccsé - tehát szabadon felhasználhatóvá és feldolgozhatóvá - válhatnak, ha kiderül róluk, hogy nem regisztrálták őket, az 1976-os szerzői jogi törvényig ugyanis ez szükséges feltétel volt a védettséghez - és ezt is hamar meg kellett újítani.
Ezt eddig is lehetett tudni, az amerikai szerzői jogi iroda adatbázisa azonban finoman szólva sem volt használható, így nem igazán lehetett tudni, hogy mi lehet közkincs, és mi nem. A New Yorki-i közkönyvtár azonban gépek által olvasható formátumba rendszerezte az adatokat, Leonard Richardson pedig kiadatbányászta az adatokból, hogy az 1923 és 1964 kiadott könyvek 80 százalékát nem regisztrálták, vagy nem újították meg a védelmüket időben. Ráadásul ezen könyvek egy részét már korábban beszkennelte a Hathi Alapítvány, és Richardson most létrehozott egy botot, ami olyan címeket tweetel ki, amelyek tehát megvannak beszkennelve, és az új adatok alapján nincs rajtuk copyright. Ez még nem jelenti azt, hogy ezek a könyvek varázsütésre kikerülnek ingyen az internetre, mindenesetre itt lehet böngészgetni a címeket.

legyenek kit hírei saját honlapján

Feliratkozás

A heti ingyenes KIT Hírlevelet megrendelheted a kit@gmconsulting.hu-ra írt "Megrendelés" tárgyú levéllel, név és intézmény megadásával, mellyel jelzed az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltak elfogadását.

A hírlevél lemondása: ugyanígy, de „Lemondás” tárgymegjelöléssel.




Hírlevélről

A hírlevél hetente (júliusban, augusztusban kéthetente), térítésmentesen, csak elektronikus formában jelenik meg. A KIT nyomtatott példányai megtalálhatók a Könyvtörténeti és Könyvtártudományi Szakkönyvtárban is (Könyvtári Intézet, Budapest).

A KIT-archívum tartalma:
Közel 28.000 hír, 2002-től
A KIT-et az EPA (Elektronikus Periodika Adatbázis) is archiválja.

A megrendelők száma kb.:
700 fő

Olvasói létszám:
kb. 1000 fő

Adatvédelem
A KIT szerkesztői a birtokukba kerülő használói adatokat bizalmasan kezelik, azt csak az eredetileg megjelölt célra használják, harmadik fél részére nem adják át. A használati adatokat csak az egyedi adatközlőket (ha tudomásukra jut) nem visszafejthető módon, összegezve teszik közzé. Pl.: összes olvasói létszám, vagy felmérés eredményeképpen: a KIT-olvasók x%-a vezető beosztású. A használói felmérésekben a válaszadás anonim.
A szerkesztők a KIT-tel kapcsolatos visszajelzéseket egymás között megbeszélik, és visszajeleznek a levélírónak.
Adatkezelési tájékoztató

A KIT tulajdonosa:

GM Info Consulting Kft.
www.gmconsulting.hu


impresszum | szerkesztők | észrevétel e portálról