Keresés a KIT archivumában:  
Könyvtár Információ Társadalom
Heti hírlevél információs és könyvtári szakemberek számára - Szemlék, hírek, kommentárok    angol zászló english flag  

Szegényes nyelvhasználat - a könyvtár lehetősége a szókincs-bővítésben

Az alacsony jövedelmű családok gyerekeinek nyelvi készségei, szókincse, nyelvhasználata, olvasási képessége gyakran hiányos. A Michigani Egyetem Társadalomkutatási Intézetének kutatói viszont arra voltak kíváncsiak, hogy vajon felnőttkorban is fennmaradnak-e ezek a hiányosságok, illetve hogy miként nyilvánulnak meg az agytevékenységben. Hosszú távú megfigyeléseikbe az Egyesült Államokban meghatározott szegénységi küszöb alatt élő, valamint közepes jövedelmű családok gyerekeit vonták be. Őket követték figyelemmel 9 éves koruktól egészen 24 éves korukig, több adatgyűjtési hullámon keresztül. Ezután a két csoport tagjainak nyelvi feldolgozási feladatokat kellett végezniük, miközben az agyműködésüket funkcionális mágneses rezonanciás képalkotó készülékkel (fMRI) figyelték.

Az átlagos nyelvi teljesítmény esetében nem volt számottevő különbség, a fonémadekódolási és a szövegfelismerési feladatokban azonban a szegényebb csoport tagjai rendre alacsonyabb pontszámot értek el. (A fonémadekódolás a szavakat alkotó hangok, azaz fonémák megértése és manipulálásának képessége, míg a szövegfelismerés az írott szavak gyors és pontos azonosítása.) Az agyi képalkotó vizsgálatok is egyértelmű különbséget mutattak. A szegénységből érkezett felnőtteknél kisebb volt az agyi aktivitás a nyelvi feldolgozáshoz kapcsolódó régiókban, amelyek kulcsfontosságúak az olyan feladatokhoz, mint a szövegértés vagy a fonémadekódolás.
Ugyanakkor nagyobb aktivitást mutattak kompenzációs területeken, ami arra utal, hogy e csoport tagjai alternatív idegpályákra támaszkodtak a feladatmegoldás során. Másképp fogalmazva: az agy új stratégiákat próbált kidolgozni a nyelvi feladatok megoldására.

A kutatók azt is megfigyelték, hogy míg a jelenlegi jövedelem nem befolyásolta számottevően a nyelvi működést, a magasabb iskolai végzettség esetén jobb volt a teljesítmény. Ez pedig arra utal, hogy az oktatás segíthet ellensúlyozni a korai szegénységből adódó hátrányokat.

legyenek kit hírei saját honlapján

Feliratkozás

A heti ingyenes KIT Hírlevelet megrendelheted a kit@gmconsulting.hu-ra írt "Megrendelés" tárgyú levéllel, név és intézmény megadásával, mellyel jelzed az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltak elfogadását.

A hírlevél lemondása: ugyanígy, de „Lemondás” tárgymegjelöléssel.




Hírlevélről

A hírlevél hetente (júliusban, augusztusban kéthetente), térítésmentesen, csak elektronikus formában jelenik meg. A KIT nyomtatott példányai megtalálhatók a Könyvtörténeti és Könyvtártudományi Szakkönyvtárban is (Könyvtári Intézet, Budapest).

A KIT-archívum tartalma:
Közel 28.000 hír, 2002-től
A KIT-et az EPA (Elektronikus Periodika Adatbázis) is archiválja.

A megrendelők száma kb.:
700 fő

Olvasói létszám:
kb. 1000 fő

Adatvédelem
A KIT szerkesztői a birtokukba kerülő használói adatokat bizalmasan kezelik, azt csak az eredetileg megjelölt célra használják, harmadik fél részére nem adják át. A használati adatokat csak az egyedi adatközlőket (ha tudomásukra jut) nem visszafejthető módon, összegezve teszik közzé. Pl.: összes olvasói létszám, vagy felmérés eredményeképpen: a KIT-olvasók x%-a vezető beosztású. A használói felmérésekben a válaszadás anonim.
A szerkesztők a KIT-tel kapcsolatos visszajelzéseket egymás között megbeszélik, és visszajeleznek a levélírónak.
Adatkezelési tájékoztató

A KIT tulajdonosa:

GM Info Consulting Kft.
www.gmconsulting.hu


impresszum | szerkesztők | észrevétel e portálról