Keresés a KIT archivumában:  
Könyvtár Információ Társadalom
Heti hírlevél információs és könyvtári szakemberek számára - Szemlék, hírek, kommentárok    angol zászló english flag  

Szomorú és ijesztő, lassan mégis a ChatGPT lesz az ember legjobb barátja

A felmérések szerint 2023-ban az információszerzés, a szórakozás/kísérletezés, a tanulás, az ötletgenerálás, a szöveg- és adatelemzés, valamint a készségfejlesztés volt a felhasználók legfőbb célja a ChatGPT-vel, de ezek mára háttérbe szorultak. Egy friss, a Harvard Business Review-ban április elején megjelent elemzés szerint 2025-ben már terápiás célokra és társas, baráti kapcsolatok ápolására használják legtöbben a generatív AI-eszközöket - miközben a kifejezetten virtuális társakként pozicionált AI-partnerek is hódítanak, a ChatGPT is kezdi betölteni ezt a szerepet.

Bár Turing elsősorban intelligenciáról beszélt, nem empátiáról, a kettő nem áll olyan messze egymástól. A kognitív empátia, vagyis a másik nézőpontjának megismerésére és megértésére való képesség például gyakorlatilag információ- és tudásalapú képesség, és LaFreniere szerint a chatbotok a szavak és számok feldolgozásában jobban teljesítenek, mint az emberek, így nem csoda, hogy sokan kifejezetten bensőséges beszélgetéseket tudnak folytatni a géppel. Az AI-terápia tehát egyfajta placebohatásra épül, de ha valaki intellektuálisan el tudja fogadni, hogy egy olyan géppel beszélget, amelyik algoritmusok alapján állítja össze a válaszait, de ez nem feltétlenül jelent rosszat, akkor hasznára is válhat a mélyebb témákat érintő chatelés.

A függőség nem mellékhatás, hanem üzleti modell. Arról, hogy az egyes korcsoportokban mire használják leginkább a ChatGPT-t, maga az OpenAI vezére, Sam Altman is nyilatkozott május elején: "Nagyon leegyszerűsítve, az idősebbek a Google helyett használják a ChatGPT-t, a 20-as, 30-as éveikben járók egyfajta életvezetési tanácsadóként, míg az egyetemisták operációs rendszerként." ... Sőt, az OpenAI és az MIT már említett kutatásaiból azt is ki lehet olvasni, hogy egyre többen válnak ChatGPT-függővé, a leghűségesebb felhasználókon ugyanis a függőség klasszikus jelei látszanak: elvonási tünetek, hangulatváltozások, kontrollvesztés. Ryan Broderick amerikai techszakíró elmondása szerint maga is közel került ahhoz, hogy a függőség csapdájába essen, de aztán felismerte a problémát.

Kapcsolódó: A mesterséges intelligencia meggyőzőbb egy vitában, mint az emberek link .

legyenek kit hírei saját honlapján

Feliratkozás

A heti ingyenes KIT Hírlevelet megrendelheted a kit@gmconsulting.hu-ra írt "Megrendelés" tárgyú levéllel, név és intézmény megadásával, mellyel jelzed az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltak elfogadását.

A hírlevél lemondása: ugyanígy, de „Lemondás” tárgymegjelöléssel.




Hírlevélről

A hírlevél hetente (júliusban, augusztusban kéthetente), térítésmentesen, csak elektronikus formában jelenik meg. A KIT nyomtatott példányai megtalálhatók a Könyvtörténeti és Könyvtártudományi Szakkönyvtárban is (Könyvtári Intézet, Budapest).

A KIT-archívum tartalma:
Több mint 30.000 hír, 2002-től
A KIT-et az EPA (Elektronikus Periodika Adatbázis) is archiválja.

A megrendelők száma kb.:
700 fő

Olvasói létszám:
kb. 1500 fő

Adatvédelem
A KIT szerkesztői a birtokukba kerülő használói adatokat bizalmasan kezelik, azt csak az eredetileg megjelölt célra használják, harmadik fél részére nem adják át. A használati adatokat csak az egyedi adatközlőket (ha tudomásukra jut) nem visszafejthető módon, összegezve teszik közzé. Pl.: összes olvasói létszám, vagy felmérés eredményeképpen: a KIT-olvasók x%-a vezető beosztású. A használói felmérésekben a válaszadás anonim.
A szerkesztők a KIT-tel kapcsolatos visszajelzéseket egymás között megbeszélik, és visszajeleznek a levélírónak.
Adatkezelési tájékoztató

A KIT tulajdonosa:

GM Info Consulting Kft.
www.gmconsulting.hu


impresszum | szerkesztők | észrevétel e portálról