Keresés a KIT archivumában:  
Könyvtár Információ Társadalom
Heti hírlevél információs és könyvtári szakemberek számára - Szemlék, hírek, kommentárok    angol zászló english flag  

Szövegből állít elő képet(!) a mesterséges intelligencia

Egyre újabb területeken kamatoztatják a gépi tanulás és a mesterséges intelligencia előnyeit, most a filmkészítés terén értek el eredményeket belga és amerikai kutatók. A generatív algoritmusokhoz tartozó program szövegtöredékek alapján volt képes filmet "rendezni", azzal, hogy a detektált kulcsszavakat értelmezte, majd mesterségesen legyártotta a kapcsolódó képanyagot. A területtel foglalkozó kutatók szerint jelentős áttörésről van szó, hiszen szövegrészletből készült képeket tudott filmként tálalni a Leuveni Katolikus Egyetem kutatóinak programja. A szoftver először értelmezi a betáplált szöveget, majd megpróbálja megragadni a cselekményleírás lényegét, és abból legyártani egy videót. Ekkor aktiválódik a másodlagos algoritmus, amely a szöveg alapján keres egy valódi videófelvételt az adott cselekményről, majd összehasonlítja azt a program által generálttal, és megpróbálja eldönteni, melyik tényleges felvétel. Az összevetésből aztán maga a program is tanul, így a generált videók is egyre igazibbnak tűnnek. A belga szakemberek tíz rövid szövegrészlettel trenírozták fejlesztésüket: "golfozás füvön", "golfozás hóban", "golfozás vízen" és hasonlók. Mindegyik feladatot sikerült teljesíteni: az így készült film persze közel sem tökéletes, de hasonlóan néz ki, mint a valódi videófelvételek - legalábbis távolról. A felvételek felbontása a postai bélyegekéhez hasonló, így a videó képe szemcsés, a VHS-korszak elnyűtt kazettáit idézi. A gép által generált videók ráadásul nagyon rövidek, mindössze egy másodpercesek. A szakemberek ezzel együtt bizakodnak, szerintük a technológia - rengeteg további fejlesztés után - arra is alkalmas lehet, hogy rekonstruálni tudjanak vele egy autóbalesetet vagy egy bűncselekményt. Az algoritmusokat robotok trenírozására is felkészítenék, hogy azok képesek legyenek "elképzelni", így később felismerni bizonyos szituációkat.

legyenek kit hírei saját honlapján

Feliratkozás

A heti ingyenes KIT Hírlevelet megrendelheted a kit@gmconsulting.hu-ra írt "Megrendelés" tárgyú levéllel, név és intézmény megadásával, mellyel jelzed az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltak elfogadását.

A hírlevél lemondása: ugyanígy, de „Lemondás” tárgymegjelöléssel.




Hírlevélről

A hírlevél hetente (júliusban, augusztusban kéthetente), térítésmentesen, csak elektronikus formában jelenik meg. A KIT nyomtatott példányai megtalálhatók a Könyvtörténeti és Könyvtártudományi Szakkönyvtárban is (Könyvtári Intézet, Budapest).

A KIT-archívum tartalma:
Közel 28.000 hír, 2002-től
A KIT-et az EPA (Elektronikus Periodika Adatbázis) is archiválja.

A megrendelők száma kb.:
700 fő

Olvasói létszám:
kb. 1000 fő

Adatvédelem
A KIT szerkesztői a birtokukba kerülő használói adatokat bizalmasan kezelik, azt csak az eredetileg megjelölt célra használják, harmadik fél részére nem adják át. A használati adatokat csak az egyedi adatközlőket (ha tudomásukra jut) nem visszafejthető módon, összegezve teszik közzé. Pl.: összes olvasói létszám, vagy felmérés eredményeképpen: a KIT-olvasók x%-a vezető beosztású. A használói felmérésekben a válaszadás anonim.
A szerkesztők a KIT-tel kapcsolatos visszajelzéseket egymás között megbeszélik, és visszajeleznek a levélírónak.
Adatkezelési tájékoztató

A KIT tulajdonosa:

GM Info Consulting Kft.
www.gmconsulting.hu


impresszum | szerkesztők | észrevétel e portálról