Keresés a KIT archivumában:  
Könyvtár Információ Társadalom
Heti hírlevél információs és könyvtári szakemberek számára - Szemlék, hírek, kommentárok    angol zászló english flag  

Tartalomtrend: webnaplók, azaz blogok

Ma a legnépszerűbb netes műfajnak a web­­naplók, a blogok számítanak, amelyek révén -- ellentétben a médiával -- bárki belekiálthatja gondolatait a világba. Sőt, ha egy-egy cybergyerek túllő a célon, még csak bocsánatot sem kell kérnie az őt olvasó hálótársaktól. A webnapló, azaz a weblog kifejezést Jorn Barger kreálta 1997-ben, de két év múlva már igeként (we blog) is bekerült a köztudatba. A 2001. szeptember 11-i merényletek, majd az iraki háború kitörése adott lendületet a blogok népszerűségének, hisz' a hadszínterekről adott szubjektív tudósítások milliók kíváncsiságát ébresztették fel. Ma a világhálón a tematikus és a haverblogok kedveltek, ez utóbbiak közösségépítő médiumként is felfoghatók. A technika fejlődése táplálta a vlog, azaz a videoblog kialakulását, amely során az írásban közölt gondolatok mozgóképpel támogattatnak meg. Nagy jövőt lát ebben az Apple elnöke, aki szerint a videolejátszós iPod-okon sok ilyet követnek majd figyelemmel a Podcasting kedvelői (a Podcasting hírek, rádió- és tévéadások igény szerinti összegyűjtése és továbbítása a felhasználó személyi iPodjára). Amíg a videók küldéséből is valóság lesz, gyűlnek a blogra vonatkozó új szócikkek a Wikipedia névre keresztelt, az internet közössége által írt, ingyenesen forgatható megalexikonba, amely közel 900 ezer szócikket tartalmaz angolul, és további egymilliót más nyelveken. A netpolgárok által szerkesztett ingyenes lexikont tudományos szinten is jegyzik.
-- A Figyelő 'A jövő ígéretes technológiái' cikkében emellett a Google-t is említi. Úgy tűnik tehát, hogy a tartalomipar és a keresőpiac is rohamosan fejlődik. Így kritikus kérdés a hozzájuk való viszony, pl. versengés vagy együttműködés. A válasz halogatása, pl. a hazai könyvtári marketing-stratégia hiánya lemaradást eredményezhet. (MG)

Régebbi hírforrás(ok): link
legyenek kit hírei saját honlapján

Feliratkozás

A heti ingyenes KIT Hírlevelet megrendelheted a kit@gmconsulting.hu-ra írt "Megrendelés" tárgyú levéllel, név és intézmény megadásával, mellyel jelzed az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltak elfogadását.

A hírlevél lemondása: ugyanígy, de „Lemondás” tárgymegjelöléssel.




Hírlevélről

A hírlevél hetente (júliusban, augusztusban kéthetente), térítésmentesen, csak elektronikus formában jelenik meg. A KIT nyomtatott példányai megtalálhatók a Könyvtörténeti és Könyvtártudományi Szakkönyvtárban is (Könyvtári Intézet, Budapest).

A KIT-archívum tartalma:
Közel 28.000 hír, 2002-től
A KIT-et az EPA (Elektronikus Periodika Adatbázis) is archiválja.

A megrendelők száma kb.:
700 fő

Olvasói létszám:
kb. 1000 fő

Adatvédelem
A KIT szerkesztői a birtokukba kerülő használói adatokat bizalmasan kezelik, azt csak az eredetileg megjelölt célra használják, harmadik fél részére nem adják át. A használati adatokat csak az egyedi adatközlőket (ha tudomásukra jut) nem visszafejthető módon, összegezve teszik közzé. Pl.: összes olvasói létszám, vagy felmérés eredményeképpen: a KIT-olvasók x%-a vezető beosztású. A használói felmérésekben a válaszadás anonim.
A szerkesztők a KIT-tel kapcsolatos visszajelzéseket egymás között megbeszélik, és visszajeleznek a levélírónak.
Adatkezelési tájékoztató

A KIT tulajdonosa:

GM Info Consulting Kft.
www.gmconsulting.hu


impresszum | szerkesztők | észrevétel e portálról