Keresés a KIT archivumában:  
Könyvtár Információ Társadalom
Heti hírlevél információs és könyvtári szakemberek számára - Szemlék, hírek, kommentárok    angol zászló english flag  

Térítésmentes MI-alkalmazások tesztje - kérjünk 'másodvéleményt'

Végignéztük a magyarul elég jól tudó chatbotokat, hogy kiderüljön, melyiket mivel érdemes megszólítani. Ma már minden nagyobb technológiai vállalat rendelkezik mesterséges intelligenciával, pontosabban egy olyan nagy nyelvi modellel, amellyel írásban vagy szóban lehet kommunikálni. Ezek a chatbotok. A forradalmat 2022. novemberi kiadásával elindító
OpenAI-féle ChatGPT mellett jelentős:
- a Google Geminije,
- az Európában még nem elérhető Meta AI,
- a francia Mistral AI Le Chat nevű szolgáltatása,
- a Perplexity AI,
- vagy a piacot az olcsóságával nemrégiben felforgató kínai DeepSeek.
És persze ott vannak a származtatott megoldások, mint például a Microsoft Copilotja, amely az OpenAI technológiáira épül, így érdemben nem tér el a ChatGPT-től.

A tesztfeladatok voltak: Mi történt a Forma-1 2025-ös szezon­nyitó Ausztrál Nagydíján? Mennyire tudják pártatlanul körülírni a magyar politika zűrzavaros történéseit? A Pride ellehetetlenítése valóban megvédi-e a gyerekeket a "melegpropagandától"? Bevásárlási tanácsok. Egyetemi szakdolgozat kutatási tervének elkészítése. Egyszerű edzésterv, szigorú feltételek mellett.

Eredmény: a Gemini és a ChatGPT minden esetben, következetesen tart egy magas szintet - de azért ezek sem tökéletesek. A kettő összevetésében például az előbbi lustábbnak tűnt, kicsit olyan benyomást keltve, mintha meg akarná úszni a válaszadást. Ami a másik három chatbotot illeti, a legtöbbször érezni némi lemaradást, bár tény, hogy bizonyos esetekben olyan részletek jutottak gépeszükbe, amelyek felett a másik két eszköz nemes egyszerűséggel átsiklott. A DeepSeeknél azonban kár, hogy állandó technikai problémákkal küzd: a keresés funkció nélkül nehéz összemérni a tudását másokkal.

Általánosságban talán az lehet a legbölcsebb, ha a kíváncsi felhasználó - az orvosi vizsgálatokhoz hasonlóan - kér egy "másodvéleményt" is, vagy még több chatbotot tesz próbára.

legyenek kit hírei saját honlapján

Feliratkozás

A heti ingyenes KIT Hírlevelet megrendelheted a kit@gmconsulting.hu-ra írt "Megrendelés" tárgyú levéllel, név és intézmény megadásával, mellyel jelzed az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltak elfogadását.

A hírlevél lemondása: ugyanígy, de „Lemondás” tárgymegjelöléssel.




Hírlevélről

A hírlevél hetente (júliusban, augusztusban kéthetente), térítésmentesen, csak elektronikus formában jelenik meg. A KIT nyomtatott példányai megtalálhatók a Könyvtörténeti és Könyvtártudományi Szakkönyvtárban is (Könyvtári Intézet, Budapest).

A KIT-archívum tartalma:
Közel 28.000 hír, 2002-től
A KIT-et az EPA (Elektronikus Periodika Adatbázis) is archiválja.

A megrendelők száma kb.:
700 fő

Olvasói létszám:
kb. 1000 fő

Adatvédelem
A KIT szerkesztői a birtokukba kerülő használói adatokat bizalmasan kezelik, azt csak az eredetileg megjelölt célra használják, harmadik fél részére nem adják át. A használati adatokat csak az egyedi adatközlőket (ha tudomásukra jut) nem visszafejthető módon, összegezve teszik közzé. Pl.: összes olvasói létszám, vagy felmérés eredményeképpen: a KIT-olvasók x%-a vezető beosztású. A használói felmérésekben a válaszadás anonim.
A szerkesztők a KIT-tel kapcsolatos visszajelzéseket egymás között megbeszélik, és visszajeleznek a levélírónak.
Adatkezelési tájékoztató

A KIT tulajdonosa:

GM Info Consulting Kft.
www.gmconsulting.hu


impresszum | szerkesztők | észrevétel e portálról