Keresés a KIT archivumában:  
Könyvtár Információ Társadalom
Heti hírlevél információs és könyvtári szakemberek számára - Szemlék, hírek, kommentárok    angol zászló english flag  

Videojátékok a könyvtárban -- pro és kontra

Az asztali (táblás) játékok, a szerepjátékok és a videojátékok játszása. A \'gaming a könyvtárban\' leginkább a kereskedelemben kapható videojátékok könyvtári állományba vételét jelenti, helyben használatra és/vagy kölcsönzésre, valamint videojátékok használata és/vagy készítése didaktikus vagy promocionális céllal, összekötve a könyvtár más céljaival, aktivitásaival vagy szolgáltatásaival. A játékkal (pontosabban: a játszással) foglalkozó kutatások a videojátékokat, mint új médiumot számos aspektusból és sok módszerrel vizsgálták. Könyvtári környezetben ilyen vizsgálatokat leginkább az USA-ban és az Egyesült Királyságban végeztek. A Stanford Egyetem könyvtára állított össze először listát azokról a videojátékokról, melyeket érdemes a jövő számára megőrizni. A játékok könyvtári alkalmazásáról, használatáról a legjobb gyakorlatokat 2006 óta a Library success: a best practices wiki (link tartalmazza az USA tekintetében. Angliában leginkább Leeds és London városi könyvtárai használják a videojátékokat. A könyvtár már megjelent a virtuális valóságban is. A Second life (link 3D grafikájú helyen, ahol bárki saját identitást, munkát, házat, környezetet alakíthat ki magának, 2006 óta illinoisi könyvtárosok egy csoportja építi a Second life 2.0-s könyvtárát, fórumon, blogon keresztül működve együtt mindazokkal, akiknek elképzelései, ötletei vannak a könyvtár szolgáltatásait, használóit és használatát illetően.
A könyvtári világban persze számos kérdés is felmerül. Félő, hogy a videojátékok bevezetésével a könyvtár feladja a könyvek és az olvasás támogatását, mások a játékok erőszakos tartalmát és antiszociális jellegét említik. Olaszországban az ezekre fordított anyagiakat kérdőjelezik meg, lévén a pénzügyi és emberi erőforrások az alapszolgáltatásokra is csak éppenhogy elégségesek a könyvtárak többségében. Amerikában, főleg a könyvtárosok újabb generációja körében van egy bizonyos lelkesedés a könyvtári játékok iránt, ugyanakkor kritikai hangok is hallatszanak, melyek az új technológiák használatának és fogyasztásának mélyebb vizsgálatára hívnak fel. - F: Videojátékok a könyvtárban / ref.: Mohor J., In: Könyvtári Figyelő, 2008/4.

Régebbi hírforrás(ok): Manci: link
legyenek kit hírei saját honlapján

Feliratkozás

A heti ingyenes KIT Hírlevelet megrendelheted a kit@gmconsulting.hu-ra írt "Megrendelés" tárgyú levéllel, név és intézmény megadásával, mellyel jelzed az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltak elfogadását.

A hírlevél lemondása: ugyanígy, de „Lemondás” tárgymegjelöléssel.




Hírlevélről

A hírlevél hetente (júliusban, augusztusban kéthetente), térítésmentesen, csak elektronikus formában jelenik meg. A KIT nyomtatott példányai megtalálhatók a Könyvtörténeti és Könyvtártudományi Szakkönyvtárban is (Könyvtári Intézet, Budapest).

A KIT-archívum tartalma:
Közel 28.000 hír, 2002-től
A KIT-et az EPA (Elektronikus Periodika Adatbázis) is archiválja.

A megrendelők száma kb.:
700 fő

Olvasói létszám:
kb. 1000 fő

Adatvédelem
A KIT szerkesztői a birtokukba kerülő használói adatokat bizalmasan kezelik, azt csak az eredetileg megjelölt célra használják, harmadik fél részére nem adják át. A használati adatokat csak az egyedi adatközlőket (ha tudomásukra jut) nem visszafejthető módon, összegezve teszik közzé. Pl.: összes olvasói létszám, vagy felmérés eredményeképpen: a KIT-olvasók x%-a vezető beosztású. A használói felmérésekben a válaszadás anonim.
A szerkesztők a KIT-tel kapcsolatos visszajelzéseket egymás között megbeszélik, és visszajeleznek a levélírónak.
Adatkezelési tájékoztató

A KIT tulajdonosa:

GM Info Consulting Kft.
www.gmconsulting.hu


impresszum | szerkesztők | észrevétel e portálról