Keresés a KIT archivumában:  
Könyvtár Információ Társadalom
Heti hírlevél információs és könyvtári szakemberek számára - Szemlék, hírek, kommentárok    angol zászló english flag  

XML bibliográfiai leírások készítésére -- Debrecenből

A könyvtár-automatizálással a hagyományos bibliográfiai feltárási eszközök újabb és hatékonyabb eszközökkel cserélődnek le. A nagy könyvtárakban a munkafolyamatokat integrált rendszerekkel automatizálták, ám kisebb könyvtárakban is felmerült a számítógépes könyvtári nyilvántartások kialakításának igénye, az anyagi lehetőségek azonban a megvalósításnak még sok helyen határt szabnak -- olvasható a TMT 2004/2-es számában. Erre jelenthet megoldást a Debreceni Egyetem Komputergrafikai és Könyvtár-informatikai Tanszékének fejlesztése, melynek célja a bibliográfiai leírás formalizálása az XML jelölőnyelv segítségével, szabványos DTD alapján. A cikk -- amellett, hogy az XML kialakulásával és lehetőségeivel is foglalkozik --, rávilágít arra is, hogy miként kaphatunk általa rugalmas, könnyen értelmezhető strukturált bibliográfiai adatszerkezeteket, szinte ingyen. A kifejlesztett bibliográfiai leírás DTD komoly segítség olyan könyvtáraknak, amelyek gyorsan és magas szakmai színvonalon kívánnak bibliográfiai leírásokat készíteni. Más kérdés, hogy az elsődlegesen megcélzott alkalmazói kör mennyire ismeri az XML-t és az azok köré „épült" technológiákat. Hiába mondjuk ugyanis, hogy az XML egyszerű és könnyen elsajátítható, mivel „csak" a strukturált tartalommal foglalkozik és a megjelenítéssel nem, érezhető, hogy a fejlesztésnek a jövőben kész megoldásokat kínálva, formai megjelenítéssel is foglalkoznia kell. Egy CSS-el kombinált XSLT adatelemekre optimalizált template-jeinek programozása (melyek a DTD belső logikáját figyelembe véve elvégzik a transzformációt és kimenetként mondjuk egy XHTML lapot adnak) nem olyan egyszerű, mint a bibliográfiai leírás elkészítése XML-ben. A projekt előremutató kezdeményezés, ám a DTD elkészültét követően tovább érdemes vinni és kész alkalmazási lehetőségeket kínálni a megcélzott könyvtáraknak. (ref.: Bíró Szabolcs)

Hírforrás: Salgáné Medveczki Marianna: Az XML: új perspektívák a könyvtár-informatikában. In: Tudományos és Műszaki Tájékoztatás, 2004/2.
2004. március 10.  •  Továbbküldöm a hírt
Link e hírhez:
http://www.kithirlevel.hu/index.php?kh=xml_bibliografiai_leirasok_keszitesere-debrecenbol
Régebbi hírforrás(ok): Salgáné Medveczki Marianna: Az XML: új perspektívák a könyvtár-informatikában. In: Tudományos és Műszaki Tájékoztatás, 2004/2.
legyenek kit hírei saját honlapján

Feliratkozás

A heti ingyenes KIT Hírlevelet megrendelheted a kit@gmconsulting.hu-ra írt "Megrendelés" tárgyú levéllel, név és intézmény megadásával, mellyel jelzed az Adatkezelési tájékoztatóban foglaltak elfogadását.

A hírlevél lemondása: ugyanígy, de „Lemondás” tárgymegjelöléssel.




Hírlevélről

A hírlevél hetente (júliusban, augusztusban kéthetente), térítésmentesen, csak elektronikus formában jelenik meg. A KIT nyomtatott példányai megtalálhatók a Könyvtörténeti és Könyvtártudományi Szakkönyvtárban is (Könyvtári Intézet, Budapest).

A KIT-archívum tartalma:
Közel 28.000 hír, 2002-től
A KIT-et az EPA (Elektronikus Periodika Adatbázis) is archiválja.

A megrendelők száma kb.:
700 fő

Olvasói létszám:
kb. 1000 fő

Adatvédelem
A KIT szerkesztői a birtokukba kerülő használói adatokat bizalmasan kezelik, azt csak az eredetileg megjelölt célra használják, harmadik fél részére nem adják át. A használati adatokat csak az egyedi adatközlőket (ha tudomásukra jut) nem visszafejthető módon, összegezve teszik közzé. Pl.: összes olvasói létszám, vagy felmérés eredményeképpen: a KIT-olvasók x%-a vezető beosztású. A használói felmérésekben a válaszadás anonim.
A szerkesztők a KIT-tel kapcsolatos visszajelzéseket egymás között megbeszélik, és visszajeleznek a levélírónak.
Adatkezelési tájékoztató

A KIT tulajdonosa:

GM Info Consulting Kft.
www.gmconsulting.hu


impresszum | szerkesztők | észrevétel e portálról